- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Rukomet
28. 07. 2025.
11:51 >> 11:51
EHF pohvalio napredak projekta „Rukometić“: Crna Gora vodi primjer u razvoju rukometa od najranijeg uzrasta
Na zvaničnom sajtu Evropske rukometne federacije (EHF) objavljen je opširan tekst u kojem se daje osvrt na prve dvije godine realizacije projekta „Rukometić“, koji se u Crnoj Gori sprovodi u okviru šire inicijative „EHF Master Plan“.
Crna Gora je započela realizaciju EHF Master Plana potpisivanjem ugovora sa Evropskom rukometnom federacijom u septembru 2023. godine. Plan traje do avgusta 2026, a fokus projekta je razvoj rukometa u vrtićima kroz treninge, edukaciju trenera, kreiranje i održavanje obrazovne platforme, snažnu medijsku promociju i uključivanje vrhunskih sportista.
Uspjesi kao inspiracija, vizija kao obaveza
U tekstu se ističe da je Crna Gora, uprkos malom broju stanovnika, zemlja snažnog rukometnog duha, posebno zahvaljujući ženskoj reprezentaciji. Srebrna medalja sa Olimpijskih igara u Londonu 2012. godine ostaje jedina olimpijska medalja za Crnu Goru, a ženska selekcija ima status sportske ikone u zemlji.
Rukometni savez Crne Gore prepoznao je značaj sistematskog razvoja sporta od najmlađeg uzrasta. Tako je nastala inicijativa „Master Plan“ kojom se promovišu zdrav način života, motoričke sposobnosti, koordinacija, timski duh, samopouzdanje i ljubav prema sportu kod djece uzrasta od tri do šest godina.
„Poslije analize stanja rukometa u Crnoj Gori, shvatili smo da bi, pored seniorskih liga, trebalo da posvetimo pažnju najmlađima – djeci od tri do šest godina. Cilj nam je da dostignemo što veći broj djece, jer smatramo da je to ključ za razvoj rukometa u malim zemljama poput Crne Gore“, rekao je koordinator projekta Emir Bešlija.
Prvi koraci – planiranje i organizacija
U septembru 2023. imenovani su koordinatori: Emir Bešlija za cjelokupan projekat, Miljan Vesović za odnose sa trenerima, klubovima i vrtićima, te Miloš Pavićević za medije i promociju. Formiran je radni tim od sedam članova i definisan koncept projekta u Podgorici, Cetinju i Nikšiću.
U saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija, klubovima i vrtićima, postignuti su sporazumi, a EHF i Rukometni savez Crne Gore obezbijedili su sportsku opremu i edukativne materijale. Platforma za edukaciju lansirana je krajem 2023. godine, a promocija projekta počela je u novembru.
Prva faza: februar – avgust 2024.
U februaru 2024. počela je prva faza realizacije, uključujući 250 djece iz četiri vrtića (dva iz Podgorice, po jedan iz Cetinja i Nikšića), 11 klubova i sedam trenera. Do avgusta je održano 112 trening sesija. Fokus je bio na edukaciji i promociji mini-rukometa, a Ministarstvo prosvjete dalo je institucionalnu podršku projektu.
Dodatna vrijednost projekta bila je interakcija sa nacionalnim reprezentativcima koji su posjećivali djecu i vodili ih na utakmice, čime je uspostavljena veza između vrhunskog sporta i najmlađih.
Druga faza: oktobar 2024 – avgust 2025.
U drugoj fazi, projekat se širi na Bar, Tivat i Ulcinj, dok se aktivnosti za djecu uzrasta od šest do osam godina sprovode u Podgorici, Cetinju i Nikšiću. Ukupno učestvuje 400 djece iz šest gradova i sedam vrtića, uz podršku 13 trenera.
„Projekat se trenutno realizuje u šest gradova i sedam vrtića, a u njemu učestvuje oko 400 djece sa kojom rade 13 naših trenera. Povratne informacije su izvanredne – od strane djece, roditelja i osoblja u vrtićima. Dobili smo i institucionalnu podršku Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija koja je od ključnog značaja za uspješnu realizaciju ove inicijative. Evropska rukometna federacija pružila nam je podršku u ovom projektu, a javnost u Crnoj Gori je reagovala veoma pozitivno, prepoznajući nas kao prvi nacionalni sportski savez koji sprovodi ovakav projekat“, kazao je Miloš Pavićević.
U realizaciju je uključeno 17 klubova, a u drugoj fazi biće održane 252 aktivnosti tokom devet mjeseci. Rukometni savez je pripremio i bojanku kao dodatni promotivni alat, koja je distribuirana u svih šest gradova i sedam vrtića.
„Ovakvim kreativnim pristupima uspijevamo da privučemo pažnju djece i njegujemo ljubav prema rukometu od najranijeg uzrasta.“
Pogled unaprijed
U posljednjoj godini projekta, planirano je dalje širenje na sjever Crne Gore, čime bi inicijativa obuhvatila devet gradova. Takođe se planira uključivanje djece iz prvog do četvrtog razreda osnovne škole, što bi dodatno proširilo bazu talenata.
„Male zemlje poput Crne Gore ne smiju sebi da dozvole stagnaciju. Inicijative ovakvog tipa su presudne za popularizaciju sporta i jačanje njegove infrastrukture. Rukomet je jedan od najuspješnijih sportova u zemlji, ali samo kroz kontinuirani rad možemo očekivati nove uspjehe. Ovaj projekat je pokazao da idemo pravim putem i uvjeren sam da će njegovo širenje donijeti značajne rezultate za rukomet i društvo u cjelini“, zaključio je Miljan Vesović.
Коментари0
Остави коментар