Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Kulturna galaksija

B.B.

12. 12. 2024. 19:17 >> 19:19
Čitaj mi:

U KIC-u u ponedjeljak

Koncert klavirskog tria "Arkus" 

Klavirski trio "Arkus" prirediće koncert u okviru muzičkog programa KIC "Budo Tomović” u ponedjeljak, 16. decembra, u velikoj sali KIC-a, u 20 sati.

Trio u sastavu Nadežda Artamonova, violina, Aleksej Kurbatov, klavir i Sergej Suvorov, violončelo izvešće djela savremenih kompozitora Borisa Ljatošinskog (Trio br. 1 - 1922), Herija Valdo Vornera (Trio - 1921), Alekseja Kurbatova (Trio br. 5 - 2024) i Gevina Brajersa (Lauda con sordino - 2002).

Violinistkinja Nadežda Artamonova je rođena u Kijevu. Diplomirala je violinu na moskovskom državnom konzervatorijumu „Petar I. Čajkovski” 2004. godine, u klasi prof. Sergeja Kravčenka. Laureat je međunarodnih takmičenja. Nastupala je u prestižnim koncertnim dvoranama u Moskvi, Kijevu, Bonu i dr. Nastupala je kao solista sa orkestrima kao što su Nova Moskovska filharmonija, „Musica Viva”, Orkestar Moskovskog konzervatorijuma, Kamerni orkestar centra „Pavel Slobodkin”, Kamerni orkestar centra „Galina Višnjevskaja“, kamerni orkestar Taruza, Kamerni orkestar Kijeva, Kijevska filharmonija itd. Posvećena je takođe izvođenju savremene muzike.

Sarađivala je sa fondacijom „Rihter” i fondacijom „Borisa Čajkovskog”. Bila je članica stručnog vijeća Direktorata edukativnog programa za kulturu i umjetnost u Moskvi. Bavila se i pedagogijom, te je radila u moskovskoj centralnoj muzičkoj školi, državnom muzičko-pedagoškom institutu „Ipolitova-Ivanova”, te koledžu muzičke i pozorišne umjetnosti „Galina Višnjevskaja“. Mnogi njeni učenici su laureati na međunarodnim takmičenjima i stipendisti raznih fondacija. U saradnji sa Olgom Panomarevom i Aleksejem Kurbatovim organizovala je nekoliko edukativnih koncerata za djecu i odrasle pod nazivom „Kompozitorov rođendan”, „Ključevi klasike”, „Bajke i Muzička putovanja”, koji su uspješno predstavljeni u Puškinovom muzeju u Moskvi. Od 2022. godine živi i radi u Podgorici.

Kompozitor i pijanista Aleksej Kurbatov je diplomirao 2005. godine na katedri za kompoziciju i klavir na moskovskom državnom konzervatorijumu Petar I. Čajkovski u klasi profesora Jurija Lisitčenka i Mihala Voskresenkog.Kao pijanista je nastupao širom svijeta. Izdao je nekoliko CD-ova za različite izdavačke kuće a njegova izvođenja bila su emitovana na radiju i televiziji Rusije, Jermenije, Belgije, Velike Britanije, Njemačke, Italije, Ukrajine, Hrvatske, Kazahstana. Sarađivao je sa svjetski renomiranim muzičarima kao što su violinisti Vladimir Spivakov, Maksim Vengerov, Vadim Rjepin, violočelista Miša Majski, glumac Žerar Depardje.

Njegov bogati kompozitorski opus sadrži osam simfonija, opere „Crni monah” i „Povratak kući”, te sedam instrumentalnih koncerata, tri simfonijske poeme, brojna vokalna i kamerna djela, filmsku muziku itd. Muzika Kurbatova se izvodi širom svijeta i u prestižnim salama kao što su “Karnegi” u Njujorku, ”Gaveau” u Parizu, Velika sala filharmonije u Sankt Peterburgu, Velika sala Moskovskog konzervatorijuma itd. Mnogi izvođači su uvrstili njegove kompozicije na svojim CD albumima. Bio je takođe pozvan da napiše kompozicije za obavezni program klavirskog takmičenja u Klivlendu (SAD).

Pored toga, održao je majstorske časove u mnogim gradovima širom Rusije i bio je član žirija nekoliko muzičkih takmičenja. Do 2022. godine bio je redovni profesor na moskovskom državnom konzervatorijumu Petar I. Čajkovski. Od 2022. godine živi u Podgorici.

Violončelista Sergej Suvorov rođen je u Moskvi 1984. u muzičkoj porodici. Muzičku školu Gnjesin je pohađao kod ugledne prof. Vere Birine. Studije u Londonu započeo je 1999. godine u klasi prof. Stefana Popova (Purcell Music School i Guildhall School of Music and Drama). Tokom 2025. boravio je u Njemačkoj, gdje je studirao u klasi prof. Jung-Čang Čoa na Akademiji umjetnosti Folkwang u Esenu. Pored toga pohađao je brojne majstorske kurseve kod velikih muzičara kao što su Danil Šafran, Boris Pergamenšikov i Stiven Iserlis.

Nastupao je na scenama u Evropi, Aziji i Sjevernoj Americi. Sarađivao je sa dirigentima među kojima su Aleksandar Rudin, Lin Tao, Juri Simonov, Evgenij Buškov, Kšištof Penderecki i dr. Svirao je u kamernim sastavima zajedno sa Elenom Tarasovom, Aleksejem Kurbatovim, Nikolajem Luganskim, Alenom Bajevom, Pavelom Nersesjanom i dr.

Osvojio je prve nagrade na međunarodnom takmičenju violončela „Liezen” 1994, Moskovskom takmičenju violončelista 1996. godine, nagradu „Guilhermina Suggia” 2000. i 2001, te na međunarodnom takmičenju „Karl Davidov” u Letoniji 2010. godine. Sarađivao je sa uglednim kompozitorima među kojima je Aleksej Černov koji mu je posvetio Sonatu za violončelo i klavir. Svoj repertoar Suvorov proširuje sopstvenim transkripcijama, među kojima su Sonata za violinu br. 3 Ežena Izaija, violinski koncert Aleksandra Glazunova, Sonata za violu Dmitrija Šostakoviča i koncert za violu Kšištofa Pendereckog. Nakon ruske invazije na Ukrajinu, napusio je Rusiju i sada živi u Crnoj Gori.

Ulaz je slobodan.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније