- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
17. 12. 2024.
17:37 >> 17:37
HOĆE LI PROĆI OVOGA PUTA
Projekat Superlige i dalje živi: Novi koncept koji poštuje naconalne lige, besplatna striming platforma
Kompanija koja stoji iza kontroverzne ideje Evropske Superlige ponovo je izmijenila svoj prijedlog, potpuno odbacivši prvobitni format zatvorenog tipa, u pokušaju da učini koncept privlačnijim klubovima i navijačima.
Prošlog decembra, madridski "A22 Sports" objavio je da odustaje od plana iz 2021. godine o formiranju lige od 20 timova sa 15 stalnih članova. Umjesto toga, predložena je struktura od tri lige sa 64 kluba, ali tada nije otkriveno na koji način bi timovi mogli ući u to takmičenje.
Međutim, sada, nakon godinu dana konsultacija sa učesnicima, "A22" predlaže format sa četiri lige, koje bi činilo ukupno 96 klubova. Timovi bi se kvalifikovali putem svojih nacionalnih liga, na tradicionalan način.
Predloženo takmičenje, koje sada nosi naziv Unifaj liga, bilo bi podijeljeno na četiri lige — Star, Gold, Blu i Union. U prvima bi bilo po 16 timova, dok bi druge dvije lige imale po 32 tima.
Ove lige bile bi dalje podijeljene u grupe od po osam timova — dvije grupe u ligama Star i Gold, te četiri u ligama Blue i Union. Svaki tim bi igrao utakmice kod kuće i u gostima protiv svih timova u svojoj grupi.
U prve dvije lige, četiri najbolja tima iz svake grupe prolazila bi u nokaut fazu, dok bi u ligama Blue i Union prva dva tima iz svake grupe napredovala u osminu finala.
U direktnom izazovu prema onome što nazivaju "monopolom" Uefe na prekogranična takmičenja u evropskom klupskom fudbalu, "A22" je formalno podnio zahtjev Uefi i Fifi za "odobrenje" sprovođenja svoje ideje.
Pravni spor i trenutni status
"A22" vjeruje da UEFA i FIFA neće imati drugog izbora osim da daju dozvolu za pokušaj osnivanja ove lige — ili makar da ne nameću preventivne kazne klubovima zainteresovanim za koncept — jer je prošlogodišnja presuda Evropskog suda pravde utvrdila da je odgovor Uefe i Fife na prvobitni prijedlog Evropske Superlige 2021. godine prekršio zakon Evropske unije.
Tada su UEFA i FIFA zaprijetile da će izbaciti 12 klubova koji su potpisali ugovor s "A22" iz svojih takmičenja, uvesti novčane kazne i zabraniti igračima učešće u međunarodnim utakmicama.
"A22" i tri kluba koja nisu odustala od ideje — Barselona, Juventus i Real Madrid — pokrenuli su pravni postupak pred španskim sudovima, koji su slučaj proslijedili najvišem sudu EU.
Juventus je u junu ove godine odustao od Superlige.
Iako je presuda Evropskog suda pravde potvrdila pravo Uefe i Fife da djeluju kao regulatori fudbala, jasno je naglašeno da ta ovlašćenja moraju biti sprovođena na "transparentan, objektivan, nediskriminatoran i proporcionalan način" koji ne blokira sve nove konkurente na tržištu.
Hoće li ovaj put uspjeti?
"A22" vjeruje da novi prijedlog odgovara na najveću kritiku iz 2021. godine, koja se odnosila na radikalno odstupanje od decenijske tradicije u kojoj se evropska takmičenja osvajaju kroz nastupe u domaćim ligama.
Takođe, "A22" smatra da su mnogi klubovi nezadovoljni takozvanim švajcarskim modelom, koji je UEFA uvela u tri svoja klupska takmičenja ove sezone, i žele potpunu kontrolu nad evropskim fudbalom, slično kao u svojim nacionalnim ligama.
Finansiranje Unifaj lige
Osnovna ideja za finansiranje Unifaj lige ostaje formiranje globalne striming platforme pod nazivom Unifaj, koja bi omogućila navijačima da besplatno gledaju utakmice uz reklame ili uz naknadu bez reklama.
Iako mnogi industrijski stručnjaci sumnjaju u ekonomsku izvodljivost ove ideje, striming servis DAZN i FIFA upravo su najavili da će primijeniti ovaj model za Svjetsko klupsko prvenstvo narednog ljeta.
Da li će ovaj izmijenjeni prijedlog privući više klubova da se pridruže Real Madridu, glavnom kritičaru Uefe, ostaje da se vidi. Reakcije Evropske klupske asocijacije, tijela koje podržava UEFA i predstavlja vodeće evropske klubove, vjerovatno će biti neprijateljski nastrojene, kao i same Uefe.
Hoće li klubovi pristati?
Generalni direktor "A22", Bernd Rajhart, izjavio je:
„Razgovaramo sa dovoljnim brojem klubova (96) da bismo sproveli ono što predlažemo. Ne smatramo da je ključno da nas oni javno podrže dok se sastajemo povjerljivo. Ovi klubovi već igraju UEFA takmičenja. Zbog toga bi zvanično priznanje moglo ohrabriti neke od njih, ali ne očekujemo da bi podržali Uefu."
O mogućem početku Unifaj lige, Rajhart je dodao:
„Sezona 2025/26 bila bi prerana. Ne želim isključiti tu mogućnost, ali naredna godina djeluje preambiciozno u ovom trenutku.”
Reakcije
La Liga, dugogodišnji protivnik Evropske Superlige, brzo je ponovila svoje protivljenje.
U saopštenju su naveli da novi prijedlog „ugrožava upravljanje evropskim fudbalom, jer ga pokušavaju voditi neki veliki klubovi za svoju korist, promovisanjem modela audiovizuelne eksploatacije koji bi pogodovao samo elitnim klubovima, dok bi uništio ekonomiju nacionalnih liga.”
Takođe su istakli da projekat, prema njihovom mišljenju, „još uvijek nema podršku klubova, federacija, igrača, navijača i institucija.”
Коментари0
Остави коментар