Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Izdvajamo

A.M.

12. 02. 2025. 16:18 >> 18:14
Čitaj mi:

Gazdić: Krijumčarenje životinja prisutno i veoma razvijeno

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić govorio je u emisiji "Budimo budni - pitajte Vladu" o ekološkoj situaciji i zemlji, izmjenama Zakona o zaštiti prirode i problemu sa krijumčarenjem životinja.

Gazdić je govorio o povlačenju sredstava iz međunarodnih fondova.

"Radimo na obezbjeđivanju novca za prihvatilište za životinje i polako prevazilazimo i rješavamo taj problem. Takođe, mnogo se radi na međunarodnim projektima i povlačenju sredstava iz međunarodnih fondova. Zakon o zaštiti prirode jedan je od najvažnijih zakona u ovoj oblasti. Donošenjem novog zakona dodatno ćemo urediti neke stvari u toj oblasti, a to je i jedna od obaveza u poglavlju 27", objasnio je on.

Kaže da su morali smo djelovati u pravcu integracije kaznenih odredbi u taj zakon.

"Imali smo situaciju u kojoj inspekcija nije mogla da oduzme životinje pronađene u ilegalnom posjedu i da ih dalje procesuira, već smo morali čekati odluku tužilaštva. To je bio komplikovan proces u kojem smo gubili mnogo vremena i novca, što se negativno odražavalo na borbu protiv te vrste kriminala, koja je u jednom trenutku dostigla visok nivo", naveo je Gazdić.

Prema podacima koji su dostupni, oblast krijumčarenja životinja je, kako kaže,  četvrta po indeksima akumulacije novca u svijetu u okviru kriminalnih aktivnosti.

"Imali smo situaciju kada je u Crnoj Gori završio lav, koji je čak bio pušten u divljinu u Budvi. Agencija za zaštitu životne sredine je organizovala akciju i tada smo shvatili da je ta vrsta kriminala prisutna i veoma razvijena. U roku od 24 sata stupili smo u kontakt sa međunarodnim institucijama, koje su došle da nam pomognu oko smještanja lava i veterinarske brige. Međutim, i oni su trpjeli sabotaže od strane pojedinaca i grupa iz Crne Gore – slali su im mejlove, a mi smo dobijali zahtjeve da lav ostane u Crnoj Gori. Govorili su nam: "To je sada naš lav, treba da ostane u Crnoj Gori."", rekao je Gazdić.

Lav je, kako kaže,  sada u Africi i u dobrom je stanju.

Govoreći o vrstama koje se najčešće krijumčare, kaže da "imamo mnogo ptica, a imali smo i situaciju na prelazu sa Hrvatskom kada je inspekcija zaplijenila pet sokola koji su krijumčareni čak iz Velike Britanije".

"Takođe, imali smo slučajeve sa kornjačama, gmizavcima i nekim egzotičnim vrstama iz Australije", naveo je Gazdić.

Gazdiće, odgovarajući na pitanje studenata naveo da Agencija po Zakonu o zaštiti vazduha nadležna za informisanje i izvještavanje. 

"Informacije o stanju vazduha radimo na vrijeme. Sa radom je počela aplikacija vazduh.me, koja prati kvalitet vazduha. Tu ljudi mogu da vide trenutno stanje o kvalitetu vazduha i neke preporuke Instituta za javno zdravlje", istakao je Gazdić.

Tvrdi da se povećava broj stanica za mjerenje vazduha. 

"Problem zagađenosti vazduha se nije sad pojavio, on postoji decenijama. Zamislite koliko je vazduh bio zagađen kad je smo imali velike industrijske centre", rekao je Gazdić.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се