Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Izdvajamo

B.B.

25. 04. 2025. 20:30 >> 22:59
1

Mrdović: Rekonstrukcija TE samo izgovor za novu cijenu struje; Bulatović: Nema poskupljenja do jula

Direktor EPCG Ivan Bulatović istakao je u emisiji "Okvir" da će TE Pljevlja osam mjeseci biti van sistema zbog ekološke rekonstrukcije, ali i neće povećati cijenu električne energije do jula, kada će razmotriti dalje korake. Direktor Rudnika uglja Nemanja Laković naglašava da će ove godine imati gubitke, ali da su na to računali, te da Crna Gora ni još deset godina neće biti spremna za gašenje Rudnika. Analitičar Dejan Mijović smatra da je ekološka rekonstrukcija uzaludan posao, a Ines Mrdović iz ASP-a da je ovaj projekat samo pokriće da EPCG lakše nametne građanima poskupljenje struje.

Kako je kazao Bulatović, nastaviće sa popustima ka CEDIS-u još tri mjeseca, a onda će krajem juna razmotriti dalje korake pa iako bude povećanja neće biti opterećujuće za račune.

"Finansijska konstrukcija je zatvorena i građani ne treba da imaju straha što se tiče snabdijevanja", poručio je Bulatović.

Istakao je da će EPCG izgubiti tokom rekonstrukcije TE Pljevlja oko 60 miliona eura.

Ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović, je naglasio da je Crna Gora energetski stabilna u ovom trenutku.

Vlada je, ističe, usvojila zakone o energetici i obnovljivim izvorima energije, koji su reformatorski i otvaraju nove modele i potencijale za razvoj ove oblasti. Bitno je da se legislativa uskladi sa evropskom, a do juna očekuju i usvajanje nacionalnog energetskog i klimatskog plana.

Nemanja Laković, direktor Rudnika uglja ističe da će zbog rekonstrukcije TE Pljevlja ove godine imati oko 48 miliona gubitaka. Taj gubitak je, kaže, planiran i napravljen je plan u dogovoru sa EPCG da avansno povlače sredstva koja budu potrebna za likvidno poslovanje.

"Prošle godine smo imali rekordne rezultate, pa smo i akumulirali određena sredstva. Napravljen je i plan tranzicije kompanije po preporukama EU, tako da očekujemo da sljedeća godina bude nastavljena u investicionom smislu", naveo je Laković.

Rudnik je, naglašava, zavistan od TE i problemi te dvije kompanije su i problemi Crne Gore. Laković kaže da za još 10 godina nijesmo spremni da uradimo kompletnu tranziciju, odnosno da država bude spremna za gašenje Rudnika.

Dodaje da se mora naći način da se te količine električne energije koje se dobijaju od uglja zamijene na pravi način i da se obezbijedi 1.300 radnika u Rudniku i oko 300 iz TE Pljevlja. To je kompleksno pitanje koje se, ističe, mora oprezno riješiti.



Analitičar energetike Dejan Mijović kaže da TE ni nakon rekonstrukcije neće dobiti dozvolu za rad od evropskih agencija.

Kako je kazao u javnosti se pojavila informacija da će nakon rekonstrukcije, TE moći dugo da radi, pa ga je zanimalo ko je takav podatak dao predstavnicima energetskih kompanija, na šta mu je Bulatović objasnio da su nedavno sa partnerima iz Evopske energetske zajedinice imali sastanak i da je suština da niko ne traži zatvaranje TE, već samo da one zemlje koje dominantno imaju energiju od uglja plaćaju naknadu, takozvani CBAM, što će dodatno opteretiti EPCG. Ističe da ni u enegretskoj zajednici nijesu do kraja razradili kako će se naplaćivati ta taksa za zemlje Zapadnog Balkana.

Podsjetio je da je Evropska energetska zajednica još 2016. upozorila EPCG na TE, ali i dozvolila rad do 2023, ali da gašenje nije moglo da se uradi, jer 50 odsto energije država dobija iz ovih izvora i to bi izazvalo velike probleme.

Šahmanović pojašnjava da eko rekonstrukcija ne produžava rad TE, jer je u pitanju zastarjela tehnologija, tako da će EU nametati takse koje mogu biti u stotinama miliona eura na godišnjem nivou, koje može početi od naredne godine ako legislativa ne bude završena, a biće potrebni i pregovori. Očekuje svakako da će pregovorima usporiti taj proces.

Mijović je istakao da to što se očekuje neko izuzeće nije sigurno, jer mehanizam koji se primjenjuje je vrlo precizan.

"Jedna tona CO2 je 75 eura, tako da bi to mogao da bude iznos od 100 miliona eura godišnje. To će opteretiti EPCG. Tu će biti i tužbe konkurenata, a tu je i slučaj stanovnice Pljevalja koja je dobila spor sa državom, da joj se isplaćuje godišnje 500 eura zbog zagađenog vazduha i ako joj se sugrađani pridruže u toj tužbi onda je to dodatnih 150 miliona godišnje troškova zbog rada TE Pljevlja", naveo je Mijović.

Bulatović je odgovorio da smo jedina zemlja u okruženju koja ima uspostavljen ETS sistem od 24 eura po toni CO2 i tu smo jedan od lidera u regionu.

"To je naravno daleko od standarda u EU, ali uvođenje nacionalnog ETS će biti nakon 2030. Nije sporno da se radi na dekarbonizaciji i pokušavamo sve da riješimo. Svi u okruženju imaju termoelektrane i nijesu ih zatvorili", kazao je Bulatović.

Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu kaže da rekonstrukciju TE pljevlja, Elektroprivreda koristi kako bi građanima nametnula povećanje cijene električne energije.

Kako je kazala, ekološka rekonstrukcija potprilično kasni, trebala je da počne 2020, avans je plaćen još u oktobru te godine.

Građani su, naglašava, godinama plaćali kroz račune različite finansijske rupe i loše poslovne odluke uprave EPCG dominantno, i ono što treba da urade sada je da ne dođe po poskupljenja struje.

Ona je podsjetila da je EPCG upumpavala u Prvu banku 2009. godine profit, jer im je tad bio bitniji interes braće Đukanović nego interes investiranja u vjetroelektrane ili druge obnovljive izvore energije. EPCG nije plaćala poreze i doprinose 2014. i tada je država morala da uplati 45 miliona eura za te naknade. Podsjetila je i na 2017. kada je kompanija očišćena od dugova, a radilo se o sumi od oko 170 miliona eura. U 2022. 22 miliona je izdvojila za kupovinu akcija.

"Pričamo o godinama u kojima smo mi građani preko računa finansirali loše poslovne poteze kompanije i jedino pravedno je da nema poskupljenja struje, bez obzira što se cijena nije mijenjala godinama. Ovo sa zastojem TE će se iskoristiti da se kaže da je potrebno da dođe do povećanja, jer je EPCG predvidjela da od ove, pa svake naredne struja poskupljuje za šest odsto. Mi smo finansirali i gradnju i rad malih hidroelektrana, biznise privatnika, pa mislim da je pravedno da državne kompanije ne traže od građana da podmiruju nečije loše poteze", kazala je Mrdović.

 

 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се