Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

 [ BBC ]

05. 02. 2025. 14:56   >>  17:45

Kako fentanil stiže u Ameriku

Predsednik Tramp je okrivio Kinu za krizu izazvanu opioidima i uveo visoke carine na široki spektar robe iz ove zemlje. President Trump has blamed China for its opioid crisis and imposed sweeping tariffs.

Plastične kese zaplenjenog fentanila na međunarodnom aerodromu u Čikagu.
Reuters

Predsednik Donald Tramp je uveo visoke carine na širok spektar kineske robe, navodeći kao razlog za to neuspeh Pekinga da zaustavi izvoz hemikalija koje se koriste u proizvodnji jakog opioida fentanila.

SAD odavno optužuju kineske korporacije da svesno snabdevaju grupe koje učestvuju u proizvodnji ove droge.

Peking je uzvratio udarac uvođeći carine na američku robu.

Bela kuća je takođe optužila Kanadu i Meksiko da nisu sprečile kriminalne bande da krijumčare fentanil u SAD.

Tramp je planirao da uvede carine obema zemljama, ali je odustao od tih pretnji kad je dobio neke ustupke koji se tiču pojačane granične bezbednosti.

Koliko je ozbiljna kriza fentanila u SAD?

Fentanil je sintetička droga pravljena od mešavine različitih hemikalija.

Američki regulatori su ga šezdesetih odobrili za upotrebu u medicinske svrhe kao sredstvo protiv bolova, ali je u međuvremenu postao glavna droga odgovorna za brojne smrti od prekomerne doze opioidima u SAD.

Više od 74.000 Amerikanaca umrlo je 2023. godine nakon što je uzelo mešavinu droge koja sadrži fentanil, prema podacima američkog Centra za kontrolu bolesti (CDC).

On se često meša sa drugim ilegalnim drogama, zbog čega mnogi korisnici nisu svesni da supstance koje uzimaju sadrže fentanil.

Doza od samo dva miligrama fentanila - otprilike veličine vrha olovke - može da bude smrtonosna.

U protekloj deceniji, globalni lanac snabdevanja fentanilom je proširen, otežavši posao agencijama za sprovođenje reda i zakona i političarima.

Kina je primarni izvor hemikalija koje se koriste za proizvodnju fentanila.

Koliko je ozbiljna kriza fentanila u SAD?

Od septembra prošle godine, u SAD je bilo zaplenjeno 2.040 kilograma fentanila, prema podacima koje je objavila američka Carinska i granična patrola (CBP).

Skoro sva količina (98 odsto) bila je presretnuta na jugozapadnoj granici sa Meksikom.

Manje od jedan odsto bilo je zaplenjeno preko severne američke granice sa Kanadom.

Ostatak je stigao morskim putevima ili preko drugih američkih kontrolnih punktova.

Prema američkoj Upravi za suzbijanje narkotika (DEA), meksičke kriminalne organizacije, među njima i kartel Sinaloa, igraju ključnu ulogu u proizvodnji i isporuci fentanila, metamfetamina i drugih ilegalnih droga u SAD.

Hemikalije od kojih se pravi fentalnih stižu iz Kine preko krijumčara i pretvaraju se u finalni proizvod u laboratorijama u Meksiku, pre nego što se prokrijumčare u SAD.

Prema DEA, kartel Sinaloa koristi raznorazne taktike da prikrije pošiljke koje stižu iz Meksika, kao što je skrivanje hemikalija među legitimnom trgovačkom robom, lažno obeležavanje kontejnera, korišćenje paravan kompanija i isporuka preko trećih zemalja.

Trumpova administracija optužila je meksičku vladu za šurovanje sa narko kartelima.

Meksička predsednica Klaudija Šejnbaum Pardo nazvala je te tvrdnje „klevetama".

U decembru, nedugo nakon što je Tramp zapretio Meksiku carinama, snage bezbednosti ove zemlje saopštile su da su ostvarile do sada najveću zaplenu fentanila - ekvivalent od oko 20 miliona doza.

Kina je glavni izvor hemikalija za fentanil

Kina je 2019. klasifikovala fentanil kao kontrolisani narkotik, a kasnije je dodala još neke od hemikalija koje se koriste za njegovo pravljenje na isti spisak.

Uprkos tome, trgovina drugim hemikalijama koje učestvuju u proizvodnji fentanila, od kojih neke mogu da imaju legitimnu namenu, ostaje nekontrolisana, pošto oni koji učestvuju u trgovini pronalaze nove načine da zaobiđu zakon.

Proučavanje nekoliko američkih optužnica, koje su sadržale detalje o agentima na tajnom zadatku u komunikaciji sa kineskim proizvođačima, pokazuje da neke hemijske kompanije u Kini prodaju hemikalije, među njima i kontrolisane supstance, sa svešću da su one namenjene za pravljenje fentanila.

Desetina optužnica koje je pregledao BBC tim za utvrđivanje činjenica navodi slučajeve kada su kineski proizvođači davali instrukcije kako da se pravi fentanil od proizvoda koji oni prodaju, preko enkriptovanih platformi i uplata u kriptovalutama.

„Imate, dakle, ogromne rupe u zakonu koje kriminalci koriste za prodaju legalnih proizvoda, ali ih svesno prodaju kriminalnim entitetima", kaže Vanda Felbab-Braun, više stručna saradnica za spoljnu politiku na Institutu Brukings.

U saopštenju, Kina je rekla da ima neke od najstrožih zakona u vezi sa drogama na svetu i da je u prošlosti sprovodila zajedničke operacije sa Amerikom.

„SAD moraju same da sagledaju i reše sopstveni problem sa fentanilom", rekla je ona.

I dok Kina ostaje glavni izvor hemikalija koje se koriste za pravljenje fentanila, DEA je takođe identifikovala Indiju kao novi veliki izvor ovih hemikalija.

U američkoj optužnici iz januara 2025. godine, dve hemijske kompanije iz Indije optužene su za snabdevanje Amerike i Meksika hemikalijama koje se koriste za pravljenje fentanila.

Uloga Kanade u trgovini fentanilom

Predsednik Tramp optužuje Kanadu, uz Meksiko, da dozvoljava „ogromnom broju ljudi da uđe u Ameriku, baš kao i fentanilu".

Prema podacima američke Carinske i granične patrole, samo oko 0,2 odsto svih zaplena fentanila koji ulazi u SAD obavljaju se na kanadskoj granici, skoro sve ostalo zaplenjeno je na američkoj granici sa Meksikom.

Ali u januaru je kanadska finansijska obaveštajna agencija saopštila da organizovane kriminalne grupe u Kanadi sve više učestvuju u proizvodnji fentanila uvozeći hemikalije koje se koriste za njegovo pravljenje i laboratorijsku opremu iz Kine.

Trgovina fentanilom se odvija u oba smera.

U prvih 10 meseci 2024. godine, kanadska pogranična služba prijavila je da je zaplenila 4,9 kilograma fentanila koji je ušao iz SAD, dok je američka granična patrola presrela 14,6 kilograma fentanila koji je pristigao iz Kanade.

U decembru je zemlja obećala da će izdvojiti 900 miliona dolara za borbu protiv fentanila i da će pojačati kontrolu na granici.

Dodatno izveštavanje: Lusi Gajlder

BBC News

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније