- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
21. 02. 2023.
18:30 >> 19:00
CETINjE
Obilježen Međunarodni dan maternjeg jezika na fakultetu za crnogorski jezik
Međunarodni Dan maternjeg jezika obilježen je na cetinjskom Fakultetu za crnogorski jezik i književnost. Predstavljena je Bibliografija crnogorskog jezika od 1768. do 2020.godine. Knjiga sadrži blizu 13 i po hiljada popisanih bibliografskih jedinica.
“Koristili smo bogate fondove Nacionalne biblioteke “Đurđe Crnojević” na Cetinju, ali i elektronske kataloge i digitalizovanu, naročito stariju periodiku nacionalnih i ostalih biblioteka sa područja bivše Jugoslavije. Izvjestan broj knjiga i zbornika radova koji su objavljeni u okruženju i šire, a koji su se bavili problematikom crnogorskog jezika, nijesu nam bili dostupni i eto prostora za neke buduće istraživače”, kazao je autor knjige Petar Krivokapić.
Koautorka Nada Drašković ističe da je značajan prostor u bibliografiji posvećen je polemikama o crnogorskom jeziku koje traju i danas.
"Organizovani su protesti 2004. godine zbog preimenovanja nastavnog predmeta srpski jezik i književnost u maternji u crnogorskom obrazovnom sistemu, štrajkuju profesori iz Nikšića i još nekih gradova. Samo povodom toga u dnevnoj štampi je evidentirano oko hiljadu bibliografskih jedinica”, kazala je Drašković.
Saradnica na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost Jelena Šušanj kaže da je uzrok većina polemika koje traju i danas glasovna promjena jotovanje.
“Činjenica je da su obje pozicije u polemikama uvijek ideološke i ideologija kada je riječ o jezičkoj politici se ne može isključiti, samo je pitanje hoće li naša ideologija biti elitistička, hoće li iza nas biti želja da se jedan krug ljudi izdvoji i samim jezičkim izrazom koji koristi, ili će naša jezička politika biti u skladu sa onim modernim, savremenim, socio-lingvističkim shvatanjima da je govornik, da je čovjek zapravo vlasnik jezika”, navodi Šušanj.
Na Međunarodni dan maternjeg jezika, Fakultet za crnogorski jezik i književnost s Cetinja raspisao je i Konkurs za izradu eseja na temu: “Jezik je moć, život i oruđe kulture – oruđe nadmoći i oslobođenja”. Konkurs je namijenjen srednjoškolcima, a rok za slanje eseja je 1.april.
Коментари0
Остави коментар