- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Izbori 2025
09. 04. 2025.
20:25 >> 06:32
U fokusu završne debate: Ko treba da upravlja hercegnovskom obalom?
U završnoj debati za hercegnovske lokalne izbore svoje programe predstavljaju predstavnici svih devet lista koje se nadmeću za 35 mandata u lokalnom parlamentu. Oni su komentarisali pitanje: koliko bi preuzimanje upravljanja obalom od Morskog dobra doprinijelo valorizaciji potencijala i punjenju budžeta Herceg Novog?
Nosilac liste "Evropski savez - Najbolje što možeš - (SD, SDP, LP i građani)" Rajko Komnenić poručio je da je ključna stvar decentralizacija Crne Gore, te da je ključno obećanje da ćemo vratiti Morsko dobro za upravljanje trajektom u opštinske ruke.
On smatra da se radi o monopolskom poslu od kojeg koristi mogu da imaju samo građani Herceg Novog i Boke, a ne, kako smatra, da se plaćaju partijski poslanici drugih partija.
"Pomorski saobraćaj treba da bude javno preduzeće Herceg Novog i Tivta, a građani sa bokeljskim tablicama da plaćaju simboličnu cijenu prelaska s jedne na drugu stranu obale. Profit od ovog posla koristio bi se za sređivanje stanja u Kamenarima i Lepetanima, ali i ostatku rivijere kroz koju prolazi magistrala", rekao je Komnenić.
Na ovaj način, smatra on, došlo bi se do održivog i pravednog rješenja, i dodao da je pitanje plaža i upravljanja jako bitno.
"Kako radi trenutna vlast neka posluži činjenica da su sami zvali Specijalno policijsko odjeljenje da se uključe u tender koji su sami raspisali", rekao je Komnenić.
Nosilac liste Ilija Peulić "URA - DRUGAČIJE - dr Dritan Abazović!" rekao je da je 43. Vlada Crne Gore vratila trajekt u okrilje države, tj. Morskog dobra, i time direktno doprinijela sa 10 miliona eura i povećala budžet.
"Naš cilj je da u sljedećem mandatu vratimo Herceg Novom trajekt jer je to tradicija Herceg Novog. Da se napravi firma koja će voditi računa o tome mnogo bolje nego danas. Nije samo u pitanju profit. Moramo da čuvamo naš turizam, jer smo mi oslonjeni na njega", rekao je Peulić.
Dodao je da moramo unaprijediti ekologiju, da vodimo računa o svim građanima, jer ako ovako nastavimo, smatra on, nećemo imati ni obalu ni gdje da se kupamo, kao ni više turista.
Kako gledate na ideju preuzimanja obale od Morskog dobra i koje bi benefite moglo donijeti opštini?
Nosilac liste Grupe građana "Bokeški forum - Naš Novi za našu Boku" Milovan Baždar poručio je da nije dobra praksa da obala bude pod ingerencijama Morskog dobra, te da iz te liste insistiraju na tome da se ingerencije prebace na lokalnu zajednicu. Naglasio je da je neophodno odmah uraditi novu plansku dokumentaciju.
"Koja bi omogućila da se taj prostor urbanističko-arhitektonski i stručan poveže sa zaleđem neposredno iza Morskog dobra te da se na taj način omoguće ozbiljne kapitalne investicije", rekao je Baždar.
Potrebno je stvoriti uslove za znatno bogatiju ponudu u turizmu i da se omogući zapošljavanje, veći poreski prihodi i značajno ojača turistička ponuda.
Nosilac liste koalicije “Za budućnost Herceg Novog NSD, DNP, PSG, UCG i Boke – Jedino sigurno” Ivan Otović poručio je da se njihova koalicija zalaže za pokretanje sveobuhvatnog dijaloga vezanog za decentralizaciju, koji ne uključuje samo Morsko dobro, nego i sve druge ingerencije koje treba da se spuste na lokalni nivo.
"Opština mora da ima veću ingerenciju kada govorimo o priobalnom pojasu. Opština mora da se pita. Ali, takođe, mi moramo da izgradimo dodatne kapacitete da bismo na odgovarajući način gazdovali obalom", rekao je Otović.
Naglasio je da Opština Herceg Novi mora da gazduje obalom, ali na održiv način.
Stevan Katić, nosilac liste "Stevan Katić – Znamo se po djelima" poručio je da Herceg Novi zaslužuje da sam upravlja obalom jer, kako kaže, mi najbolje znamo potrebe naših građana i naših gostiju.
On je rekao da je na čelu opštine skoro osam godina i da su uvijek imali istu situaciju sa Morskim dobrom, bez obzira na to koja je vlast ili ko je bio na čelu Morskog dobra.
"Uvijek se kasnilo sa tenderima, da se ne može završiti procedura i svake godine imamo sličnu situaciju da mi kao lokalna samouprava ne znamo koja je plaža zakupljena, koju treba preduzeća da održavaju, niti na koju zakupci", rekao je Katić.
Ono što je važno jeste, kako je poručio, da se trajekt vrati ponovo na upravljanje opštinama, prevashodno opštini Herceg Novi.
Na pitanje novinarke da li je DPS za transformaciju Morskog dobra i za preuzimanje upravljanja obalom od strane opština, nosilac liste DPS-a "Herceg Novi, grad kakav nam treba" Dejan Stojadinović poručio je da političari moraju da naprave sistem koji će izabrati najbolje profesionalce koji će rukovoditi određenim preduzećima.
"Morsko dobro je trenutno primjer kako ne treba da se radi. Morsko dobro je primjer kada političari vode posao koji bi trebalo da vode profesionalci i eksperti. Dobijamo nezadovoljne zakupce, građane, fiktivne tendere milionskih ponuda i na kraju ćemo imati nezadovoljne turiste", rekao je Stojadinović.
Poručio je da nije siguran da bi ova vlast na kvalitetan način gazdovala Morskim dobrom, jer, kako kaže, nemamo veliku obalu, te dodao da moramo da imamo jasnu strategiju šta ćemo sa njom.
Nebojša Vasović iz SNP "Herceg Novi na prvom mjestu" rekao je da već 25 godina zagovaraju decentralizaciju Crne Gore, na osnovu toga da obalom, kao što je to praksa u svim evropskim i primorskim gradovima, mora da upravlja opština i da benefiti od sezone idu u budžet opštine Herceg Novi.
"Resorno ministarstvo mora da promijeni jedan kurs politike prema primorskim gradovima", rekao je Vasović.
On je dodao da država mora da se okrene Herceg Novom:
"Morsko dobro je nastavilo maćehinski odnos prema Herceg Novom, jer 10 godina u HN nisu ništa ulagali", rekao je Vasović.
On je poručio da je za ukidanje Javnog preduzeća Morskog dobra i vraćanje ingerencija Opštini Herceg Novi.
Komentarišući pitanje da li je za vraćanje upravljanja obalom opštinama, Olivera Doklešić, nositeljka liste Građanski pokret za Herceg Novi "Idemo", poručila je da u ovom trenutku treba da izaberemo između "dva zla".
"Javno preduzeće za upravljanje Morskim dobrom kao državna institucija i opština ovakva kakva je, sa sadašnjom strukturom koja nikako ne može da zadovolji parametre upravljanja ovako vrijednim prostorom", rekla je Doklešić.
Ona je poručila da je za to da se trajekt vrati pod ingerenciju Opštine Herceg Novi i da se upravljanje Morskim dobrom vrati pod ingerencije opštine, ali da to mora da bude pod strogom kontrolom ekonomije.
Jovan Subotić iz Novske liste "Naš grad, naš brod" rekao je da sada imamo situaciju u kojoj će Morsko dobro samo odlučivati gdje će investirati u Herceg Novom, i to je, smatra on, "nonsens".
"Svi mi koji znamo kako funkcioniše Morsko dobro i ko su ljudi koji tamo rade i koliko su na terenu, svi znamo da ne možemo da im vjerujemo, znamo da nisu adekvatni za poziciju koju obavljaju. Lično ne vjerujem ni novom tenderu ni ljudima koji su bili u komisiji", rekao je Subotić.
On je poručio da Herceg Novi mora da dobije upravljanje obalom, a Morsko dobro mora da se transformiše.
Коментари0
Остави коментар