Predrag Vujić - BBC na srpskom  [ BBC ]

25. 06. 2024. 08:16   >>  13:16

Euro 2024: Hrvate sekunde delile od drugog mesta, Albanci idu kući

Hrvatska vodila proti Italije 1:0, golom veterana Luke Modrića, ali su azuri izjednačili u 90+8. Španija u kombinovanom sastavu dobila i Albaniju.

italija, hrvatska
REUTERS/Angelika Warmuth
Veliko slavlje Italijana

Italijani su Talijani.

Branioce titule prvaka Evrope pogledala je neverovatna sreća u meču protiv Hrvatske, postigavši izjednačujući gol u poslednjim sekundama sudijske nadoknade.

Hrvatska je imala sve u svojim rukama, slavile su hiljade njihovih navijača na tribinama, ali je Matija Zakanji u 90+8 minutu postigao gol zbog kojeg će u Italiji verovatno da mu naprave bistu na nekom rimskom trgu.

Popadali su igrali Hrvatske na teren u očajanju jer su svesni da su propustili veliku, ogromnu šansu da idu u osminu finala EP.

Iz Grupe B dalje idu Španija i Italija, koja će u subotu, 29. juna igrati protiv Švajcarske za plasman u četvrtfinale.

Pobedi Španije nad Albanijom radovali su se i Englezi (Grupa C) i Holanđani (grupa D), jer su i oni postali sigurni učesnici osmine finala, s obzirom da su obe reprezentacije već osvojile po četiri boda kolo pre kraja grupne faze.

Španija će igrati u osmini finala u nedelju, 30. juna u Kelnu protiv trećeplasirane ekipe grupe A, D, E ili F.

Postoji još tanka nada za Hrvatsku da će sa dva boda ići dalje kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe, ali to je malo verovatno, jer ima i lošu gol-razliku: minus tri.

U drugoj utakmici Grupe B, Španija je savladala Albaniju 1:0 i potvrdila prvo mesto - jedina je reprezentacija koja je ostvarila sve tri pobede u grupi.

Albanija se pridružila Škotskoj i Poljskoj za koje je EP završeno (Poljska igra još jedan meč, ali je izgubila sve šanse da ide u nokaut fazu).

Hrvatska još može da igra u osmini finala, ali treba svašta da joj se poklopi.

Ako u Grupi C Engleska pobedi Sloveniju sa tri ili više golova razlike, a u istoj grupi Danska pobedi Srbiju, Slovenci bi bili treći sa dva boda i lošijom gol-razlikom od Hrvatske, a Srbija bi ostala na jednom bodu.

To nije sve.

Hrvatima je potrebno i da u Grupi F Portugal pobedi Gruziju, a Turska Češku.

Gruzijci i Česi bi tada imali samo po bod i Hrvatska bi bila ispred njih.

hrvatska, hrvatska reprezentacija
FILIP SINGER/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Velika tuga hrvatskih igrača

A tako je malo nedostajalo da se širom Hrvatske večeras napravi fešta i da se uzvikuje ime Luke Modrića, koji je u 33 sekunde prošao put od tragičara do (skoro) junaka.

Najpre je promašio penal u 53. minutu, tačnije odbranio mu je Đanluiđi Dinaruma, ali je samo minut kasnije postigao gol, nakon što je šutirao Budimir, a Donaruma odbio loptu.

REUTERS/Lee Smith
Donaruma teši Modrića posle meča

Sa 38 godina i 289 dana, Modrić je postao najstariji strelac na evropskim prvenstvima.

Modrić je prestigao Ivicu Vastića koji je igrajući za Austriju na EP 2008. dao gol sa 38 godina i 257 dana.

Treći je Makedonac Goran Pandev, koji je pre tri godine u porazu 1:3 od Austrije dao gol sa 37 godina i 321 danom.

Donaruma i Modrić

Hrvatska - Italija 1:1 (0:0)

Očekivalo bi se od Italijana da igraju zatvorenije, jer im je odgovarao i bod, a selektor Lućano Spaleti osmislio je upravo takvu taktiku.

Posle uvodne inicijative Hrvatske, i udarca Luke Sučića sa više od 25 metara, koji je Đanluiđi Donaruma krajnjim naporom odbranio, Italijani su preuzeli kontrolu igre i stvorili nekoliko odličnih prilika, a Mateo Retegi je mogao da se proslavi.

Najbolju šansu za azure imao je štoper Alesandro Bastoni u 27. minutu kada je sa nekoliko metara tukao glavom, ali je golman Dominik Livaković fenomenalno intervenisao.

ABEDIN TAHERKENAREH/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Bastoni tuče glavom, Livaković čudesno brani

Hrvatska je ponovo delovala nesigurno, Luka Modrić i Marcelo Brozović, koji su prethodnih godina nosili tim, grešili su u dodavanjima i čini se da je ovo možda i njihov poslednji veliki turnir.

Brozović igra u Saudijskoj Arabiji u timu sa Kristijanom Ronaldom i poput Sergeja Milinkovića Savića iz srpske reprezentacije nije fizički spreman za ovakav turnir.

Modrić, koji ima 38 godina, još jednom je ušao u istoriju evropskog fudbala, zabeleživši 13. nastup u grupnoj fazi evropskih prvenstava, što su do sada postigli samo Portugalci Ronaldo i 41-godišnji Pepe.

Modrić je upisao ukupno 35. nastup na svetskim i evropskim prvenstvima, po čemu je tek sedmi fudbaler kome je to uspelo posle Kristijana Ronalda, Bastijana Švajnštajgera, Miroslava Klozea, Paola Maldinija, Lotara Mateausa i Tomasa Milera.

luka modrić
ROBERT GHEMENT/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Ikona hrvatskog i evropskog fudbala - Luka Modrić

U drugo poluvreme Hrvati su ušli mnogo odlučnije, a Italijani su neshvatljivo pali.

U 52. minutu, lopta pogađa u ruku Fratezija i sudija je opravdano pokazao na penal.

Modrić šutira, ali ga čita Dinaruma, najbolji igrač prethodnog evropskog prvenstva.

donaruma, modrić promašuje penal, donaruma brani penal modriću
Donaruma brani penal Modriću

Koliko je Dionaruma sjajan golman pokazuje ovaj podatak: odbranio je šest od poslednjih 10 penala koji su izvođeni na evropskim prvenstvima, između ostalih i u penal-seriji protiv Engleske u finalu turnira pre tri godine.

Odbrana Donarume i iz drugog ugla

Dok su se Italijani radovali, Hrvati su nastavili napad, Donaruma odbija, a Modrić kupi 'otpadak' i daje gol za delirijum hiljada navijača Hrvatske.

Donaruma je u tom trenutku potpuno poludeo na saigrače koji su bili uspavani.

Od promašenog penala do gola prošlo je 33 sekundi.

luka modrić
REUTERS/Lisi Niesner
Modrić postiže gol
luka modrić

Slika na terenu se potpuno promenila.

Sada su Italijani ti koji su jurili rezultat i krenuli su u žestok pritisak, primoravši Hrvate da se brane sa svih 11 igrača.

Ali osim što su u nekoliko navrata pripretili, Italijani nisu pronalazili rešenje - nisu uputili nijedan udarac u okvir gola u drugom poluvremenu.

Nedostajao im je igrač sa magijom u nogama, neko poput Roberta Bađa, Frančeska Totija...

Sve do 90+8. minuta kada se pojavio Matija Zakanji, 29-godišnji krilni napadač rimskog Lacija.

Kalafjori je povukao naopad, odložio na levo za Zakanjija koji je izvanrednim, odmerenim udarcem pogodio levi gornji ugao Lovakovičevog gola.

Zakanji postiže izjednačujući gol

Prvi gol Zakanjija u dresu italijanske reprezentacije - kakav trenutak za prvenac!

Hrvati, hrvatski navijači
BBC
Nastavljeno je navijačko zadirkivanje: 'Janje je bolje od paste', piše na transparentu hrvatskog navijača

Italija nikada nije pobedila Hrvatsku u devet susreta (ovo je bio deveti) otkako su Hrvati pristupili Međunarodnoj fudbalskoj federaciji (FIFA) 1994. godine.

Hrvatska je pobedila tri puta, uključujući i Svetsko prvenstvo 2002., a ostalih pet je bilo nerešeno - između ostalih i na Evropskom prvenstvu 2012.

REUTERS/Karina Hessland
Hrvatski navijači ne haju za kazne, ponovo su palili baklje tokom utakmice

Albanija - Španija 0:1 (0:1)

Španija je i pre posleddnjeg kola obezbedila plasman u osminu finala i prvo mesto u grupi.

I u kombinovanom sastavu, Španija je potvrdila ulogu favorita protiv Albanije.

Golom Ferana Toresa u 13. minutu, Španija je zabeležila treći trijumf u grupi.

Ovo je prvi put posle 2008. godine da je 'Crvena furija' dobila sva tri meča u grupnoj fazi.