- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
23. 06. 2017.
11:58 >> 11:31
BIRO OSIGURAVAČA
Osigurajte vozilo - isplati se
MUP i Nacionalni biro osiguravača Crne Gore (NBOCG) i ove godine realizuju kampanju "Stop neregistrovanim vozilima", uz napomenu da su ona često tehnički neispravna, zbog čega mogu uzrokovati saobraćajne nezgode.
"Korisnici ovih vozila ne posjeduju polisu obaveznog osiguranja u saobraćaju za štete pričinjene trećim licima. Ovo znači da oštećena lica, u slučaju štete koju prouzrokuje neosigurano vozilo, naknadu štete ostvaruju iz sredstava Garantnog fonda, koji posluje u okviru NBOCG", kazali su iz Biroa.
Izvršni direktor NBOCG Boris Šaban je objasnio da je kampanja prethodnih godina dala rezultate, da je u saobaćaju manje neregistrovanih i neosiguranih vozila.
“Garantni fond, kojim upravlja NBOCG, je osnovan radi ekonomske zaštite putnika u javnom saobraćaju i trećih oštećenih lica, u slučajevima kada je šteta pričinjena upotrebom neosiguranog ili nepoznatog prevoznog sredstva, kao i u slučajevima kada je društvo za osiguranje kome je oduzeta dozvola za rad i nad kojim je pokrenut postupak stečaja ili likvidacije odgovorno za naknadu štete. U praksi, sredstva Garantnog fonda se najčešće koriste za naknadu štete oštećenim licima prouzrokovanu upotrebom motornog vozila za koje nije bio zaključen ugovor o obaveznom osiguranju u saobraćaju (polisa osiguranja koja se dobija prilikom registracije vozila)", istakao je Šaban.
Kako je saopšteno iz Biroa, ukoliko osigurani vozač prouzrokuje saobraćajnu nezgodu, svi troškovi naknade štete oštećenom padaju na teret osiguravajućeg društva koje je izdalo polisu.
"U slučaju da ne posjedujete polisu obaveznog osiguranja od autoodgovornosti, odnosno da vam je vozilo neosigurano, isplata štete oštećenom licu vrši se iz sredstava Garantnog fonda. Međutim, samom isplatom štete iz Garantnog fonda, tek počinju obaveze za lice koje je prouzrokovalo štetu neosiguranim vozilom. Naime, Garantni fond nakon isplate ovakve štete ima pravo regresa prema licu odgovornom za štetu, za iznos isplaćene štete, kamate i drugih troškova vezanih za obradu i isplatu štete", naglasili su iz NBOCG.
Oštećenima 11 miliona eura
Kako je kazao šef službe Garantnog fonda Dalibor Tanjević u posljednjih 10 godina je oštećenim licima otplaćeno preko 11 miliona eura.
"U prosjeku, to je oko milion eura godišnje. Velika većina tih šteta su regresne, odnosno nakon isplate Garantni fond ima pravo regresa od prouzokovača šteta, koji su upravljali neosiguranim vozilima. Sam regresni postupak je prilično neprijatan po regresnog dužnika. Zaposleni u Garantnom fondu iznos koji su isplatili na ime naknade štete, prvo potražuju od regresnog dužnika u mirnom postupku. Međutim, veoma je mali broj regresnih dužnika koji se odluči da na ovaj način izmiri svoje dugovanje koje ima prema Garantnom fondu, pa smo prinuđeni da svoja potraživanja ostvarujemo u sudskom postupku. Na taj način, značajno se uvećava iznos koji je regresni dužnik obavezan naknaditi Garantnom fondu, jer na njegov teret padaju svi sudski troškovi koji su nastali u tom parničnom postupku", objasnio je on.
Kako je istakao Tanjević, čak i nakon pravosnažne presude kojom regresni dužnici budu obavezani na naknadu štete prema Garantnom fondu, oni se rijetko odluče da u roku ostavljenom za dobrovoljno izmirenje obaveze, naknade štetu Garantnom fondu.
"U toj situaciji prinuđeni smo da svoja potraživanja ostvarujemo u izvršnom postupku, što dodatno uvećava troškove dužnika i vodi ka najnepopularnijim mjerama kao što su blokada tekućih računa i zabrana otuđenja pokretne i nepokretne imovine dužnika, a na kraju i prinudne prodaje iste, radi namirenja duga", poručio je šef službe Garantnog fonda.
Tanjević je naglasio da, iako izbjegavanje registracije i osiguranja vozila u početku izgledaju kao ušteda, u vrlo kratkom periodu mogu postati velika obaveza za korisnika neosiguranog vozila, ukoliko im pričini štetu.
"Ako imamo u vidu da prosječna šteta Garantnog fonda u 2017. iznosi oko 1.400 eura a prosječna visina polise osiguranja od autoodgovornosti oko 160 eura, više je nego jasno koliki rizik preuzimaju na sebe vlasnici vozila koji ista ne osiguraju. Na kraju, naš savjet je da svoje vozilo prije upotrebe u javnom saobraćaju uredno registrujete i osigurate, jer na taj način možete mirno da vozite, ne plašeći se sankcije saobraćajne policije, niti velikih novčanih izdataka u slučaju da pričinite štetu nekom licu", kazao je on.
Коментари0
Остави коментар