Културна галаксија
14. 06. 2023. 10:52 >> 11:02
ИЗ РАДИОНИЦЕ "TEEN DOCS"
Документарци гимназијалаца на Underhill Festу
Гимназијалци и гимназијалке из Подгорице и Даниловграда, у оквиру школе документарног филма "Teen Docs", снимили су четири документарна филма, који ће бити приказани на затварању Underhill Festa.
Умјетнички директор и селектор филмова Underhill Festa, Вук Перовић, казао је да средњошколци, у оквиру радионице, уче о основама документарног и филма уопште, као и о начину на који могу да испричају причу која их занима филмским језиком.
"У радионици учествује 12 средњошколаца који долазе из гимназија из Даниловграда и Подгорице. Принцип рада је такав да их подијелимо у групе и онда они у мањим групама стварају кратке документарне филмове, који ће бити приказани на завршној вечери УндерХилл феста", рекао је Перовић у изјави за ПР Центар.
Појаснио је да је са полазницима радионице радило више предавача, а да ће на крају добити диплому.
"Средњошколци су изузетно заинтересовани за ову форму филма. Већ дуже вријеме радимо ове радионице и често нисмо у прилици да примимо све заинтересоване, јер није лако радити овакве обуке у великим групама. Сваке године учесници радионице буду сјајни млади који су врло креативни, образовани и радознали, што је кључ за бављење овим послом. Ове године ћемо имати четири филма", навео је Перовић.
Редитељ документарних филмова, Дејан Петровић, који је био један од предавача на радионици, казао је да је циљ радионице да заједно са младима дођу до тога шта је суштина креативног документарног филма.
"На УндерХиллу и другим фестивалима можемо видјети креативне ауторске документарне филмове. Имам утисак да већина младих, па чак и студената, прије него што крену да слушају креативни документарни филм, овај жанр посматрају на нивоу пресликане стварности и пренијете информације, вијести или репортаже, док многи нису свјесни креативних потенцијала да се као аутори кроз документарну форму изразе", навео је Петровић.
Казао је да су средњошколци, на почетку радионице, покренули кључна питања која су суштинска за креативни документарни филм.
"Мислим да су њихове реакције након гледања креативног документарног филма потпуно другачије у смислу да су открили другачије виђење документарног филма. Мислим да је овај едукативни програм сјајан да се младима откривају другачији аспекти и перспективе документарног филма", рекао је Петровић.
Менаџерка за сегмент физичких лица и маркетинг комуникација у компанији "Оне", Ана Михајловић, казала је да су у тој компанији поносни што су и ове године дио Ундерхилл Феста, која већ другу годину подржава јединствену иницијативу Теен Доцс, школу документарног филма намијењеној талентованим средњошколцима.
"С радошћу смо обезбиједили најнапреднију опрему коју полазници користе како би своју визију преточили у незаборавне документарне видеозаписе. Оно што нас заиста одушевљава јесте изузетно висок ниво интересовања младих људи за стварање и изражавање кроз нове технологије", навела је Михајловић.
Истакла је да у компанији "Оне" вјерују да улагање у образовање и подршка развоју њихових вјештина не само да доноси корист сваком појединцу у личном и професионалном смислу, већ има и дугорочне позитивне ефекте на развој и напредак читавог друштва.
"Као компанија, посвећени смо континуираном инвестирању у едукацију младих, јер вјерујемо да је то кључ за њихову будућност и просперитет. Пружање најновије опреме и подршка креативности и иновативности младих талената је наша страст и обавеза. Поносни смо што смо дио овог значајног догађаја, јер то представља потврду наше посвећености младима и њиховом путу ка успјеху", казала је Михајловић.
Матурант Гимназије "Слободан Шкеровић", Филип Фемић, казао је да се за "Teen Docs" школу пријавио, јер планира да настави даље школовање на смјеру монтажа или продукција.
"О документарном филму, као и већина мојих вршњака, нисам знао пуно. Наша генерација више воли да гледа игране филмове и сапунице, које више гледамо ради забаве док се документарним филмом нисмо толико сусретали", навео је Фемић.
Казао је да је раније имао предрасуде о документарном филму, да је досадан и да представља чињенице "које могу да нас науче нешто, али нису ту да нас забаве и да нас едукују на забаван начин".
"Свакако да тих предрасуда више немам. На радионицама смо гледали два документарна филма која су у мени пробудила нека нова сазнања и емоције, јер нисам очекивао да документарни филм може на такав начин да се одради и да има толику дозу креативности", рекао је Фемић.
Кроз документарни филм, како је додао, волио би да се бави актуелним темама као што су глобално загријавање и предрасуде које постоје у друштву.
Ученик Гимназије "Слободан Шкеровић" Радивоје Дурутовић казао је да га занимају глума, режија и драматургија, наводећи да пише књижевна дјела, драме и стрипове, што га је подстакло да похађа "Teen Docs" школу.
"Документарни филм је нешто што ме је увијек занимало и планирам да се овим бавим у будућности. Што се тиче документарног филма, измијењена је моја слика о том жанру. На телевизијским програмима нам је највише пласиран документарни филм као чињенична структура, неинтересантно, која не привлачи посебно нашу генерацију", навео је Дурутовић.
Истакао је да је на радионици сазнао да документарни филм може да буде јако занимљива структура, и може да се бавим интересантним темама.
Коментари 0
остави коментар