- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Zanimljivosti
25. 03. 2025.
21:37 >> 21:37
Premijerka Danske: Neprihvatljiv pritisak na Grenland
Sjedinjene Američke Države (SAD) vrše neprihvatljiv pritisak na Grenland, kazala je premijerka Danske Mete Frederiksen.
"Neprihvatljiv je pritisak koji se vrši na Grenland i Dansku u ovoj situaciji. I to je pritisak kojem ćemo se oduprijeti", rekla je Frederiksen, uoči posjete američke delegacije Grenlandu, prenosi Rojters.
Ona je dodala da se posjeta očigledno ne odnosi na ono što Grenland treba ili želi.
"Predsjednik SAD-a Donald Tramp je ozbiljan. On želi Grenland. Stoga se ova posjeta ne može posmatrati nezavisno od bilo čega drugog", rekla je Frederiksen za danske medije.
Kako je navela, Danska se ne protivi vezama sa SAD, pozivajući se na bilateralni sporazum iz 1951. godine kojim su ustanovljena prava SAD-a da se "slobodno kreću i grade vojne baze na Grenlandu", prenosi Radio Slobodna Evropa.
"Mi smo saveznici. Ni u Danskoj, ni na Grenlandu, nema naznaka da ne želimo saradnju sa Amerikancima", rekla je Frederiksen.
Kako je rekla, Danska ima podršku nordijskih država i Evropske unije.
"Uz sebe imamo svoje saveznike i bliske partnere", kazala je Frederiksen.
Posjetu američkoj vojnoj bazi predvodiće Uša Vens, supruga potpredsjednika SAD-a Džej Di Vansa, a u delegaciji će biti savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Majk Volc i ministar energetike Kris Rajt.
Posjeta je predviđena od četvrtka do subote.
Коментари0
Остави коментар