Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Kulturna galaksija

B.B. [ N1 ]

19. 07. 2025. 08:38 >> 08:38
Čitaj mi:

Preminuo glumac i pisac Josip Pejaković

Poznati bosanskohercegovački umjetnik Josip Pejaković preminuo je sinoć u 78. godini. Informaciju o njegovoj smrti objavio je njegov sin Dejan Pejaković, a brojni umjetnici i kulturni radnici, emotivnim porukama se opraštaju od ovog velikana na društvenim mrežama.

U posljednjih deset godina života vodio je tešku borbu s brojnim zdravstvenim problemima i prošao kroz čak 17 operacija, prenosi N1 Sarajevo.

Rođen je 1948. godine u Travniku, gdje je završio osnovnu i srednju školu. U Sarajevu je diplomirao glumu u Dramskom studiju, u klasi Kaće Dorić i Josipa Lešića, a diplomske uloge ostvario je u Čehovljevoj "Tri sestre" i Arabalovom "Koncertu u jajetu".

Njegov bogat opus obuhvata više od 50 premijernih uloga u Narodnom pozorištu Sarajevo, kao i brojne uloge u filmovima poput Ljudski faktor i Kuća pored puta, te desetine monodrama. Posebno se istakao u predstavama kao što su: Kome zvono zvoni, Hamlet u selu Mrduša Donja, Veliki vezir, Hasanaginica, Braća Karamazovi, Fistikovi šejtanluci, Kralj Lir, Divlje meso i mnoge druge.

Tokom karijere primio je niz priznanja, uključujući Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva (1974), nagradu ZAVNOBiH-a za životno djelo (1991), kao i priznanja Udruženja dramskih umjetnika BiH.

Pored glume, pisao je monodrame i scenarije, od kojih se posebno izdvajaju: Oj živote, On meni nema Bosne, Ljudski faktor, Kuća pored puta. Od 2001. do 2003. bio je i direktor Drame Narodnog pozorišta Sarajevo.

U mladosti je bio član travničke rok grupe "Veziri" kao pjevač, a kasnije se u potpunosti posvetio glumi, najprije kroz amaterske nastupe u rodnom gradu, a potom i kroz profesionalni angažman u Sarajevu.

Njegovo posljednje djelo, knjiga Sevdalinka, objavljeno je u maju 2022. godine. Zajedno s Rambom Amadeusom, podnio je kandidaturu da se sevdalinka uvrsti na Uneskovu listu nematerijalne svjetske kulturne baštine.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније