Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Kulturna galaksija

07. 04. 2024. 07:18 >> 07:18
Čitaj mi:

KOSTJUKOV ZA PORTAL

Talenata ima, značaj baleta da prepozna i država

Prvak i dugogodišnji direktor Baleta Narodnog pozorišta u Beogradu Konstantin Kostjukov za Portal RTCG ističe da je ovo podneblje pokazalo da ima talenata, a da je potrebno zainteresovati djecu za umjetnost u čemu ključnu ulogu igraju roditelji. Značaj baleta, kaže, treba da prepozna i država, jer nažalost ovoj umjetnosti, koja u sebi suštinski spaja više njih, po pravilu uvijek pripadne najmanje.

Ugledni umjetnik već 24. godine sarađuje sa Baletskom školom "Princeza Ksenija". Kako je istakao od samog osnivanja je uključen u rad škole i više je nego zadovoljan postignutim.

"Tada je došlo nas nekoliko umjetnika, glumac Petar Kralj, koji nažalost nije više sa nama, violinista Jovan Kolundžija, Duška Dragičević i ja kao baletski par. I tako je počela da radi ta školica, koja je prerasla u ovako jednu ozbiljnu instituciju. S obzirom na ostvarene rezultate, govoreći o brojnom repertoaru koji je urađen za skoro četvrt vijeka i s obzirom na to koliko je izašlo generacija balerina koje su čak postale i pedagozi i profesori, a koje su se uključile i u druge institucije kulture, nisam samo zadovoljan, već i zadivljen svime što je urađeno za ovaj period", ističe Kostjukov.

On je istakao da je ova škola nedavno dobila novi prostor za rad zahvaljujući meceni. Iako bogatih ima na pretek, dobrotvori za umjetnost su rijetkost, a Kostjukov naglašava koliko je važno da umjetnost ima mecene, a posebno podršku države.

"Ona je krucijalna, zato što umjetnost ne spada u komercijalnu djelatnost, nego u blago svake nacije", ističe Kostjukov.

Ovaj afirmisani umjetnik nastupa godinama u regionu da bi, kako je kazao, mogao da se sretne sa publikom kojoj je Beograd "daleko", da bi joj približio balet.

"U toj misiji mediji apsolutno igraju ključnu ulogu i naši su najvažniji prijatelji koji nas uvijek podržavaju i koji su u mogućnosti da utiču na donosioce odluka. Žao mi je da to kažem, baletu uvijek pripadne najmanje, ako spominjemo budžetska davanja za dramu i za druge umjetnosti. Ne znam zašto, ali u našoj sredini baletu se ne posvećuje dovoljno pažnje, ako poredimo sa svjetskim centrima gdje se balet jako podržava. Zato što je balet jedna internacionalna djelatnost koja se razumije u cijelom svijetu, bilo kojoj državi, plus ima u sebi više edukacija, a to su muzička, likovna djelatnost, vaspitavanje kulture i samog pokreta. Tim samim baletska umjetnost je jako značajna za vaspitanje i odrastanje mladih generacija", ocjenjuje Kostjukov.

Na pitanje kakva je perspektiva baleta u Crnoj Gori, Kostjukov ističe da trenutno, koliko može da vidi, sve je samo u razvoju i dosta se kasni.

"U principu umjetnost je najveća vrijednost u koju treba da ulažemo i ja mislim da u Crnoj Gori koja je po razvoju baletske umjetnosti na početku, apsolutno treba država da pomogne i da podrži takve projekte i takve institucije. One ulažu u našu mladu generaciju, a to je ulaganje u budućnost kulture", navodi Kostjukov.

Ističe da je istorija već dokazala da ovo podneblje ima više talenata, ali da je potrebno zainteresovati djecu i tu je bitno domaće vaspitanje, odnosno neophodno je da roditelji više posjećuju kulturne institucije, kao što je pozorište, baletske predstave škole "Princeza Ksenija" i potrebno je više obrazovnih programa i promocija baleta na televiziji.

Kostjukov koji radi kao pedagog dugo godina, ocijenjuje da nema mnogo razlike u generacijama koje dolaze u odnosu na one sa kojima je radio prije recimo 20 godina, jer kada djeca nešto vole onda se ona tome i posvete, ali uloga roditelja je, kaže, veoma važna.

"Kad dijete nešto zavoli tu ne može njemu ništa da smeta, ali svaka umjetnost zahtijeva veliku posvećenost i tu su roditelji koji treba da imaju razumijevanja i da pomognu djeci da krenu tim teškim, ali pravim putem, a mi pedagozi ćemo da im otkrijemo sve tajne i sve zakone kako bi oni mogli da postanu zvijezde u svojoj profesiji", poručuje Kostjukov.

Prvak baleta Narodnog pozorišta u Beogradu, koji je dugo godina na čelu ove institucije, ističe da je menadžerski posao teži i zahtjevniji.

"Lakše mi je bilo kad sam bio baletski igrač, jer tada samo odgovaraš za sebe i baviš se sobom. A kada postaneš direktor baleta onda imaš odgovornosti i za igrače i odgovornost za kulturu jedne zemlje", ističe Kostjukov.

Naglašava da je balet vrlo zahtjevna umjetnost i da traži veliku posvećenost i žrtvu. Škola traje osam godina, a onda tijelo baletana i balerina mora svakodnevno biti u treningu.

"Ne može svako da se bavi baletom, možda u nekoj drugoj umjetnosti da, ali u našoj umjetnosti, ipak, treba da bude Božiji dar. Kako se kaže, u našoj profesiji u baletu je 99 odsto vrijedan rad, a jedan odsto talenat. Ali bez tog jednog procenta nema ni tog 100 odsto savršenstva", objašnjava Kostjukov.

Na pitanje da li je umjetnost moguća bez upliva politike, kaže da bi tako trebalo biti, ali nažalost, u današnje vreme politika je ušla u sve pore života.

"Ali ja razdvajam riječi politika i država, kao što je i političar i državnik. Političari se bave svojim političkim interesima, a državnici se bave interesima svog naroda i prosperitetom svoje države", naglašava Kostjukov.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније