- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
02. 12. 2024. 14:33 >> 03. 12. 2024. 12:09
Nastavlja se istraga na Kosovu u vezi sa eksplozijom na kanalu za vodu
Priština ovaj incident naziva „terorističkim činom“ za koji okrivljuje Srbiju, što Beograd odbacuje.
Tri dana posle eksplozije na kanalu kod Zubinog Potoka koja šalje vodu do dve glavne elektrane na Kosovu, kosovska policija i dalje sprovodi istragu, a međunarodne diplomate su uzdržane u oceni ko je odgovoran.
Oštećenje kanala u mestu na severu Kosova ugrozilo je snabdevanje strujom, pijaćom vodom, kao i grejanje.
Incident koji se dogodio u petak uveče kod mesta Donje Varage, Priština je okarakterisala kao „teroristički čin" za koji krivi Srbiju, što Beograd kategorički odbacuje.
„Napadom na kanal kod Zubinog Potoka, Srbija je pokušala da ostavi građane Kosova bez vode, struje, grejanja i bez komunikacije", rekao je kosovski premijer Aljbin Kurti, ali nije pružio dokaze.
Optužio je i Srbiju da kopira Rusiju i njene napade na ukrajinsku energetsku infrastrukturu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odbacio je navode o umešanosti Beograda kao „neosnovane“.
„Mi ćemo, više nego Priština, insistirati na ovom slučaju...
„Beograd i Srbija pojma nisu imali, niti bi nam palo na pamet da to uradimo“, rekao je Vučić na konferenciji za novinare u Beogradu u nedelju.
Incident je ponovo povećao napetosti između Beograda i Prištine, a odnosi su posebno narušeni na severu Kosova gde je i došlo do eksplozije.
Vučić i Kurti bi trebalo u utorak da se u Briselu sastanu sa visokom predstavnicom Evropske unije (EU) za spoljnu politiku i bezbednost Kajom Kalas, najavila je portparolka EU Anita Iper, precizirajući da taj susret nije povezan sa dijalogom o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.
- Slučaj Banjska: Podignuta optužnica protiv Radoičića i još 44 ljudi
- Zašto je važan most na reci Ibar u Kosovskoj Mitrovici
- Od novca do pisarnica: Vučić najavio mere za Kosovo
Američki ambasador: 'Ne možemo da kažemo ko stoji iza diverzije'
Predstavnici vlasti u Prištini i Beogradu razgovori su sa predstavnicima zemalja Kvinte - Amerike, Francuske, Nemačke, Velike Britanije i Italije.
Sjedinjene Američke Države ne mogu da kažu ko stoji iza diverzije na kanalu Ibar-Lepenac, ali nude punu podršku kosovskim vlastima da se to istraži i da odgovorni pravosudno odgovaraju, rekao je američki ambasador Džefri Hovenijer posle sastanka sa Kurtijem.
Amerika ovu diverziju kvalifikuje kao „užasni napad“ na kritičnu infrastrukturu Kosova, potrebna je pažljiva istraga, dodao je.
„Nema izgovora za ovakve nasilne akcije koji su stanovnike Kosova doveli u opasnost i znamo da (počinioci) za to moraju odgovarati“, rekao je Hovenijer, prenosi KosSev.
Marko Đurić, ministar spoljnih poslova Srbije, rekao je posle sastanka sa predstavnicima Kvinte da će Beograd insistirati na međunarodnoj istrazi.
Napad su osudili i zvaničnici Evropske unije.
Šta je dosad pokazala istraga?
„Nekako smo uspeli da popravimo štetu, uhapsimo osumnjičene i zaplenimo arsenal naoružanja“, rekao je kosovski ministar policije Dželjalj Svećlja proteklog vikenda.
Kosovski zvaničnici su rekli da je privedeno osmoro ljudi u vezi sa ovom eksplozijom, ali je u međuvremenu u pritvoru ostao samo jedan.
Pritvor od 30 dana određen je samo Dragiši Vićentijeviću, dok su ostali pušteni na slobodu.
Vićentijević, iz obližnjeg sela Prevlak na severu Kosova, gde živi većinski srpsko stanovništvo, osumnjičen je da je oštetio kanal Ibar-Lepenac, što je on negirao, tvrdeći da je bio na drugom mestu u to vreme i da za to postoje svedoci.
Direktor kosovske policije Gazmet Hodža prethodno je rekao da su uhapšeni „osumnjičeni za podstrekivanje, organizovanje i izvršenje nedavnih terorističkih činova, posebno onaj koji se odnosi na kanal Ibar Lepenac“.
Prva istraga pokazala je da je u napadu korišćeno između 15 i 20 kilograma eksploziva, dodao je.
Kosovska policija je tokom vikenda izvršila pretrese na 10 lokacija, zaplenila više od 200 vojnih uniformi, šest ramenih raketnih bacača, pištolje, municiju i drugo oružje.
Šestorica uhapšenih su pušteni već za vikend, a naknadno je izašao i Dušan Milanović iz Leposavića, vlasnik preduzeća „VIM info“, koji je i osnivač portala Kosovo onlajn, potvrdio je njegov advokat, Dejan Vasić.
Iz policije tvrde da većina uhapšenih pripada lokalnoj srpskoj organizaciji Civilna Zaštita, koju je kosovska vlada proglasila terorističkom organizacijom.
Kosovski Savet bezbednosti, koji je održao hitan sastanak u subotu, navodi da je vojska angažovana na sprečavanju sličnih napada.
„Elementi terorističkih organizacija Civilna zaštita i Severna brigada, kao i glavni kriminalac Milan Radoičić, pod direktivom predsednika i Vlade Srbije, planiraju i obučavaju se u Srbiji za ovakve profesionalne napade", piše u saopštenju Saveta, prenosi Kosovo online.
Beograd odlučno poziva na temeljnu, nepristrasnu i transparentnu istragu ovog čina sabotaže, rekao je Vučić, posle optužbi iz Prištine.
Istraga će pokazati ko je odgovoran za eksploziju kod Zubinog Potoka, jer i mi sprovodimo našu istragu, imamo određene sumnje, rekao je Vučić za RTS.
Ponudio je pomoć u istrazi, kao i sanaciji kanala.
Bezbednosne mere na severu Kosova su već bile pojačane posle dva nedavna napada kada su ručne granate bačene na policijsku stanicu i zgradu opštine u mestima gde žive Srbi.
„Savet bezbednosti je odobrio dodatne mere za povećavanje bezbednosti u blizini značajnih ustanova i lokacija, poput mostova, transformatora, antena, jezera i kanala“, piše u saopštenju Saveta.
I Kfor, zvanične oružane međunarodne mirovne snage pod vođstvom NATO alijanse koje su na Kosovu prisutne od 1999. godine, osudio je napad na kanal.
Njihovi pripadnici obezbeđuju kanal i oblast oko njega od kada je došlo do eksplozije, navodi se u saopštenju.
Kfor je u ponedeljak za portal Kossev saopštio i da je odbio zahtev Prištine da se kosovskim bezbednosnim snagama omogući da odu na sever Kosova, odnosno za „potencijalno raspoređivanje u pogođenom području" nakon eksplozije.
Mulj se izlio kroz rupu u betonskom zidu kanala, a radnici su u subotu postavili niz velikih cevi kako bi zaobišli curenje, prenosi Rojters zapažanja reportera na licu mesta.
Snabdevanja strujom izgleda da nije značajno ugroženo, ali pijaće vode nije bilo u nekim oblastima.
Od hidrosistema Ibar-Lepenac na jezeru Gazivode u Zubinom Potoku, pijaćom vodom se snabdeva sever Kosova, ali i Priština sa okolinom, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Sa Gazivoda se isporučuje i voda za termoelektrane u Obiliću i koristi se za hlađenje elektrana Kosovo A i Kosovo B, a pored toga, voda iz akumulacionog jezera Gazivode koristi se i za navodnjavanje poljoprivrednih površina.
- „Ni živ, ni mrtav": Žene sa Kosova već 25 godina tragaju za nestalima
- Završen popis na Kosovu, prvi put pitanja i o 'ratnoj odšteti'
- Koliko je Miroslav Lajčak doprineo dijalogu Beograda i Prištine
- Nestali na Kosovu: Prošlost koja proganja
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk