- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
15. 02. 2025.
15:11 >> 15:12
Čitaj mi:
Analiza "Gardijana": Kako Junajted istovremeno ostvaruje velike profite i ogromne gubitke
Kada je ser Aleks Ferguson u ljeto 2013. napustio "Old traford" nakon 27 godina i 38 trofeja, očekivao se pad Mančester junajteda. Niko, međutim, nije mogao ni da pretpostavi da će velikan engleskog fudbala pasti tako nisko i da će ove sezone biti u donjem dijelu tabele Premijer lige.
Kultni stadion se doslovno raspada, što se najbolje vidjelo nedavno kada je menadžeru Rubenu Amorimu tokom pres konferencije točila voda sa plafona na glavu, a porodica Glejzer očito ne zna da rukovodi sportskim dijelom priče i više je zanima zarada.
Ugledni "Gardijan" se posvetio baš finansijama i napomenuo da Junajted istovremeno ostvaruje velike profite i ogromne gubitke.
"Tri mjeseca nakon što je klub predvidio godišnji profit do 160 miliona funti, očekuju se nova otpuštanja kako bi se izborili sa finansijskom krizom. Kada je manjinsko ulaganje ser Džima Ratklifa u Mančester junajted objavljeno 24. decembra 2023. godine, mnogi navijači su to doživjeli kao rani božićni poklon. Predstavljen kao momak rođen u Mančesteru i doživotni navijač, bio je milijarder koji je odlučio da dio svog teško zarađenog (ali ne i teško oporezovanog) novca uloži u klub.
Ratklifova investicija mu je omogućila kontrolu nad fudbalskim operacijama, a u očima mnogih navijača, postfergusonovska suša u osvajanju velikih trofeja bila je na izmaku. Preduzimljivi stanovnici Mančestera počeli su da prodaju bejzbolske kape sa natpisom MUGA (Make United Great Again), klub je pobijedio Mančester siti u finalu FA kupa i činilo se da se dobra vremena vraćaju... Sve dok se nije ispostavilo suprotno", piše u tekstu "Gardijana".
Otkada je došao vlasnik hemijskog giganta Ineosa, počele su da kruže priče o značajnim otpuštanjima radnika, što je ubrzo i potvrđeno.
"Smanjene su povlastice za zaposlene, rad od kuće je zabranjen, a bivši menadžeri i igrači su ili ostali bez uloga u klubu ili su im honorari drastično smanjeni. Ovo su mnogi u bazi navijača Junajteda dočekali kao dokaz da 'Ofšor Džim' misli ozbiljno, čak i ako su bile neophodne teške odluke, dok je mržnja prema većinskim vlasnicima, porodici Glejzer, oscilirala između prezira i ekstremnog prezira.Otpuštanja su predstavljena kao neophodna mjera za smanjenje troškova, dok su kritičari Glejzera ispravno istakli da klub ima najviše zaposlenih od svih klubova u Premijer ligi. Međutim, ta tvrdnja ignoriše činjenicu da Junajted ima i najveći stadion, veliku komunikacijsku ekipu zbog globalnog brenda i interesa medija, svoj TV kanal, kao i povećane troškove usklađenosti poslovanja kao kompanija registrovana na Kajmanskim ostrvima i izlistana na Njujorškoj berzi.
I pored velikog broja zaposlenih, Junajted za plate izdvaja samo 55 funti na svakih 100 funti prihoda, što je treći najniži odnos u Premijer ligi i daleko ispod Uefine preporučene granice od 70 odsto", navodi londonski list, koji je 1821. godine osnovan baš u Mančesteru.
Junajted je 26. novembra saopštio da predviđa EBITDA (profit prije kamata, poreza, amortizacije i umanjenja vrijednosti osnovnih sredstava) u rasponu od 145 do 160 miliona funti za finansijsku godinu koja se završava 30. juna 2025, nakon što je prethodne godine imao najveći EBITDA profit u Premijer ligi. Predviđeni godišnji prihod bio je između 650 i 670 miliona funti iz komercijalnih, televizijskih i prihoda od utakmica, uključujući nove i obnovljene sponzorske ugovore.
"A onda je ove sedmice procurila informacija o dodatnih 200 otkaza. 'Gardijan' je saznao da Ratklif vjeruje da su otpuštanja neophodna kako bi klub izbjegao bankrot. Isti klub koji je investitorima slao poruke o visokom EBITDA profitu, samo dva mjeseca kasnije je u pismu navijačkim grupama 'The 1958' i 'Fan Coalition 1958' priznao da je pretrpio pretporezne gubitke od preko 300 miliona funti u posljednje tri godine i da je u opasnosti od kršenja pravila o profitabilnosti i održivosti (PSR), koja dozvoljavaju gubitke do 105 miliona funti tokom tri godine, ukoliko ne preduzme mjere.
Odluka da se povećaju cijene ulaznica na 66 funti po utakmici bez popusta za starije i djecu, povećaju troškovi parkinga za navijače sa invaliditetom i ukine nagrada od 50 funti za najboljeg redara utakmice, predstavljene su kao neophodne mjere. Istovremeno, diskretno se ukazivalo da su za loše finansijske rezultate odgovorni Glejzeri, iako se njihova imena nisu eksplicitno pominjala", piše u analizi.
Kako je moguće da neko ima i profit i boji se od bankrota? Postoje različite definicije profita, pa klub može legitimno da ističe jednu ako želi da impresionira investitore, a drugu ako hoće da opravda odluke pred navijačima.Jedan od najvećih uzroka razlike između dva prikazana finansijska stanja jeste dovođenje igrača, što je "Gardijan" zanimljivo nazvao - "slon u sobi Mančester junajteda"."Otkako su se ser Aleks Ferguson i Dejvid Gil povukli 2013. godine, Junajted je na transfere igrača potrošio 2,1 milijardu funti - kvantitativno pri vrhu Premijer lige, kvalitativno daleko ispod očekivanja. Kao i većina drugih klubova, Junajted je kupovao igrače na kredit, plaćajući u ratama, što je dovelo do toga da klub prema posljednjim finansijskim izvještajima duguje 414 miliona funti drugim klubovima za transfere, što ga stavlja na 2. mjesto, odmah iza Čelsija. Ovo stvara fiskalno opterećenje, jer preostale rate za stare transfere imaju prioritet nad novim pojačanjima", navodi se u tekstu.
Ni prodaja igrača u Junajtedu nije funkcionisala. Na svakih 100 funti profita koje je Čelsi ostvario prodajom od Fergusonovog odlaska, Junajted je zaradio svega 20. Profit od prodaje igrača računa se u PSR bilans i Junajted je daleko najgori od "Velike šestorke" u ovom pogledu.
"Pod Ratklifovom upravom i druge skupe odluke su doprinijele gubicima. Isplaćivanje višemilionske kompenzacije Njukaslu za Dana Ešvorta, pa njegovo otpuštanje nakon pet mjeseci, produženje ugovora Eriku ten Hagu, a zatim njegova smjena uz odštetu od 10,4 miliona funti, kao i plaćanje 11 miliona funti Sportingu za Rubena Amorima i njegov tim, direktno idu na teret Ineosa. Tu je i skoro 250 miliona funti potrošenih na transfere koji su klub doveli do 13. mjesta u Premijer ligi.
I Glejzeri su doprinijeli gubicima u protekle tri godine. U finansijskim izvještajima za 2024. godinu nalazi se stavka od 34,6 miliona funti za 'troškove povezane sa strateškom revizijom i ugovorom o prodaji akcija sa Trawlers Limited' - kompanijom preko koje je Ratklif kupio svoj udio. Ukratko, porodica Glejzer je zaradila stotine miliona funti prodajom akcija Ratklifu, dok je Junajted pokrio troškove te transakcije.
Uprkos svemu, Junajted i dalje generiše dovoljno novca iz dnevnih operacija, tako da su tvrdnje da bi mogao da bankrotira neosnovane - gotovo jednako neosnovane kao što je odluka Ineosa da poboljša finansije kluba otpuštanjem zaposlenih", zaključuje se u analizi "Gardijana".
Коментари0
Остави коментар