N.R.

07. 04. 2024. 09:32 >> 09:41

FORMULA 1

Ferstapen najbrži u Japanu - treću godinu zaredom slavio na "Suzuki"

Vozač Red Bula Maks Verstapen nastavio je dominaciju u Japanu i treću godinu zaredom bio najbrži u trci Formule 1 na stazi "Suzuka".

Trostruki uzastopni svjetski šampion ostvario je 57. pobjedu u karijeri. Slavio je rezultatom sat, 33 minuta, 706 sekundi i osvojio je dodatni bod za najbrži krug trke.

Drugo mjesto zauzeo je njegov timski kolega Serhio Peres sa 12,535 sekundi zaostatka, a treći je bio Karlos Sainc iz Ferarija sa 20,866 sekundi zaostatka.

Četvrti je vozač Ferarija Šarl Lekler, slijede Lando Noris iz Meklarena, Fernando Alonso iz Aston Martina.

Džordž Rasel iz Mercedesa sedmi, osmi Oskar Pjastri iz Meklarena, deveti je trku završio Luis Hamilton iz Mercedesa, a 10. je bio domaći vozač Juki Cunoda iz ekipe RB koji je prvi Japanac u posljednjih deset godina koji je osvojio bodobe na "Suzuki".

Ferstapen je dobro startovao sa pol pozicije i zadržao prvo mjesto ispred Peresa, Norisa, Sainca i Alonsa. Odmah u prvom krugu dogodio se incident, došlo je do kontakta vozača Vilijamsa Aleksandra Albona i Danijela Rikarda iz ekipe RB, oštetili su zaštitni zid, pa je trka prekinuta. Nakon pauze od skoro pola sata trka je nastavljena.

U četvrtom krugu došlo je do kontakta timskih kolega iz Alpine Estebana Okona i Pjera Gaslija.

Ferstapen je dominirao tokom cijele trke, a u završnici je osvojio i dodatni bod za najbrži krug.

Naredna trka u šampionatu vozi se 21. aprila za Veliku nagradu Kine.