Остали спортови
28. 09. 2023. 13:25 >> 13:25 1
СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА КУЛТУРУ И СПОРТ
Представљена публикација Развој пливања у Подгорици
Публикација Развој пливања у Подгорици обухвата програм обуке непливача и усавршавање технике пливања, а њен издавач и носилац пројекта је Секретаријат за културу и спорт Главног града.
Аутори публикације су самостални савјетник за спорт у Секретаријату Рајко Ћупић, координатор одјељења за спорт Нела Татар и извршни директор компаније Интелигенција која је била задужена за статистичку обраду података, Мирза Мулешковић.
Подршку и сагласност за пројекат пливања дали су министарства спорта и младих и просвјете, као и Ватерполо пливачки савез Црне Горе.
Ћупић је казао да Секретаријат за културу и Главног града већ дуже спроводе акције на унапређењу и развоју спорта у складу са планираним програмом.
"Сви знамо да је пливање веома важно за правилан раст и развој дјеце и да то утиче правилно на њихов физички и моторички развој. Основни циљ овога програма је да свако дијете у основној школи научи да плива. То је први главни циљ. Други циљ је да укључимо сву дјецу трећих разреда да прођу кроз обавезну форму, они који не знају да пливају, да прођу кроз форму за непливаче, а они који желе и то хоће, који знају да пливају, да усаврше технике", рекао је Ћупић.
Он је нагласио да је један од циљева да што више дјеце која науче да пливају остану у том спорту и наставе да се баве кроз пливачки ватерполо клуб.
Мулешковић је казао да је истраживање била база за креирање публикације.
"Истраживање је био основ за доношење одређених препорука и самог програма. То је препорука програма који би требало да се реализују. Истраживање је обухватило 1.400 ученика са територије Главног града и општине Зета", рекао је Мулешковић.
Он је нагласио да је упитником рачунат и бодy масс индеx, који је показао да постоји ухрањеност дјеце.
"Што се тиче основних карактеристика узорка, прво питање које је постављено ученицима је да ли знају да пливају. Очекивано велики број ученика, њих 80 одсто је рекао да зна да плива, а с друге стране кад су питани који су стилови пливања које најбоље знају, то су за скоро 50 одсто прсни и 26 одстзо краул. Од ових 20 одсто који не знају да пливају, њих 90 одсто је рекло да жели да научи да плива", рекао је Мулешковић.
Према његовим ријечима, то значи да постоји велики потенцијал за развој пливања и жеља и воља ученика да се развијају у том дијелу.
"Као што смо рекли, 70 одсто њих зна да плива, али на питање да ли су раније показали одређени курс пливања, 78,5 одсто рекло је да није. Што негдје вам говори да, иако знамо да пливамо, није развијено у том дијелу да се дјеца активно баве и да иду на курсеве самог пливања", рекао је Мулешковић
Секретар Министарства спорта и младих, Саво Рашовић казао је да је пројекат одрађен студиозно, детаљно, на бази свеопштих анализа и приступа, односно анкетирања наших ученика.
"Министарство спорта и младих ће подржати овај пројекат у дијелу инфраструктуре, односно у дијелу платформе за непливаче који ће бити инсталирани на нашем базену. И овом приликом позивам представнике других локалних самоуправа да ураде сличан пројекат, односно укључе се у сличне иницијативе као што су то урадиле колеге из Главног града", рекао је Рашовић.
Секретар Ватерполо пливачког савеза Бојан Шуковић казао је да му је задовољство што савез има могућност да подржи један такав пројекат.
"Прије свега морам да истакнем одличну сарадњу коју наш савез има са Главним градом, са Секретаријатом за културу и спорт, који су од старта препознали значај пливања и ватерпола у главном граду и могу рећи слободно да су новијек максимално излазили у сусрет свим нашим захтјевима", рекао је Шуковић.
Он је нагласио да је пројекат важна ствар не само за ватерполо и пливачки спорт, већ и за целокупно друштво од најмлађих до најстаријих.
"Најпотребније је да дјеца од малих ногу могу се бавити пливањем јер за земљу која излази на море и у којој је ватерполо спорт број један, ово мора бити један од приоритета нашег друштва", рекао је Шуковић.
Татар је нагласила да је публикација полазна основа и да вјерује да ће подршку државних институција пројекат могао бити до краја реализован.
"Циљ је да овај пројекат буде бесплатан за дјецу, да државне институције и главни град покрију трошкове за његову реализацију", рекла је Татар.
Коментари 1
остави коментар