- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ostali sportovi
01. 10. 2025.
12:27 >> 12:28
Čitaj mi:
CAMS organizovao novi događaj na temu zaštite u sportu
Centar za afirmaciju sporta i mladih (CAMS) organizovao je u utorak, 30. septembra u Bijelom Polju događaj pod nazivom "Siguran sport za sve: Politike zaštite u praksi", kao dio projekta "Sport bez prepreka".
Ovaj projekat se bavi ključnim problemima zlostavljanja, diskriminacije i zanemarivanja u sportu, sa posebnim fokusom na ranjive grupe – djecu, žene, etničke manjine i osobe sa invaliditetom. Cilj projekta je da osnaži sportiste i sve učesnike u sportu da prijavljuju i adekvatno adresiraju slučajeve zlostavljanja i uznemiravanja, da izgradi sveobuhvatan bezbjednosni okvir za sportske organizacije na svim nivoima, te da doprinese razvoju kulture otvorenosti, odgovornosti i podrške u sportu.
Događaj je otvorio Marko Maslovarić, direktor Centra za sport i rekreaciju Bijelo Polje, dok su među prisutnima bili brojni predstavnici sportskih saveza i lokalnih sportskih klubova.
Na prvom panelu, pod nazivom “Zašto su potrebne politike zaštite u sportu”, učestvovali su Maja Peković, zamjenica generalnog sekretara u Crnogorskom olimpijskom komitetu, i Nikola Vulić, koordinator za razvoj adolescenata u UNICEF Montenegro. U vrlo interaktivnoj diskusiji, Maja Peković je, između ostalog istakla da “samo zakonodavni proces ili samo podizanje svijesti neće biti dovoljno — mora se djelovati u oba pravca paralelno.” Dodala je i da ne možemo jednostavno prepisati politike zaštite (iz razvijenih zemalja), moramo ih prilagoditi našem društvu.
Nikola Vulić je naglasio da nije jedini cilj da se zaštite samo djeca nego svi ostali akteri u sportu. Kroz diskusije je identitifikovano da su treneri mlađih kategorija jedni od ključnih akteri u stvaranju sigurnog sportskog okruženja, a Nikola je s tim u vezi dodao da treneri nisu radili pogrešno, već su radili najbolje sto su znali u datom trenutku, a u međuvremenu je došao bolji način.
Na drugom panelu, pod nazivom “Politike zaštita u praksi”, govorili su Katarina Čarapić, socijalna radnica i porodična savjetnica, u Udruženju Roditelji i Nikola Prentić, rukovodilac Grassroots kancelarije u Fudbalskom savezu Crne Gore.
Koordinatorka projekta „Zdravi odnosi u sportu – za kvalitetnije djetinjstvo i razvoj mladih sportista“, Katarina je istakla da roditelji nijesu dovoljno informisani o procedurama i kanalima prijave te često ne znaju kome ovakve slučajeve mogu prijaviti. Dodala je da na SOS liniji Udruženja Roditelji, često stignu prijave slučajeva nastalih u sportskom okruženju.
Sa 15 godina rada u fudbalu, uključujući posljednje dvije u Grassroots kancelariji FSCG-a, Nikola Prentić je naglasio da je nedostatak komunikacije najveći problem u kreiranju sigurnog sportskog okruženja. U inspirativnom izlaganju, istakao je da svi zajedno moramo da mijenjamo način shvatanja, kulturu i svijest, kao i da dijalog – i u formalnom i u neformalnom kontekstu – mora da se nastavi.
N3: Zašto usvojiti politiku zaštite?
Nakon panela održana je radionica, koju je vodila Maja Peković, sa ciljem da se učesnicima približe osnovni principi politika zaštite. Učesnici su kroz praktičan rad imali priliku da sagledaju razloge zbog kojih je usvajanje politika zaštite neophodno. Peković je naglasila da one prije svega obezbjeđuju sigurnost sportista, jer daju jasan okvir kako da sport bude bezbjedno mjesto za djecu, mlade i odrasle. Takođe, politike zaštite imaju ključnu preventivnu ulogu – smanjuju rizik od nasilja, zlostavljanja i diskriminacije, dok istovremeno jačaju povjerenje i reputaciju sportskih organizacija, pokazujući roditeljima, partnerima i javnosti da se radi odgovorno i transparentno. Njihovo usvajanje omogućava i usklađenost sa zakonskim i međunarodnim standardima, što je sve češći zahtjev nacionalnih i međunarodnih sportskih tijela. Konačno, Peković je podsjetila da sportisti koji se osjećaju sigurno i poštovano ostvaruju bolje rezultate, što je dodatni benefit za svaku organizaciju.
Na događaju je najavljena i organizacija okruglog stola, pod nazivom “Partnerstvo institucija za siguran sport”, koji će se održati 9. oktobra u Podgorici.
Projekat „Sport bez prepreka“ se implementira uz podršku regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan, koji implementiraju Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Research and Policy Making (CRPM) i Institute for Democracy and Mediation (IDM), a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.
Коментари0
Остави коментар