- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
03. 08. 2024.
19:57 >> 19:57
Ljudmila Mila Popović
Žene u Crnoj Gori i sve naše žene u dijaspori interkulturni potencijal Crne Gore
U okviru manifestacije "Dani dijaspore - iseljenika 2024", u organizaciji Ministarstva dijaspore u saradnji sa Glavnim gradom Podgorica i UN Internacionanom organizacijom za migracije (IOM - International Organization for Migration), u Vili Gorici održana je konferencija pod nazivom "Doprinosi crnogorskih žena u dijaspori - Pogled izvan granica i unapređenje rodne ravnopravnosti".
Ljudmila Mila Popović, članica Svjetske akademije umjetnosti i nauke, a sada na poziciji v.d. Generalne direktorice Direktorata za Interkulturalizam u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava, učestvovala je kao jedna od uvaženih panelistkinja i fokusirala se na njeno višedecenijsko iskustvo u SAD i njen povratak u domovinu, kao i na izazove sa kojima se suočavala u inostranstvu i u CG.
“Crna Gora je odavno predvodnik uzvišenih vizija i vrijednosti. Sada je na nama da ih demonstriramo sa nadahnutom odgovornošću pred sobom i svijetom. Treba nam nova priča, nova kolektivna slika i orjentacija, nova socio-kulturna i ekono-politicka paradigma razvoja. Crnoj Gori treba novi kulturni – etički i estetički – kod za budućnost”, ukazala je Popović.
“Upravo žene u Crnoj Gori i sve naše žene u dijaspori su interkulturni potencijal Crne Gore i velika moć sa margina koju treba osnažiti da zajedno postanemo centralna sila društvene kohezija i ujedinjavanja zarad zajedničke dobrobiti i bolje budućnost za sve”, zaključila je dr Popović.
Ukazujući na značajnost povezivanja ljudi i kultura i međuljudsko razumijevanje za razvoj ljudskog potencijala i sveopšti razvoj zemlje, vizija Direktorata za interkulturalizam, prve institucionalne jedinice tog tipa u svijetu do sada, jeste da plasira i brendira Crnu Goru kao zemlju interkulture. “Povezivanje među kulturama, izgrađivanje povjerenja, i ko-kreiranje suživota, solidarnosti i su-odgovornosti za zajedničku budućnost su prijeko potrebni za mir, bezbjednost i slobodu za sve, stabilnost, ekonomski razvoj kao i za razvoj ljudskog potencijala i sveopštu dobrobit”.
Коментари0
Остави коментар