- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
02. 08. 2024.
10:00 >> 16:33
Čitaj mi:
50 godina Njegoševog mauzoleja
Izložba "Iskra u kamenu": Većeg i postojanijega spomenika nema
Izložba „Iskra u kamenu“ kojom Narodni muzej Crne Gore obilježava 50 godina od izgradnje Njegoševog mauzoleja na Lovćenu otvorena je u Crnogorskoj galeriji umjetnosti „Miodrag Dado Đurić“ na Cetinju. Autori izložbe su Predrag Malbaša, Isidora Kovačević i Filip Kuzman.
Hrastova škrinja u kojoj su čuvani Njegoševi zemni ostaci, planovi mauzoleja koje je izradio Harold Bilinić, kao i Meštrovićeve dvije gipsane karijatide, samo su neki od predmeta koji su izloženi, a koji svjedoče o gotovo poluvjekovnoj težnji da se izgrade ovo zdanje.
Isidora Kovačević, citirajući Ljubomira Nenadovića, istakle veličanstvenost Njegoševog mauzoleja, koji je zaštitni znak Crne Gore i njenog herojskog naroda.
“Većega i postojanijega spomenika nema. Piramide, grobovi Egipatskih kraljeva, što su drugo nego male gomile kamenja prema Lovćinskom vrhu, prema tome vladičinome spomeniku. I kad na ovom svijetu nestane bregova i ljudi, meni se čini još će trajati dva crnogorska kolosa, Lovćen i vladika”, kazala je Isidora Kovačević, autorka izložbe.
Izložbu je otvorio Radomir Jurić, dugogodišnji rukovodilac Arheološkog muzeja u Zadru. Govorio je o povezanosti između Zadra i Lovćena, Njegoša i Bana Jelačića.
“Najvažnija mjesta za istraživanje Njegoša su državne arhivi ovdje u Cetinju i u Zadru. Jedna ekipa crnogorskih istoričara je godinu dana ispisivala razne dokumente u Zadarskom državnom arhivu i ispisali su 6.000 dokumenata koji se tiču i odnose na samog Njegoša”, ističe Jurić.
Princ Nikola Petrović Njegoš naglašava vrijednost mauzoleja kako za njega kao potomka dinastije Petrović, tako i za Crnu Goru.
“To nije više regionalni spomenik, to je svjetski spomenik. I što nije važno nije forma spomenika, šta ima unutra i šta kaže spomenik”, kazao je princ Nikola.
Direktor Narodnog muzeja Crne Gore Jakša Ćalasan ističe da ovo impozantno dijelo predstavlja jedan od najatraktivnijih i najposjećenijih objekata Narodnog muzeja.
Iskra u kamenu može se pogledati u Crnogorskoj galeriji umjetnosti Miodrag Dado Đurić do 2. septembra.
Коментари0
Остави коментар