Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Objavio: B.V.

18. 09. 2017. 14:48 >> 21:44
20

REKTORKA SMATRA

Upravni odbor želi moju ostavku

Predsjednik Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore, Duško Bjelica, demonstriranjem moći i uz pozivanje na zvaničnu i nezvaničnu podršku Vlade, svojim djelovanjem doprinosi produbljivanju krize upravljanja na toj obrazovnoj ustanovi, saopštila je rektorka Radmila Vojvodić.

Ona se oglasila nakon, kako je saopštila, opstruiranja izbora prorektorskog tima na Upravnom odboru UCG.

"Nakon mjesec dana nagađanja da li će i kada biti sjednica Upravnog odbora, ovo je nezapamćeno zamešateljstvo u radu najvišeg upravljačkog tijela Univerziteta Crne Gore i novi atak na autonomiju Univerziteta", navodi Vojvodićka.

Rektorka smatra da je opstruiran  prijedlog saradničkog tima rektora koji je uvijek neminovno uvezan sa razvojnim programom rektora na osnovu kojeg je izabran u novom mandatu.

"Unošenje ličnih animoziteta, koje pripisujem predsjedniku Upravnog odbora, i nipodaštavanje dosadašnjeg izuzetno uspješnog rada prorektora prof. dr Predraga Stanišića, čiji je izbor osporen, kao i daljeg toka sjednice koji je rezultirao neizborom kompletnog saradničkog tima rektora, potvrđene su spekulacije kojima je javnost bila zasuta prethodnih mjeseci", dodala je ona.

Bjelica, tvrdi Vojvodićka, koji ima i senatorsko zvanje, "u monopolu funkcija koje je prigrabio, demonstriranjem moći i uz pozivanje na zvaničnu i nezvaničnu podršku Vlade, očito svojim djelovanjem doprinosi produbljivanju krize upravljanja na Univerzitetu Crne Gore".

"Inače, na ovoj sjednici predstavnici Vlade u Upravnom odboru tražili su odlaganje zbog problematičnog dnevnog reda i nagomilanih nepripremljenih tačaka važnih za funkcionisanje Univerziteta Crne Gore, pa je bjelodano zašto je ona nastavljena i s kojim motivima. Ovakav rad Upravnog odbora upućuje na produbljivanje krize upravljanja, koja ima za cilj samo jedan scenario - moju ostavku ili smjenu", poručila je rektorka.

Iz UO je saopšteno da su članovi tog tijela podnijeli na današnjoj sjednici  usmenu inicijativu za odlaganje sjednice, radi pribavljanja dopunskog mišljenja o pojedinim tačkama predloženog Dnevnog reda, za koje su to smatrali neophodnim.

Predsjednik Upravnog odbora nije prihvatio takvu inicijativu.

„Upravni odbor se izjašnjavao o predlogu rektora za imenovanje četiri prorektora Univerziteta Crne Gore, pojedinačno za svakog predloženog kandidata“, navodi se u saopštenju.

Za predlog da se Stanišić imenuje  za prorektora Univerziteta Crne Gore izjasnila su se četiri člana, nakon čega su rektor i tri člana Upravnog odbora-prof. dr Vladimir Pešić, doc. dr Tatijana Dlabač i dr Martin Ćalasan napustili sjednicu.

„O predlogu za imenovanje ostala tri kandidata- prof. dr Željka Jaćimovića, prof. dr Sašu Milićai prof. dr Natašu Kostić,od 10 prisutnih članova Upravnog odbora, sedam se izjasnilo za, tako da nijedan od predloženih kandidata za prorektora nije dobio potrebnu većinu,  koju čini sedam članova Upravnog odbora“, zaključuje se u saopštenju.

Stanišić: Nastavak kampanje protiv rektorke

Stanišić je saopštio da odluka Upravnog odbora nema mnogo veze s njim, već se, kako je naveo, radi o nastavku kampanje protiv rektorke "koja je do koske ogolila neuki napad Vlade u koaliciji sa raznim polusvijetom na autonomiju Univerziteta".

"U širem smislu, radi se o disciplinovanju slobodnomisleće i disidentne akademske zajednice i namjeri dovođenja poslušnika na mjesto rektora", naveo je Stanišić.

On je dodao da takva odluka UO teško može iznenaditi bilo koga ko je posmatrao beskrupuloznu kampanju sprovođenja po svaku cijenu, danas je to svakome jasno, evidentno pogrešne odluke Vlade.

"Kad je odluka pogrešna, treba je ispraviti, a ne srljati u nove greške primjenom ‘zakon mi je u topuzu’ metode. Ali to važi u nekim drugim društvima – kod nas to znači neprincipijelno koaliranje Vlade sa ostrašćenim mediokritetima vođenim prizemnim ličnim interesima i besprizorno i osvetoljubivo izazivanje upravljačke krize na Univerzitetu".

Stanišić smatra kako tužno što pojedinci koji nažalost donose odluke u ime Crne Gore ni nakon tri decenije tranzicije očigledno fundamentalno ne razumiju i ne prihvataju principe i vrijednosti zapadne civilizacije već traće vrijeme svih građana na mimkriju ispod koje se skriva model društva iz nekih drugih prostora i vremena.

"Meni je savjest mirna - veoma sam ponosan na to što je tim na čelu sa rektorkom Vojvodić uradio. Obuhvatna i kompleksna reforma Univerziteta je nešto što po svom obimu i značaju prevazilazi praktično sve što je viđeno u izgradnji i razvoju institucija u Crnoj Gori i njeni pravi dometi tek će se vidjeti. Očigledno, ovakav moderan i profesionalan, a i avangardan, pristup ova državna uprava nema kapaciteta da razumije. Nažalost, tim gore po Crnu Goru", zaključio je Stanišić.

Пратите нас на

Коментари20

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније