- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
U toku
03. 04. 2025.
13:07 >> 15:09
Poslanici EP jednoglasni - Crna Gora da pristupi EU tokom trenutnog saziva Evropskog parlamenta
Poslanici Evropskog parlamenta (EP) i Skupštine Crne Gore usvojili su danas zajedničku Deklaraciju i preporuke Savjetu za stabilizaciju i pridruživanje u kojoj je pozdravljen značajan napredak Crne Gore u procesu pristupanja Evropskoj uniji u 2024. godini, uključujući privremeno zatvaranje tri pregovaračka poglavlja na kraju godine. Evropski parlament je ohrabrio Crnu Goru da uz neprekidnu i ambicioznu posvećenost, kakvu je do sada pokazala, nastavi sa naporima za zatvaranje pregovaračih poglavlja tokom 2025. i 2026. godine. Dodatno, članovi Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje Evropske unije i Crne Gore velikom većinom su prihvatili amandman poslanika Evropskog parlamenta Matijaša Nemeca i Teisa Reutena u kom se apostrofira da Crna Gora treba da pristupi EU u narednih par godina, tokom trenutnog mandata Evropskog parlamenta.
Potpredsjednik Odbora EP za Crnu Goru Karlo Ćićoli kazao je da su sve zemlje jonsko-jadranskog regiona u veoma osjetljivoj geopolitičkoj oblasti.
"Mi smo region koji je vjekovima pripadao Mletačkoj republici, i zato je važno da smo svi povezani u regionu. I prioritet Vlade Italije je da se centar gravitacije u Evropi prebaci sa sjevera ka Mediteranu, jer je to centar i srce Evrope. To će biti dobro i za robu, i za stanovništvo", istakao je Ćićoli.
Kaže da je Crna Gora mala, ali veoma istorijski značajna.
"Plava privreda, turizam i ekologija glavni su stubovi Crne Gore. Kada je riječ o crnogorskoj privredi, turizam je značajan segment, i ja sam lično učestvovao u izgradnji Strategije EU o slobodnim lukama, i mi moramo imati luke u tom dijelu, i obezbijediti finansijske resurse kako bi se ostvario rast Crne Gore u tom pogledu", naveo je on.
Poslanica EP Tsvetelina Penkova govorila je održivom turizmu kao ekonomskom pokretaču.
"Naša je dužnost da se uvjerimo da turizam neće samo nastaviti da cvjeta, već da se steknu uslovi da turizam ostvari održiv ekonomski rast", istakla je Penkova.
Investirajući u održivi turizam Crna Gora može održati ekonomski rast i očuvati životnu sredinu, istakla je Penkova.
Koopredsjedavajući POSP Dejan Đurović (NSD/ZBCG) kazao je da je na Crnoj Gori da na najbolji način promoviše održivi turizam, koji bi doprinio ekonomskom rastu.
"Startegijom razvoja turizma 2022-2025 definisan je koncept razvoja održivog turizma", istakao je on.
Kaže da je cilj od Crne Gore napraviti održivu turističku destinaciju, koja će imati kvalitetnu ponudu 365 dana u godini.
Poslanik SD-a Boris Mugša istakao je da turizam u Crnoj Gori generiše visoke prihode, ali da se mora voditi računa i o očuvanju životne sredine.
"Resurse koje imamo moramo adekvatno valorizovati vodeći računa o zaštiti životne sredine", istakao je Mugoša.
On je posebno ukazao na područje Velike plaže u Crnoj Gori, ističući da je to veliki dragulj Crne Gore. Sada se pojavljuje Vladina ideja, kazao je, da se taj prostor da određenom investitoru a potpisuje se ugovor sa jednom državom gdje se on izdiže u nekim segmentima iznad našeg zakonodavstva. Uz to, imamo i protivljenje lokalne zajednice, dodaje.
"To je veliki problem. Imamo niz spornih odredbi a imamo i Sporazum o stabilizaciji i pridruživajnju između EU i Crne Gore, gdje se navodi da ne smije da bude diskriminacije prema kompanijama u zemlji i onima iz EU. Moramo biti veoma oprezni, ja jesam za investiranje, ali ne za devastiranje. Treba nam balans između privlačenja investicija i dugoročne održivosti", rekao je Mugoša.
Kaže da na ovako malom području imamo pet nacionalnih parkova, područja koja su pod UNESCO zaštitom, područja koja su na Ramsarskoj listi, zbog čega smo, kako kaže, posebo odgovorni prema prirodi.
Sa prvog dana sjednice juče je poručeno da je Crna Gora ostvarila istorijski iskorak u pregovorima sa EU.
Sastankom su kopredsjedavali Tomas Vajs, predsjedavajući Delegacije Evropskog parlamenta i Dejan Đurović, predsjedavajući Delegacije Skupštine Crne Gore.
Odbor je razmijenio mišljenja o odnosima EU i Crne Gore i stanju pristupnih pregovora, a govoreno je i o Reformskoj agendi Crne Gore, sa fokusom na reformu vladavine prava, uključujući izborne procese.
Po zvaničnom saopštenju, dvodnevni sastanak obilježila je rasprava o trenutnom stanju u pristupnim pregovorima, Reformskoj agendi sa osvrtom na vladavinu prava i izbornu reformu, a bilo je riječi i o održavanju bezbjednosti i jačanju saradnje na Mediteranu.
"Fokus rasprave drugog dana bio je usmjeren na temu održivog turizma, kao pokretača ekonomije. Poslanici Skupštine Crne Gore i Evropskog parlamenta saglasili su se da je održivi turizam najbrže rastući sekor ekonomije, a posebno u slučaju Crne Gore koju karakterišu brojne prirodne ljepote i resursi. Međutim, upravo zbog toga, kako je naglašeno, odgovornost treba da bude veća u kontekstu njihove valorizacije i održivog očuvanja. Uvodničar u ovu temu bio je kopredsjedavajući POSP-u i predsjednik skupštinskog Odbora za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje Dejan Đurović koji je kazao da održivi turizam doprinosi lokalnoj zajednici, otvara mogućnosti za zapošljavanje i poboljšanje životnog standarda lokalnog stanovništva. Đurović je govorio i o različitim vrstama turizma u Crnoj Gori, apostrofirajući da je Crna Gora prva država van EU koja ima potpisanu Strategiju pametne specijalizacije, u cilju prepoznavanja i promocije zdravstvenog turizma", piše u saopštenju.
Sa 23. POSP-a poručeno je da politika proširenja ostaje visoko kotirana na evropskoj agendi, te da Crna Gora treba da iskoristi povoljni trenutak za intenziviranje pregovaračkog procesa sa EU i ostvarivanje najvažnijeg strateškog cilja, oličenog u članstvu.
"Pozdravljen je napredak Crne Gore na njenom putu ka EU, a čule su se i poruke ohrabrenja za dalje postizanje mjerljivih rezultata u pristupnim pregovorima, koji će rezultirati skorijim privremenim zatvaranjem nekoliko poglavlja. Sastanak je završen usvajanjem preporuka sadržanih u zajedničkoj Deklaraciji. Članovi POSP-a istakli su da je članstvo u EU najvažniji strateški prioritet Crne Gore, uz napomenu da pristupanje država kandidata Evropskoj uniji treba da zavisi od pojedinačnih zasluga i objektivnih procjena u ispunjavanju kriterijuma za članstvo. Pozvani su svi politički činioci da ostanu usredsređeni na strateški cilj, uz podsjećanje na važnost sprovođenja reformskih mjera u oblasti vladavine prava i poglavlja 23 i 24, od čega će zavisiti jačanje dinamike i dalji napredak Crne Gore na putu ka EU", dodaje se.
Domaćin narednog sastanka POSP-a biće Skupština Crne Gore, a termin održavanja odrediće se naknadno.
Коментари0
Остави коментар