- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Crnom Gorom
02. 02. 2024.
06:30 >> 21:48
2
Čitaj mi:
APEL
Poziv SDT-u: Male elektrane na sjeveru postale veliki kriminal
Državljanin Sjedinjenih Američkih Država, porijeklom sa Kosova, Fljorin Krasnići, nema nikakvog osnova da od države Crne Gore traži 20 miliona odštete za navodnu izgubljenu dobit zbog toga što mu je 2016. godine onemogućeno da u Plavu izgradi malu hidroelektranu. To su Portalu RTCG kazali u plavskom pokretu građana „Ne damo rijeke“.
Iz ovog pokreta poručuju da su male elektrane Crnoj Gori najveći kriminal kojim će kad-tad morati da se bavi specialno državno tužilaštvo.
„Tom gospodinu smo te godine lijepo pokušali da objasnimo da ne može praviti hidroelektranu na Đuričkoj rijeci, iznad koje je Jasenička rijeka, sa koje sa grad napaja vodom. Taj koji mu je obećao da može da gradi, u tadašnjoj Vladi i tadašnjoj lokalnoj upravi u Plavu, neka mu sada da odštetu“, kažu u ovom pokretu građana.
Oni podsjećaju da je te godine trebalo da se gradi više elektrana na području plavske opštine, ali da je tadašnjim tajkunima uspjelo da izgrade samo dvije u srcu Nacionalnog parka „Prokletije“.
„Kakva izgubljena dobit. Kupio zemlju? Kupio opremu? I šta onda. Ko ga je tjerao da kupuje. Sva prevara je u tome što je neko, kršeći Ustav, omogućio tadašnjim tajkunima da pljačkaju građane preko OIE 1 i OIE 2. I danas EPCG od njih po tom osnovu kupuje struju kao da je uvozi. Svim građanima zavlače ruku u džep i tjeraju nas da budemo saučesnici ekocida“, tvrde u ovom pokretu.
Njih, kako kažu, zanima koje taj je ko je stavio potpis na elaborat o zaštiti životne sredine i svjesno počinio krivično djelo. „Ko je, recimo, potpisao eleborat da se u srcu Nacionalnog parka Prokletije baci atomska bomba. To su razmjere štete koja je ovdje napravljena izgrdnjom te dvije male hidroelektrane“ – kažu u pokretu „Ne damo rijeke“.
Oni dodaju da su spremni da sva svoja saznanja podijeli sa tužilaštvom, ali pozivaju specijalnog državnog tužioca da i on zatraži elaborat o zaštiti životne sredine i stavljanju tri rijeke pitke vode u srcu nacionalnog parka u cijevi.
Građanski aktivisti iz Plava su ranije putem Portala RTCG saopštili da izgradnja malih hidroelektrana u srcu Nacionalnog parka prokletije 2016. godine predstavlja predstavlja organizovani kriminal, na koji već sedam godina niko nije reagovao i pokušava da se prepusti zaboravu.Oni ističu da od kada su ovaj problem javno iznijeli, ni jedna ni lokalna ni državna institucija nije reagovala.
Smatraju da je to nečuven slučaj u svijetu i da predstavlja najveći ekološki zločin koji je napravljen u Crnoj Gori. 2016. godine firmi „Kronor“ iz Podgorice neko je dao koncesije za gradnju MHE na tri rijeke koje izviru u u NP Prokletije. To su rijeke Hridska i Babinopoljska iz kojih je voda dovedena do jedne hidrocentrale, kao i treća rijeka, Treskavička, na čijim vodama je izgrađena druga hidrocentrala.
Vodozahvati su u strogoj zoni Nacionalnog parka Prokletije, a zatim su te rijeke cijevima u dužini od više kilometara dovedene do mašinskih postrojenja, odnosno malih hidrocentrala, koje se nalaze u takozvanoj zoni zaštite nacionalnog parka. Nacionalni park Prokletije proglašen je 2009. godine, a tadašnje vlasti, od lokalnih do državnih, u sprezi sa tajkunima, dozvolile su gradnju malih elektrana u srcu ovog parka 2016. godine.
Prema nešto ranijim podacima iz centralnog registra, vlasnik firme „Kronor“, koja je tada dobila koncesije za izgradnju malih hidroelektrana u NP Prokletije, je kompanija „Kroling“.
Vlasnik te kompanije bio je Željko Mišković, dok su po deset procenata imali „Normal kompani“ i „Mont hidro“. Vlasnik „Normala“ je bio Željko Burić, a „Mont Hidra“ Predrag Bajović, šura nekadašnjeg premijera Igora Lukšića.
Portal RTCG je više puta pisao o tome da pisao o tome da poslovi izgradnje i gazdovanja malim hidroelektranama na sjeveru Crne Gore predstavljaju najlakšu dobit za vlasnike, dok lokalno stanovništvo na čijim teritorijama su male hidrolektrane izgrađene ima najmanje koristi.
"Mi smo tada spriječili da se izgrade još tri male elektrane, na Đuričkoj rijeci gdje je koncesionar bio Fljorin Krasnići, kao i na Komarači i Murinskoj rijeci. Sada su se svi podigli da traže nekakvu izgubljenu dobit. Zašta? Zato što im je neko obećao iz bivših vlasti. Neka im taj neko sada nadoknadi, drugog osnova nemaju, ni Fljorim, ni bilo ko drugi. Znate šta je slučaj ‘Zavala’ za ovo. Jedna velika nula. Ovo je posao kojim će specijalno tužilaštvo morati jednom da se bavi", kazali su Portalu RTCG u plavskom pokretu građana.
Коментари2
Остави коментар