Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Objavila M.L.B.

11. 03. 2018. 08:08 >> 08:07
4

STATUS I PRIVILEGIJE

Ko može imati diplomatski pasoš?

Diplomatski pasoš, koji je uglavnom statusni simbol, ali garantuje i privilegije, poput preskakanja redova na granicama, u Crnoj Gori je nakon posljednjih izmjena uredbe o njegovom izdavanju imalo 414 osoba.

Osim aktuelnih zvaničnika, pravo na diplomatski pasoš ima i uži krug bivših funkcionera – predsjednici države, Skupštine i Vlade.

Prema Vladinoj uredbi koja je usvojena 2008. a izmijenjena i dopunjena 2013. godine, pravo na diplomatski pasoš imaju predsjednik države, Skupštine, Vlade, predsjednici Ustavnog, Vrhovnog, Apelacionog, Upravnog suda, vrhovni državni tužilac, potpredsjedniciparlamenta i Vlade, kao i ministri i svi poslanici.

Osim njih, na spisku za izdavanje diplomatskih dokumenata su i načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost, zaštitnik ljudskih prava i sloboda, ali i guverner Centralne banke, predsjednik Senata DRI i predsjednik Crnogorskog olimpijskog komiteta.

Trajanje diplomatskog pasoša ograničeno je na pet godina i nosioci ovih dokumenata dužni su da ih nakon tog perioda vrate. Vraćanje dokumenata nužno je i nakon prestanka funkcije. Međutim, postoje izuzeci kada i nakon isteka mandata funkcionerima mogu da se izdaju diplomatska dokumenta.

To važi za predsjednika države i Skupštine, za premijera, kao i za ministra vanjskih poslova i evropskih integracija. U dokumentima Vlade se navodi da se za potrebe službenih putovanja u inostranstvo, diplomatski pasoš može izdati i sekretaru predsjednika Crne Gore, Skupštine Crne Gore i Vlade Crne Gore, predsjedniku Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, rektorima univerziteta, predsjedniku Privredne komore Crne Gore, kao i predsjednicima i generalnim sekretarima reprezentativnih socijalnih partnera.

Osim pomenutih, dokumenta mogu dobiti i gradonačelnik Glavnog grada i Prijestonice, zastupnik Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava, sudiji Evropskog suda u Strazburu, državnim sekretarima u ministarstvima, šefu Državnog protokola, šefu kabineta i savjetnicima predsjednika Crne Gore, savjetnicima predsjednika Skupštine Crne Gore i predsjednika Vlade, direktoru Uprave policije i specijalnom tužiocu.

Пратите нас на

Коментари4

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније