Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

 [ BBC ]

20. 11. 2024. 14:41   >>  21. 11. 2024. 10:16

Stari savski most u Beogradu: Razlozi uklanjanja i protesti

Stari savski most, koji je decenijama povezivao stari i novi deo Beograda, treba da bude uklonjen. Protivnici danonoćno dežuraju i traže od vlasti da most ostane.

stari savski most
REUTERS/Marko Djurica
Pogled na Stari savski most iz vazduha

Koja reka protiče ispod Starog savskog mosta? Odgovor: Dunav.

Zvuči kao šala, ali to je, prema pisanju lista Politika, jedna od mogućnosti za Stari savski most, koji je više od osam decenija premošćavao beogradske obale, a koji bi sada trebalo da bude uklonjen.

Jedan je od tri mosta u centru srpske prestоnice, uz Brankov i Gazelu, koji je povezivao stari i novi deo Beograda i predstavljao je važnu saobraćajnicu koju su svakodnevno koristile hiljade ljudi.

Početak rušenja ovog mosta bio je najavljen za početak novembra 2024, ali su aktivisti udruženja „Most ostaje" prethodnih nedelja to sprečavali.

Gradske vlasti su još pre nekoliko godina najavili uklanjanje konstrukcije, ali su se protivili opozicioni političari i pojedini stručnjaci, tvrdeći da nema pravnog akta za rušenje mosta napravljenog još 1940-ih godina.

Kažu i da su Beogradu potrebni novi mostovi, a ne da se ruši postojeći i da će se sada samo stvoriti dodatne gužve u saobraćaju koje su ionako ogromne.

Uprkos protivljenjima, 20. novembra je počelo uklanjanje delova mosta, uz asistenciju policije i dvojica aktivista je privedeno.

Docentkinja na Saobraćajnom fakultetu Stamenka Stanković izjavila je za Vreme da na Starom savskom mostu nije bilo ni „desetak odsto kretanja" saobraćaja.

Međutim, problem je što su i Brankov most i Gazela svakodnevno preopterećeni, a sada će dobiti novi priliv vozila, kaže ona.

„Što znači - imaćete samo produženo vreme zagušenja u saobraćaju”, rekla je Stanković.

Stari savski most postavljen je 1942. godine, a izgradila ga je nemačka firma tokom Drugog svetskog rata.

Prvobitno je trebalo da premosti Tisu, reku u Vojvodini, ali su Nemci promenili plan i konstrukciju preusmerili u Beograd.

Od nacističkog miniranja spasao ga je 1944. godine učitelj Miladin Zarić.

Na teritoriji Beograda ima 10 mostova, od kojih osam premošćuje Savu, a dva povezuju obale Dunava.

stari savski most
BBC/Jelena Subin
Stari savski most pre najavljene demontaže

Zašto se sklanja most?

Panorama mosta
Slobodan Maričić/BBC
Stari savski most u Beogradu napravljen je pre 82 godine

Gradske vlasti ranije su saopštile da se Stari savski most ruši zbog projekta 'Mali metro' i da će na njegovom mestu biti postavljen novi.

Predstavnici inicijative „Most ostaje” navode da Beograd nema usvojen novi Generalni urbanistički plan, a prema važećem iz 2016. godine nije bilo predviđeno uklanjanje nijednog mosta preko reke Save.

„Ne postoji Studija opravdanosti za projekat uklanjanja mosta”, kažu.

Dežurstva kod mosta i protesti

most ostaje
BBC/Jovana Georgievski
Aktivisti danonoćno dežuraju kod Starog Savskog mosta

Predstavnici opozicije, građani i aktivisti inicijative „Most ostaje“ nedeljama danonoćno protestuju i dežuraju kod Starog savskog mosta, protiveći se njegovom uklanjanju.

Iz ove organizacije traže od vlasti uvid u odluku o rušenju mosta, kao i obelodanjivanje planova o tome gde će biti izmešten, što za sada nije poznato.

Sa jedne strane mosta postavili su šatore, kancelarijske stolice i nekoliko stolova, gde provode dane i noći.

