Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Crnom Gorom

07. 04. 2025. 06:47 >> 06:47

Bijele rode nije iznenadio aprilski snijeg

Bijele rode u Beranama nije iznenadio aprilski snijeg, a Portal RTCG je zabilježio fotografijom i videom snimkom njihovu zabavu u gnijezdu, dok stresaju sa sebe pahulje i izvode igre u periodu parenja.

Par bijelih roda, jedini u Crnoj Gori, i ove godine je stigao sa lijepim vremenom i prvim danima proljeća. Tu u Beranama, na stubu za rasvjetu u prometnoj Polimskoj ulici, čekalo ih je njihovo gnijezdo iz ranijih godina.

Stanovnici grada na Limu znaju da nije prvi put da rode stignu, a da se potom vrijeme pokvari i padne snijeg, što njima, koje su prešle dugi put od Afrike do svog gnijezda u Beranama, vjerovatno nije ništa neobično.

Iz Centra za zaštitu i proučavanje prica (CZIP) Portalu RTCG objasnili su ranije da obično najprije stigne mužjak, nekada i desetak dana prije ženke, da bi pripremio i popravio gnijezdo, što je upravo bilo i ove godine.

Oni su dodali da rode obično dolaze početkom aprila, ali da je moguće da ih je lijepo vrijeme pokrenulo na raniju migraciju. Uglavnom, već danima su obije u Beranama, izazivajući znatiželju prolaznika, posebno onih koji ih do sada nisu vidjeli.

Jedini par bijelih roda koji se nastanjuje u Crnoj Gori u svom gnijezdu na stubu u prometnoj „Polimskoj ulici“ u Beranama prvi put su primijećene u proljeće 2012. godine.

Te prve godine rode su izlegle tri pilića sa kojim su krajem ljeta otišle nazad u svoju postojbinu.

Kada su 2012. godine stigle u Berane, ornitolozi su objasnili da je to jedini par bijelih roda koji je poslije više decenija doletio i nagnijezdio se u Crnoj Gori, što je izazvalo izuzetnu pažnju javnosti.

Ornitolozi objašnjavaju da je roda u mitologiji simbol plodnosti i da predstavlja pticu urbanih sredina, koja se ne plaši ljudi. Oni nemaju odgovor na pitanje zašto je bijela roda, pored idealnih sredina kao što su Skadarsko ili Plavsko jezero, odabrala baš Berane, ali kažu da stanovnici ovog grada imaju privilegu da joj poslije toliko vremena budu svake godine domaćini.

Kako dolaze godinama i svaki put svoje gnijezdo dorade, ono je već bilo postalo preteško i opterećivalo elektručne kablove na kojima se nalaze.

Elektroprivreda Crne Gore i Centar za zaštitu ptica su, zbog toga, prije nekoliko godina napravili posebnu metalnu konstrukciju za gnijezdo, koje može dostići prečnik i do dva metra. Gnijezdo je, kako su to ornitolozi objasnili, napravljeno po svim svjetskim standardima, od metalne konstrukcije i izdignuto iznad električnih kablova, tako da više nema straha da se napravi neki kuršlus.

Ornitolozi smatraju da dolazak bijelih roda treba da bude veliki događaj za grad, i podsjećaju da se u razvijenim evropskim sredinama prave festivali rode i slavi se njen dolazak.

„U Evropi se izdvajaju milioni evra za njenu zaštitu. U nekim mjestima gdje se uobičajeno gnijezdi prave se i posebni stubovi i pripreme za njen doček. Dolazak bijelih roda je veliki događaj i za Crnu Goru“ – smatraju ornitolozi.

Bijele rode, kako stručnjaci objašnjavaju, žive i do četrdeset godina, što je duplo duže od svih ostalih vrsta roda.

Tradicija se nije prekinula ni prije šest godina kada je doletio samo možjak, dok se za ženku vjerovalo da je stradala negdje na  putu iz daleke Afrike.

Bijele rode su u Beranama za pretghodnih dvanaest godina izlegle veliki broj pilića, tako da se tradicija nije prekinula, i njihovi potomci i dalje svake godine pohode grad na sjeveru Crne Gore i svoje gnijezdo na stubu za rasvjetu u Polimskoj ulici.

Jedne godine su izlegle čak pet pilića, a koliko će se iz ljubavne igre na temperaturi od minus jedan stepen, koju je naš portal zabilježio, izleći ove godine, znaće se vrlo brzo.

Ornitolozi i građani Berana, kada je već postalo jasno da rode dolaze svake godine, organizovali su konkurs za davanje ime beranskim bijelim rodama, i tada su ih nazvali  Perko i Perka.

Blizina rijeke Lim, koja je vazudušnom linijom od njihovog stuba udaljena svega stiotinu do dvije stotine metara, garantuje im obilje hrane, i mještani su već navikli da ih ne treba dodatno hraniti.

Samo da prođu ovi hladni dani, i krajem sedmice, kada se, kako prognoziraju meterotolozi, temperature i na sjeveru Crne Gore popenju naglo do dvadesetog stepeni, onda će svi znatiželjni moći da ih vide kako nadlijeću grad, uživajući u blagodetima ljeta koje slijedi.

Ipak, valja primijetiti da, osim specijalnog gnijezda, na stubu u Polimskoj ulici još uvijek niko nije postavio makar tablu sa informacijama o bijelim rodama, što bi sigurno bilo korisno za one koji prvi put dolaze u Berane i voljeli bi da se fotagrafišu pored njihovog stuba, a što sasvim sigurno nije velika investicija.

Inače, Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) iz Podgorice postavio je na obližnjoj zgradi kameru, i dvadeset četiri sata prate njihovo kretanje. Oni na svom sajtu imaju u svakom trenutku prenos uživo iz gnijezda porodice Rodić. Perko i Perka postali su turistička atrakcija Berana.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније