Nemanja Mitrović - BBC novinar  [ BBC ]

10. 08. 2024. 13:55   >>  15:06

Olimpijske igre u Parizu 2024: Košarkaši Srbije nadigrali Nemce u borbi za olimpijsku bronzu, Jokić ušao u istoriju

U herojskoj borbi su porazili nemačku reprezentaciju rezultatom 93:83, vrativši joj za prošlogodišnji poraz u finalu Svetskog prvenstva.

Slavlje
Reuters

„Nadam se da će bronza sijati zlatnim sjajem", rekao je srpski plejmejker Aleksa Avramović posle gorkog poraza od Amerikanaca u polufinalu olimpijskog turnira.

Tako i bi!

U herojskoj borbi za bronzanu medalju nepokolebljivi srpski košarkaši porazili su nemačku reprezentaciju rezultatom 93:83, vrativši joj za prošlogodišnji poraz u finalu Svetskog prvenstva.

Ostavili su orlovi srce na terenu i posle energičnog ulaska u utakmicu održavali prednost čitavim tokom meča.

„Kad je dobra družina onda je sve lagano, svi smo jednaki i zahvalan sam svim momcima, svaka nam čast ljudi", rekao je kapiten srpske košarkaške reprezentacije Bogdan Bogdanović po završetku meča.

Najviše pogodaka za Srbiju na ovom meču postigli su Nikola Jokić i Vasilije Micić - 19, dok je u nemačkom timu najbolji bio Franc Vagner sa 18 poena.

Nikola Jokić je ušao u istoriju olimpijskih igara kao četvrti igrač sa tripl dabl učinkom na turniru.

Dok je Bogdanović rekao da je Srbija uzela ono što joj pripada, plejmejker Vasilije Micić se nadovezao da mu je ovo najveći uspeh u karijeri.

Više o ostalim dešavanjima 15. dana Olimpijskih igara pročitajte u posebnom tekstu.

Nikola Jokić je ušao u istoriju kao četvrti igrač koji je ostvari tripl dabl učinak na olimpijskom turniru
Reuters

'Jedan je Bogi kapiten'

Praćen povicima srpskih navijača „jedan je Bogi kapiten", Bogdan Bogdanović je rekao da je „presrećan što je ovaj meč dobijen", posle teškog oporavka od poraza u polufinalu.

„Nismo lepo spavali, razmišljali smo ceo dan, ali smo pokazali karakter, ujedinjenost i pobednički mentalitet", rekao je kapiten srpske košarkaške reprezentacije posle utakmice za treće mesto.

košarka, srpski košarkaši, srbija - nemačka u borbi za olimpijsku bronzu
CAROLINE BREHMAN/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Zahvalio se i navijačima koji su bodrili Srbiju, naglasivši da je ovo „jedan od najboljih timova u kojima je igrao".

REUTERS/Evelyn Hockstein

Ogrnut srpskom zastavom Vasilije Micić je prethodno izjavio da ova „bronza sija kao zlato".

„Čovek sam koji ima malo problem sa ekspresijom, ali mi verujte znači najviše do sada u karijeri", dodao je.

Krilni centar Srbije Filip Petrušev je rekao da su „utisci fenomenalni" posle pobede i dodao da su „zaslužili ovo kroz ceo turnir i pripreme", a posebno posle poraza od Amerike u polufinalu.

„Uzeli smo ono što nam pripada i što je naše", zaključio je.

Bodan Bogdanović pod košem
Reuters

Tok meča

Srpskim košarkašima je pripao prvi napad na utakmici koju je otvorio kapiten Bogdan Bogdanović pogotkom za linije 6.75.

Već u narednom napadu trojku je vratio nemački bek Andreas Obst.

Bilo je to prvo i poslednje izjednačenje u prvoj četvrtini, a pokazaće se i na celom meču.

Usledila je mini serija Srbije krunisana solo akcijom Nikole Jokića za 9:3.

Jedan od heroja prve četvrtine među srpskim košarkašima bio je Filip Petrušev koji je postigao nekoliko važnih pogodaka, između ostalog, i zakucao za vođstvo Srbije od 13:8.

Šreder i Petrušev
Reuters

Orlovi su odličnu partiju pružili i u odbrani, pa je tako nemački centar Joanes Fojtman načinio faul u napadu nad dobro postavljenim Ognjenom Dobrićem, da bi potom Bogdan Bogdanović povisio na 18:10, najveća rezultatska razlika do tada.

Ubrzo je nad Dobrićem načinjen još jedan faul u napadu kada je nemačkoj klupi suđena tehnička greška.

Nemci su priključak mahom hvatali trojkama, uglavnom kapitena Denisa Šredera, ali je proradio šut i srpskog plejmejkera Vasilija Micića koji je vratio istom merom pri rezultatu 24:16.

Na kraju prve četvrtine Srbija je vodila 30:21.

Jokić i Tajs u duelu
Reuters

Srbija je u drugoj četvrtini uglavnom održavala prednost koja se kretala od sedam do 14 poena razlike.

Vasilije Micić je nastavio da pruža odličnu partiju i postao prvi dvocifreni strelac u srpskom timu, da bi mu se do kraja četvrtine pridružio i trostruki najkorisniji igrač američke NBA lige Nikola Jokić.

Poenima srpskog centra posle slobodnih bacanja Srbija je stigla do naveće prednosti u dotadašnjem toku meča - 37:24.

Srbija je nastavila da pruža u partiju, ali je problem nastao na tri minuta pre isteka poluvremena kada je kapiten Bogdan Bogdanović dobio treću ličnu grešku.

Haotičnu situaciju na terenu na zalasku druge četvrtine smirio je Vanja Marinković trojkom, ali je Obst na isti način uzvratio u narednom napadu postavivši konačan rezultata na poluvremenu - 46:38.

Borbu za olimpijsku bronzu gledao je i bivši američki košarkaš Karmelo Entoni sa sinom
Reuters

Početak trećeg dela susreta obeležio je Filip Petrušev sa četiri poena i jednom rampom, ali i Nikola Jokić sedmom asistencijom na utakmici.

Jedan od važnijih koševa sredinom četvrtine postigao je Aleksa Avramović, da bi potom ukrao loptu za nove poene posle čega je skočila čitava srpska klupa radujući se.

Seriju je trojkom nastavio Ognjen Dobrić za 64:45, da bi posle tajmauta dve trojke nakratko vratile u igru Nemce.

Prednost Srbije se do kraja četvrtine istopila na devet razlike i 72:63.

Bogdanović
Reuters

Poslednja faza meča ostaće upamćena po tom što je Nikola Jokić ušao u istoriju olimpijskih igara zabeleživši tripdabl učinak.

Desetu asistenciju je udelio Aleksi Avramoviću u kontra napadu, a uspeo je da zabeleži i trojku pri rezultatu 80:67.

Posledi koš za Srbiju postigao je Vanja Marinković za 93:78.

Nemci su do kraja smanjili na 93:83, da bi posle sudijskog zvižduka srpski košarkaši krenuli u veliko slavlje jer su doneli novu, bronzanu medalju za Srbiju, četvrtu ukupno.