Остали спортови
01. 02. 2023. 14:56 >> 15:00
СПОРНИ ЗАКОН
Критике Француској због планираног надзора током Олимпијских игара
Француска убрзано ради на усвајању специјалног закона који ће омогућити коришћење видео надзора уз помоћ вjештачке интелигенције (АИ) током Олимпијских игара 2024. године у Паризу.
Министри тврде да су ванредне мјере неопходне ради безбјезбедности милиона гледалаца који се очекују, док активисти за заштиту људских права упозоравају да би закон могао трајно проширити овлашћења полиције.
Влада Француске представила је закон крајем децембра, а 31. јануара је усвојен у горњем дому парламента великом већином гласова. Сенатори су ипак одбацили амандмане да се уведе техника препознавања лица.
Посланици доњег дома, Народне скупштине, гласаће о предлогу новог закона у фебруару.
Уколико закон буде усвојен, у Француској би први пут могао да се користи аутоматизован надзор видео камерама у реалном времену у којем би помоћу алгоритама вјештачке интелигенције могло да се уочи сумњиво или необично понашање у гужви.
Ти алгоритми би анализирали видео снимке са ЦЦТВ камера или дронова, указујући на понашање које се чини сумњивим. То би одмах било сигнализирано полицији која би онда могла да предузме мјере.
Системи вјештачке интелигенције би били кориштени за надгледање великог броја људи, али би могли да се користе и за надзор простора око стадиона, градских улица и у јавном превозу.
Церемонији отварања Олимпијских игара у главном граду Француске присуствоваће око 600.000 људи, а на спортским догађајима током цијелог такмичења очекује се око 13 милиона гледалаца.
Министарка спорта Амели Удеа-Kастера изјавила је да закон представља "суштинско прилагођавање" како би се обезбиједило несметано одржавање Игара.
Француска настоји и да избјегне хаос који је избио уочи меча финала Лиге шамиона између Ливерпула и Реал Мадрида прошле године у Паризу, када је на навијаче, међу којима су била и дјеца, полиција бацила сузавац, а многи гледаоци су се жалили да су били опљачкани у околини стадиона.
Влада истиче да је аутоматизован видео надзор експериментална мјера на одређено вријеме.
Групе за заштиту људских права међутим истичу да су предлогом обухваћени сви спортски, свечани и културни догађаји у широком временском оквиру, од овог пролећа до јуна 2025. године и да постоји опасност да би та мера могла да постане трајни закон.
Амнести интернешенел је назвао предлог "прекретницом" у употреби надзорне технологије са вјештачком интелигенцијом у Француској и "опасним кораком" за људска права и права на приватност.
Kатја Рукс из францсуког огранка те организације изразила је дубоку забрнутост, истакавши да предлог закона представља опасност по право на приватан живот и да би могао да утиче на слободу изражавања, слободу окупљања и принцип недискриминације.
Такође је указала на проблем дефинисања необичног или сумњивог понашања и ко о томе одлучује, као и да ефикасност такве аутоматизоване технике надзора није доказана.
Kонтекст доношења закона је такође важан, рекла је Рукс наводећи да француске власти већ неколико година желе да прошире надзорна овлашћења полиције.
У Францсукој има неколико стотина хиљада видео камера, а до сада је било неопходно да човјек анализира видео снимке са ЦЦТВ камера, те је било немогуће надгледати цјелокупан јавни протор све вријеме.
Нови алгоритми омогућавају да сви снимци буду стално прегледани, што значи да би понашање сваког снимљеног човјека могло да буде анализирано и идентификовано као нормално или ненормално.
Коментари 0
остави коментар