- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
21. 12. 2015.
10:20 >> 10:07
MUP SAOPŠTIO
Vraćeno 518 komada vatrenog oružja
Zakon o oružju stupio je na snagu u martu, a nekoliko mjeseci kasnije Ministarstvo unutrašnjih poslova počelo je kampanju “Poštuj život, vrati oružje”, u cilju potpune primjene tog akta.
Savjetnica ministra za medije Mirjana Ivanović za Antenu M kaže da je od kada je donešen zakon vraćeno 518 komada vatrenog oružja:
"Takođe, vraćeno je 264 djelova za oružje, 125 eksplozivnih naprava kao i oko osam i po hiljada komada municije različitog kalibra. Procedura za vraćanje oružja je jednostavna u tri koraka- pozovi, prijavi i vrati. Građanin pozivom na broj 122 može da prijavi da želi da vrati oružje, dogovori se o mjestu i vremenu predaje oružja. Važno je da građani oružje ne donose sami kao i da ga ne ostavljaju na javnim mjestima. Nedozvoljeno držanje oružja je krivično djelo za koje je zaprijećena kazna zatvora od tri mjeseca do pet godina" navela je Ivanović.
Paralelno sa kampanjom policija je u prethodnom periodu oduzimala oružje kroz svoje redovne aktivnosti.
"Policija je sprovodila svoje mjere i radnje koje su rezultirale oduzimanjem više od 300 komada vatrenog oružja od čega su dvije trećine bile u ilegalnom posjedu. Podsjećam građane koji imaju legalno oružje, ali im je za njega isteklo važenje oružnog lista, da su dužni do 31. decembra ove godine da podnesu zahtjev za produženje. Ukoliko to ne mogu da urade iz opravdanih razloga, mogu od MUP-a zatražiti novi rok. Ako međitim ne ispune tu svoju obavezu oružje će biti oduzeto”, navela je Ivanović.
Za devet mjeseci više od 14 hiljada građana je produžilo svoj oružni list, ali je i dalje značajan broj onih koji to nijesu uradili, pa iz MUP-a pozivaju građane da ispune svoju zakonsku obavezu.
“Ukoliko građanin želi da zadrži to oružje kao uspomenu ili kao trofej, može da ga onesposobi" objasnila je Ivanović.
Dobrovoljno vraćanje oružja vremenski je neograničeno, dok je legalizacija moguća do marta 2017. podsjećaju iz MUP-a.
Kako bi se zakon u potpunosti primjenjivao, MUP je sa UNDP, Misijom OEBS-a u Podgorici, Centrom za demokratsku tranziciju uz finansijsku podršku Evropske unije i Ambasade Njemačke pokrenuo kampanju “Poštuj život, vrati oružje”.
Cilj je smanjenje broja nelegalnog oružja u posjedu građana i jačanje svijesti o njegovoj štetnosti.
Коментари0
Остави коментар