Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Crnom Gorom

[ M.V. ]

29. 03. 2023. 17:15 >> 17:18
2

NOVI POSTUPCI

Bogatstvo policijskih zvaničnika pod lupom nove Jedinice za antikorupciju

Navodi Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) o imovini i bogatstvu nekadašnjeg čelnika policijskog Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala Zorana Lazovića i članova njegove porodice nijesu bili posebno alarmanti Unutrašnjoj policijskoj kontroli, ali to bi uskoro moglo da bude promijenjeno, obzirom da je počela sa radom policijska Jedinica za antikorupciju. Kako je saopšteno Portalu RTCG u Vladi, policijska Jedinica za antikorupciju počela je sa radom, na njenom čelu je Predrag Tanjević i očekuju se konkretni rezultati. 

Jedinica, po našim nezvaničnim saznanjima, razmatra navode koji su se pojavili u javnosti o nelegalnom bogaćenju policijskih funkcionera. Njen zadatak je da kontroliše prihode policijskih funkcionera i službenika, takođe i njihov životni stil, ali i njihovih bračnih i vanbračnih supružnika, djece, kao i osoba sa kojima su u bliskim rođačkim ili prijateljskim vezama. 

Crnu Goru posljednjih dana potresa velika afera o mogućim zloupotrebama u policiji, ali je u javnosti već duže prisutna priča da su mnogi funkcioneri i službenici policije enormno bogati, i da njihova redovna primanja ne mogu da opravdaju životni stil koji imaju. Govori se o luksuznim automobilima, vilama na primorju i luksuznim putovanjima, a ilustracije radi, Europol je 2021. godine upozorio tadašnju Vladu da trojica aktivnih pripadnika crnogorske policije imaju po 50 miliona eura na računima u inostranstvu.

Istraživački centar MANS-a došao je u aprilu prošle godine do podataka koji upućuju na neobične poslovne transakcije između porodice Zorana Lazovića i kompanije Bemaks. Mada je tada sva dokumentacija o ovim transakcijama predata Unutrašnjoj kontroli policije, odgovor MANS-u stigao je nekoliko mjeseci kasnije, iz čega se vidjelo da kontrola nema namjeru da se bavi tim transakcijama. 

Umjesto toga, Unutrašnja kontrola je informisala MANS da je Zoran Lazović kao dio visokog rukovodnog kadra nadležnost drugih državnih organa, dok je za u vezi sa Markom Lazovićem, naglasila kako se očekuje formiranje "organizacione jedinice koja će se baviti kontrolom imovine i životnog stila policijskih službenika", te je rečeno da će se "time baviti nakon što se ta organizaciona jedinica formira".

Kako je pisao MANS, Marko Lazović, krajem 2018. godine sa kompanijom Bemaks sklopio je ugovor o kupovini stana od 104 kvadrata u tzv. tološkim apartmanima u Podgorici. Ova kompanija je nekretninu mlađem Lazoviću prodala po cijeni od 1.000 eura po kvadratu, daleko ispod tržišne vrijednosti ne samo za taj dio grada, već i u odnosu na objekat u kom se ovaj stan nalazi.

Osim povoljnije cijene, ugovorom je predviđeno da Lazović ovaj stan može uknjižiti na svoje ime nakon što u roku od 30 dana uplati svega 20.000 eura, odnosno tek jednu petinu kupoprodajne cijene. Preostalih 84.000 eura mlađi Lazović obavezao se da će platiti u roku od tri godine, bez informacije da li se isplata vrši u cjelosti, ili u ratama koje bi iznosile preko 2.300 eura mjesečno. Rok za otplatu stana Bemaksu istekao je u oktobru prošle godine.

U momentu sticanja stana, Marko Lazović imao je 33 godine i bio zaposlen kao stariji policajac u Sektoru za obezbjeđenje ličnosti i objekata, da bi ubrzo prešao na radno mjesto mlađeg policijskog inspektora u Sektoru kriminalističke policije u Upravi policije. 

Ipak, to nije jedina veza porodice Lazović i Bemaksa. Naime, početkom prošle godine, i Lazovićeva supruga – Ljiljana, razmijenila je stan sa Željkom Garićem, koji ima višestruke poslovne veze sa neformalnim vlasnicima Bemaksa i njihovim drugim kompanijama.

Ljiljana Lazović tada ustupa svoj stan od 64 kvadrata u Bulevaru Jola Piletića u zamjenu za stan od 84 kvadrata i garažu u zgradi u centru Podgorice, iza Hotela "Hilton“. Dokumentacija o razmjeni nepokretnosti do koje je došao MANS pokazuje da je Ljiljanin stan preko Morače bio procijenjen na 89.600 eura. Sa druge strane, stan od 84 kvadrata i garaža u samom centru Podgorice bili su procijenjeni na 100 hiljada eura.

Na taj način Lazović dobija značajno veći stan po cijeni koja je ispod tržišne za taj dio grada, dok joj je parking mjesto praktično poklonjeno. Interesantan je i primjer Petra Lazovića, koji je sa 19 godina kupio "Micubiši" vrijedan 40.000 eura. 

Evropska komisija je u posljednjem izvještaju o Crnoj Gori ukazala da bi država, da bi pokazala kredibilan napor pravosuđa, morala poboljšati svoj bilans istraga, krivičnog gonjenja i pravosnažnih presuda u borbi protiv korupcije, uključujući korupciju na visokom nivou. Štaviše, kako su naglasili, pravni i institucionalni okvir mora biti poboljšan u skladu sa pravnim tekovinama EU i evropskim standardima, uključujući efektivnu upotrebu finansijskih istraga i zapljenu i konfiskaciju imovine u takvim slučajevima.

Пратите нас на

Коментари2

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније