- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Nauka i tehnologija
16. 10. 2018.
07:54 >> 07:34
PORUKA HOKINGA
Nauka i obrazovanje ugroženiji nego ikada prije
Slavni britanski naučnik Stiven Hoking upozorio je u svojoj posljednjoj, posthumno objavljenoj knjizi da su nauka i obrazovanje širom svijeta "danas u opasnosti više nego ikada prije".
U knjizi "Kratki odgovori na velika pitanja", koja je danas predstavljena u Londonu, Hoking ocjenjuje da su dva dogadjaja iz 2016. godine - izbor Donalda Trampa za predsjednika SAD i referendumska odluka Britanaca da izađu iz EU, dio "globalnog revolta protiv stručnjaka, uključujući naučnike".
Priznajući da nauka tek treba da ponudi odgovore na velike izazove za čovječanstvo - klimatske promjene, prenaseljenost, izumiranje vrsta, krčenje šuma i degradaciju okeana, Hoking je apelovao na mlade ljude da "gledaju u zvijezde, a ne dolje".
"Pokušajte da date smisao onome što vidite, pitajte se šta omogućava postojanje univerzuma. Važno je da ne odustanete. Oslobodite svoju maštu. Oblikujte budućnost", piše u poslednjoj Hokingovoj knjizi.
Jedan od najcjenjenijih naučnika današnjice umro je u martu u 76. godini. Decenijama je bolovao od amiotrofične lateralne skleroze i koristio invalidska kolica, a govorio je uz pomoć računarskog sintisajzera.
Hokingova ćerka Lusi koja je prisustvovala današnjoj promociji knjige, rekla je da je slušanje nepogrešivog glasa njenog oca doživjela "veoma emotivno".
Коментари0
Остави коментар