- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
17. 04. 2023.
10:14 >> 10:14
SLAVNI UKRAJINSKI KLUB
Šahtjor pomaže ranjenim vojnicima i djeci koja su ostala bez roditelja
Prije ruske invazije na Ukrajinu, Šahtjor iz Donjecka uglavnom se bavio pobjedama u utakmicama i trofejima, ali je u posljednjih godinu dana proširio svoje akcije, daleko van fudbalskih, pomažući ranjenim vojnicima i nalazeći domove za ratnu siročad.
Šahtjor je sa po 100.000 eura, preko svoje fondacije, omogućio liječenje petorici teško povrijeđenih vojnika u Izraelu, Sjedinjenim Američkim Državama i Španiji.
"Ne možete da zamislite težinu njihovih povreda. Dvojica su paralizovana, a ostali su zadobili teške povrede nakon eksplozije projektila", rekao je predsjednik kluba Sergej Palkin u telefonskom intervjuu za Frans pres.
"Veoma je teško kontrolisati svoje emocije kada ih vidite... Želimo da im ponudimo šansu da vode normalan život zahvaljujući njezi koje nude ove bolnice. Njihove porodice ne mogu da priušte te troškove, a vlada ih ne pokriva. Imamo kapacitet da im pružimo neophodnu pomoć, tako da brinemo o njima", dodao je on.
Djeca su, takođe, mnogo propatila zbog rata u Ukrajini. Neka su stradala, dok su druga ostala bez roditelja ili su nasilno odvedena u Rusiju.
"Zbrinuli smo 31 dijete koje je izgubilo roditelje zbog sukoba i smjestili ih u 17 domova", rekao je Palkin.
"Plaćamo njihove dnevne troškove i liječenje, pokušavamo da normalizujemo situaciju na psihološkom nivou jer su ova djeca traumatizovana gubitkom roditelja", dodao je on.
Šahtjor, koji nije igrao u Donjecku od sukoba u Donbasu 2014. i koji sada prvenstveno utakmice igra u Lavovu nakon što je prošle godine napustio Kijev, takođe brine o "više od 2.000 izbjeglica sa istoka Ukrajine", naveo je predsjednik kluba.
Fudbaler Šahtjora Ivan Petrjak zna šta znači izgubiti člana porodice pošto je njegov očuh ubijen u akciji u regionu Donbasa u maju 2022. godine.
"Momci koji su bili sa njim vidjelu su ga kako umire. Za našu porodicu je najgore to što ne možemo da pronađemo tijelo kako bismo ga sahranili i oprostili se od njega. Nemamo nikakve informacije o njemu", rekao je Petrjak za AFP.
Što se tiče budućnosti, Petrjak ne vidi sebe da jednog dana ponovo igra protiv ruskih klubova, koji su godinu dana već isključeni iz evropskih takmičenja. "Oni su kao zombiji", rekao je on o ruskim igračima i njihovoj podršci ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
On je podjednako šokiran i stavom predsjednika Međunarodnog olimpijskog komiteta Tomasa Baha, koji je otvorio vrata za učešće ruskih i bjeloruskih sportista na Olimpijskim igrama u Parizu 2024. godine.
"Više od 200 sportista je ubijeno i on želi da Rusija i Belorusija učestvuju na Igrama? Kako je to moguće? To je nezamislivo. Za mene je to već pomalo cirkus", rekao je Petrjak.
Ovaj 29-godišnji defanzivac je istakao da je ponosan što je uprkos odlasku mnogih stranih igrača od početka rata, posebno Brazilaca, Šahtjor završio kao treći u svojoj grupi Lige šampiona i stigao do nokaut faze Lige Evropa gdje je eliminisan od Fejenorda.
"Što bolje igramo, više novca možemo da pošaljemo vojsci i drugim sportistima. Mi smo kao velika porodica", zaključio je Petrjak.
Коментари0
Остави коментар