„Ne postoji nijedan razuman razlog da se most ruši u trenutku kada za njega ne postoji alternativa i zato tražimo javnu raspravu", rekao je ranije Ilija Vučević, 44-godišnji aktivista iz Beograda, za BBC na srpskom.

Gradske vlasti su početkom novembra saopštile da je most nebezbedan za korišćenje i obustavile su saobraćaj za šest linija javnog gradskog prevoza.

Uprkos upozorenjima, automobili, kamioni i bicikli danima su prolazili mostom, izbegavajući gužve.

Policija na Starom savskom mostu
BBC/Jelena Subin
Kordon policije 20. novembra na Starom savskom mostu raspoređen da obezbeđuje uklanjanje delova mosta

Tako je bilo sve do 20. novembra kada je policija blokirala obe strane mosta, a radnici su počeli da uklanjaju tramvajske šine na konstrukciji.

Pojedini aktivisti, među kojima i lider opozicionog pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović, pokušali su da probiju policijski kordon, ali je zbog toga priveden.

Njega i gradskog odbornika Aleksandra Jovanovića policajci su najpre oborili na zemlju, a potom ih odneli u vozila.

To je izazvalo reakciju aktivista udruženja „Most ostaje" koji su pozvali na blokadu obližnjeg Brankovog mosta, sada jedine saobraćajnice koja povezuje centar Beograda i novi deo srpske prestonice.

„Odbrani most, odbranićeš Beograd", „Nećeš rušiti, budi Zarić", bile su poruke koje su okupljeni nosili tokom polučasovne blokade.

Opširnije pročitajte ovde.

Reagujući na proteste, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić zatražio je od policije i organa reda da spreče, kako je rekao, „kontinuirano maltretiranje Beograđana koje već duže vreme traje na razne načine".

„Anarhija koja počinje da okupira svakodnevni život, gde manjina od nekoliko desetina ljudi maltretira milionski grad, mora da se zaustavi ili će ona da preraste u opšti haos koji može samo da ima nesagledive posledice po sve", dodao je.

Blokada Brankovog mosta
BBC/Jelena Subin
Protest na Brankovom mostu u centru Beograda 20. novembra
Blokada Brankovg mosta
BBC/Jelena Subin
Blokada Brankovog mosta
Zastava sa likom učitelja Miladina Zarića koji je za vreme Drugog svetskog rata sprečio Nemce da dignu u vazduh Stari savski most
BBC/Jelena Subin
Zastava sa likom učitelja Miladina Zarića koji je za vreme Drugog svetskog rata sprečio Nemce da dignu u vazduh Stari savski most

Koje su ideje za Stari savski most?

Još pre pet godina vlasti su najavile izmeštanje Starog mosta, a sprovedena je i onlajn anketa i ponuđene dve varijante gde bi objekat mogao da završi.

Do sada je pominjano nekoliko ideja o premeštanju mosta: da će biti razmontiran i prebačen na parcelu uz reku, u Borči ili Krnjači, naseljima u Beogradu pored reke Dunav, pa do spajanja Zemuna i Ratnog ostrva, takođe na Dunavu.

Jedna od ideja bila je da most bude preseljen između Novog Beograda i Ade Ciganlije, kao i da bude skulptura u parku Ušće.

Ministarstvo građevine, saobraćaja i infrastrukture izdalo je 19. septembra 2024. godine Rešenje o uklanjaju Starog savskog mosta.

„Data je i građevinska dozvola za izgradnju novog Savskog mosta“, rekao je ranije Goran Vesić, ministar građevine u ostavci, za BBC na srpskom.

Kao u tenisu, republičko Ministarstvo građevine i vlasti u Beogradu prebacuju lopticu kada je reč o nadležnosti za premeštanje mosta.

Vesić je ranije rekao da su beogradske vlasti adresa za pitanja gde će biti preseljen, kako će se ukloniti i kada će biti gotov novi most.

Međutim, iz gradskih vlasti odgovaraju da je to pitanje za Ministarstvo građevine.

Za BBC na srpskom su rekli da će gradske vlasti raditi demontažu i skladištenje, a da je za sve ostalo nadležno Ministarstvo građevine.

„Mene samo interesuje novi most koji će biti izgrađen na mestu starog.

„To je pitanje za Vladu Srbije, jer je njihov projekat“, rekao je nedavno Šapić.

Jedna od opcija, o čemu je pisao list Politika, jeste i da Stari savski most bude preseljen na Dunav između Zemunskog keja i Velikog ratnog ostrva, odnosno plaže Lido.

Grad, kako je rekao Šapić, nema ništa protiv da konstrukcija bude premeštena na mesto koje vodi do plaže Lido na Velikom ratnom ostrvu u Beogradu.

Dodao je da očekuje da će novi most preko Save biti završen 2026. ili početkom 2027. godine.

Iz gradske Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju kažu da posle skidanja tramvajskih šina i kolovoza, počinje rasklapanje i sklanjanje noseće i glavne konstrukcije.

„Most će biti rastavljen i njegovi delovi će privremeno biti smešteni u skladištu izvođača radova, dok ne bude doneta odluka o trajnoj poziciji konstrukcije”, navode u Direkciji u pisanom odgovoru za BBC na srpskom.

Dodaju i da bi rasklapanje konstrukcije, sečenje i rušenje stubova trebalo da traje do oktobra 2026. godine, uz istovremenu izgradnju novih delova budućeg mosta.

Koje su zamerke?

Panorama mosta
Jelena Subin/BBC

Protiv izmeštanja nisu samo aktivisti inicijative „Most ostaje" i opozicija, već i pojedini saobraćajni inženjeri.

„Nama treba ne jedan, nego tri mosta. Takve su gužve da je saobraćaj u stalnom zakrčenju, a za 10 godina će to biti katastrofa.

„Postojala je ideja 2018. da se uz Stari savski izgradi most gde bi išla motorna vozila i tramvaji, a da se ovaj adaptira u pešačko-biciklistički“, rekao je Dragomir Lukić, saobraćajni inženjer na nedavnoj konferenciji za novinare.

Sve je to bilo moguće dok nisu dozvolili investitoru Beogradu na vodi da izgradi dva objekta koji su to sprečili, rekao je.

Beograd na vodi naziv je luksuznog naselja u centru grada, na desnoj obali Save, po projektu vlasti u Srbiji i investitora iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE).

Inženjer Aleksandar Bojović rekao je ranije za BBC na srpskom da nije baš česta situacija da se preseli ceo most.

„Koliko znam, a pratim mostogradnju i našu i svetsku, to se retko događa i uglavnom sa montažnim mostovima", rekao je on.

Bojović je u višedecenijskoj karijeri, između ostalih, projektovao i „Novi Žeželjev most" u Novom Sadu, a učestvovao je u sanaciji Gazele u Beogradu i mnogih drugih.

„Savski most je napravljen da traje 100 godina. Nije pravljen da se rastura i premešta, ali i to je moguće.

„Teoretski, svaki most može da se preseli", dodao je.

Nove trase za tramvaje i autobuse

Tramvajske linije 7 i 9 koje su do sada saobraćale Starim savskim mostom idu novom trasom.

Sada saobraćaju preko Mosta na Adi, zatim pored Sajma i onda Savskom ulicom, koja se trenutno sređuje, saopštile su gradske vlasti.

Autobuske linije 78 i 83 od 4. oktobra su zbog oštećenja na Starom savskom mostu već prebačene na trasu obližnjeg Brankovog mosta, koji je i sada opterećen.

Detaljne izmene u saobraćaju i linijama gradskog prevoza pročitajte ovde.

Istorijat mosta

  • Otvoren 1942. godine za vreme okupacije jer je most preko Save bio srušen
  • Most je 20. oktobra 1944. sačuvao od miniranja Miladin Zarić. On je video da su Nemci postavili mine na most i presekao je kablove
  • Nakon Drugog svetskog rata ga je lokalno stanovništvo zvalo Nemački most
  • Najmanji je most koji služi za putni saobraćaj u Beogradu, dugačak je 430 metara, a raspon između dva stuba je 157 metara. Ima samo po jednu traku u oba smera, koju su koristili i tramvaji
  • Most je mnogo puta rekonstruisan
  • Gradske vlasti najavile su da će demontaža početi 2. novembra 2024.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

BBC News

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније