Slobodan Maričić i Grujica Andrić - BBC novinari, Nemačka  [ BBC ]

15. 07. 2024. 00:51   >>  16. 07. 2024. 00:31

Euro 2024: Fudbal se ipak ne vraća kući, Španija na pogon klinaca do titule prvaka Evrope

Fudbalska reprezentacije Španije pobedom od 2:1 nad Engleskom ponovo se popela na krov Evrope.

Slavlje Španaca
Reuters

Dok su se u Berlinu u nedelju smenjivali sunce i kiša, naizmenično su se čule i pesme samouverenih Engleza i razigranih Španaca.

Brojniji Englezi su iz berlinskih pivnica i kafića poručivali da se „fudbal vraća kući", Španci su uz tonove grupe Džipsi Kings klicali Laminu Jamalu, mladoj zvezdi španskog tima, dajući mu do znanja da ga „svakog dana vole sve više".

Jamal im se odužio asistencijom u finalu Evropskog prvenstva protiv Engleske, a njegovi saigrači Niko Vilijams i Mikel Ojarzabal su se golovima pobrinuli da njihovi zemljaci širom Berlina i Španije nastave da pevaju do kasno u noć.

Španija je posle 12 godina ponovo prvak Evrope (2:1), a fudbal se, uprkos željama engleskih navijača, ni ovog puta neće vratiti kući.

Čovek odluke bio je Ojarzabal - golom u 86. minutu je slomio uporne Engleze, koji su sredinom drugog poluvremena izjednačili golom veziste Čelsija Kola Palmera.

Španija je prethodno do prednosti došla golom krila Nika Vilijamsa, koji je proglašen najboljim pojedincem finala.

Za najboljeg igrača turnira proglašen je Rodrigo Ernandez Rodri, vezista Španije i Mančester sitija, dok je Jamal najbolji mladi igrač.

Engleska ni iz drugog uzastopnog pokušaja nije uspela da se domogne trofeja evropskog šampiona, jer je 2021. godine poražena od Italije na domaćem tlu.

Selekcija sa Pirinejskog poluostrva postala je najbolja u Evropi četvrti put, što je najveći broj titula među nacionalnim timovima Starog kontinenta.

Crvena furija je oborila i rekord po broju postignutim golovima na jednom Evropskom prvenstvu sa 15 pogodaka.

Sa druge strane, Engleska je postala prvi tim u istoriji koji je izgubio dva uzastopna finala Evropskog prvenstva.

Džud Belingem
Reuters

Pogledajte kakva je bila atmosfera u Berlinu uoči finala:

selektorska komisija, dnevnik iz nemačke, boba, nemanja, gruja
BBC

Prethodnih mesec dana ste čitali tekstove BBC novinarskog trija: Slobodana, Grujice i Nemanje

Tok meča

Prvi put u finalu Evropskog prvenstva u startnim postavama protivnika bila su dva tinejdžera - Kobi Mainu u Engleskoj i Lamin Jamal u Španiji.

Krilo Barselone je i najmlađi fudbaler koji je započeo jedno finale šampionata Evrope ili sveta, pošto je subotu napunio 17 godina.

Španija: Unai Simon, Karvahal, Le Norman, Laport, Kukurelja, Rodri, Olmo, Ruiz, Jamal, Morata, Vilijams

Engleska: Pikford, Voker, Stouns, Guehi, Saka, Mejnu, Rajs, Šo, Foden, Belingem, Kejn

U prvih deset minuta nije se mnogo toga dogodilo, iako je lopta mahom bila u nogama španskih reprezentativaca.

Početno odmeravanje snaga, rekla bi jedna od čuvenih poštapalica sportskih komentatora.

Niko Vilijams je u 11. pripretio sa leve strane, ušao u peterac i šutirao, ali je Džon Stons odlično uklizao i blokirao udarac.

U 15. minutu, Englezi uzvraćaju.

Saka proigrava Vokera na desnom boku, bek Mančester sitija centrira, ali defanzivci „furije" izbacuju loptu u korner.

Jamal
Reuters

A onda zatišje - ako se ove dve situacije mogu uopšte smatrati situacijama - osim velike borbe na sredini terena ništa drugo se nije dešavalo.

Tvrd meč, ako bismo ponovo krenuli sa sportskim poštapalicama.

Olmo je pokušao sa distance u 37. minutu, ali je i taj udarac blokiran.

Koliko se ništa opipljivo nije desilo, pokazuje i statistika - sve do 45. minuta bilo je nula udaraca u okvir gola na obe strane.

Tada je posle jednog odbitka pokušao Foden, ali je bio i mnogo iskosa i u padu, tako je Simon bez problema sačuvao mrežu.

Doduše, prethodno je Kejn bio u polušansi koja je mogla da bude kobna po Špance.

Belingem je nekako iščačkao loptu u opasnoj zoni, dodao je samom napadaču minhenskog Bajerna na 16 metara, ali je njegov udarac blokirao Rodri.

Da nije, velike su šanse da bi semafor posle 45 minuta pokazivao 1:0 za Englesku.

Kejn
EPA

Već u drugom minutu drugog dela igre - gol.

Španija je povela preko 22-godišnjeg Nika Vilijamsa, posle asistencije 17-godišnjeg Lamina Jamala.

Niko Vilijams je sa 22 godine postao drugi najmlađi strelac pogotka u finalima Evropskog prvenstva.

Vilijams
Reuters
Vilijams
EPA
Reuters

Već u sledećem napadu Dani Olmo je mogao da dokusuri Engleze, ali je loše zahvatio loptu, iako je bio u odličnoj poziciji pred golom Pikforda.

U narednih 10 minuta ista slika - furija udara sa svih strana.

Morata je bio u odličnoj poziciji, ali je loše šutirao, pa Vilijams pokušava sa distance.

Englezi ne mogu da dođu do daha.

Jedan udah im je u 63. minutu dao Džud Belingem, kada je pokušao sa 16 metara, ali je lopta otišla pored gola.

Otvorili su se Englezi, dali prostor Špancima, koji ubrzo ponovo prete preko Jamala, ali Pikford uspeva da sačuva mrežu.

I kada je sve po njih delovalo crno, Englezi se potpuno vraćaju u meč.

Španci gube loptu na sredini terena, Saka je ubacuje u kazneni furije, Belingem vraća na dvadesetak metara, a Kol Palmer postiže lep gol - i to samo tri minuta po ulasku u igru.

Još jedna prilika za poznatu fudbalsku poštapalicu: Kad promašiš mnogo šansi, primiš gol.

Palmer
Andrew Milligan/PA Wire
Palmer
HANNIBAL HANSCHKE/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Mogli je Španija u 81. minutu ponovo do prednosti - Jamal se našao u odličnoj situaciji, ali je Pikford odlično reagovao.

I kad su svi već polako strahovali od produžetaka, Španci u 86. minutu preko Ojarzabala dolaze do 2:1.

Englezi su potom ponovo mogli do izjednačenja, ali je Dani Olmo loptu izbacio sa gol linije.

Kada je sudija označio kraj meča, radost crvenog dela tribina mogla je da počne.

Ojrazabal
EPA

Španija i Engleska - put do finala

Moćna „furija" se pred početak Eura nije visoko kotirala na listi onih koji bi mogli do trofeja.

Smena generacija odradila je svoje, govorili su fudbalski stručnjaci.

Nema više Ćavija i Inijeste, nekih od najboljih veznih fudbalera u istoriji, na golu nema Ikera Kasiljasa, a ni špic više nije tako oštar kao pre.

Međutim, kada je počeo turnir, Španci su ubedljivom i lepršavom igrom dobijali utakmicu za utakmicom, osvajavši srca mnogih ljubitelja fudbala.

Ko nije ostrašćeno navijao za reprezentaciju sopstvene zemlje, bio je uz mladi španski tim.

Pre svega uz 16-godišnjeg Lamina Jamala, koji je u međuvremenu „omatorio", pa sada ima čitavih 17 godina, potom i Danija Olma kog su navijači Dinama iz Zagreba dugo gledali u dresu „modrih", a dobar je kandidat za najboljeg igrača turnira.

U grupi B, Španci su prvo pobedili Hrvatsku, pa donedavnog evropskog prvaka Italiju, zatim i Albaniju, obezbedivši prvo mesto.

Potom su u nokaut fazi redom padali Gruzija, Nemačka i Francuska.

Španija
Reuters

Na drugoj strani terena bila Englezi, iza koje je prilično buran turnir.

Prvo, tim pun velikih imena značio je pred turnir i automatsku pol poziciju u debatama ko - na papiru - zaslužuje trofej.

Upravo je i to bio problem, papir nije isto što i teren.

Belingem, Foden, Hari Kejn, Bukajo Saka i drugi superstarovi se nisu baš pokazali i Engleska se tokom čitavog turnira poprilično mučila.

Prvo u meču protiv reprezentacije Srbije, koji je dobila 1:0, ali je potom remizirala i protiv Danske i protiv Slovenije.

U nokaut fazi, prvo su golom u nadoknadi vremena pobedili Slovačku - i to kakvim, Belingemovim makazicama, potom su na penale prošli Švajcarsku, a zatim Holandiju, takođe golom posle 90. minuta.

U finalu je Španija ipak za nijansu bila bolja.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk