Културна галаксија
02. 12. 2022. 14:15 >> 14:12
ПОСТАВЉАЊЕ НОВИХ ВРИЈЕДНОСТИ
Култура као платформа за преиспитивање патријархалних образаца
Степен родне равноправности је мјера демократизације друштва, а култура, као мултидисциплинарна област, има немјерљив потенцијал не само да преиспитује, већ и да трансформише друштвене обрасце који условљавају родну неједнакост, поручено је на панел дискусији „Род – културологија“, која је одржана током петог дана Недјеље родне равноправности.
"Препознајући да је друштвено ангажована умјетност простор за окупљање и промишљање бољег и праведнијег друштва, а култура и медији активни и моћни савезници у остварењу тог циља, УНДП је већ спровео низ активности којима је кроз област културе понудио различите механизме преиспитивања постојећих патријархалних образаца, што је отворило дебате међу истакнутим учесницима и учесницама културног живота Црне Горе", саопштила је Канцеларија УНДП-а у Црној Гори.
Данас је, како су казали, продубљивањем сарадње са Министарством културе и медија, направљен још један корак ка отварању простора за промовисање ангажоване умјетности као једног од механизама за постизање родне равноправности.
"Панел, који је одржан у Министарству културе и медија на Цетињу, био је прилика за осврт на изазове са којима се жене суочавају у различитим културним дјелатностима, али и на примјере позитивне праксе ангажоване умјетности у сврху постизања родне равноправности. Присутни на панелу су имали прилику да виде и примјере ангажоване умјетности кроз изложбе постављене у простору Министарства – „Буђење“ и „Она треба, она мора“", наводи се у саопштењу.
Стална представница УНДП-а у Црној Гори, Даниела Гашпарикова, оцијенила је да култура рефлектује друштвени дискурс и стање друштва и подсјетила да је УНДП, у оквиру различитих партнерстава, већ спровео низ активности у области културе, са циљем преиспитивања патријархалних образаца и појма традиције.
"Отварањем тема које дубоко задиру у поимање културног идентитета и иновативним методама преиспитујемо примјену женских права у култури. Вјерујем да су изложбе којима данас присуствујемо, као и она чији каталог промовишемо, нова вриједност у култури, вриједност промишљене, активистичке и умјетничке провокације, која покреће процесе, и подстиче све нас да радимо више и боље, до потпуног остварења принципа родне равноправности, и друштва једнаких шанси за све", рекла је Гашпарикова.
Министарка Маша Влаовић поручила је да се родна равноправност показује као један од кључних предуслова свеопште културне еманципације и подршке процесима који подстичу друштвену кохезију.
"Међутим, родне разлике су и даље присутне у готово свим културним и креативним секторима. Поред свих напора и уложених ресурса, ми жене у Црној Гори своје учешће у политици још увијек тражимо кроз заштиту једначина, које нам обезбјеђују минималну и нужну партиципацију на кључним мјестима за одлучивање. У тој једначини ја сам једна од четири, сада већ три министарке у Влади која има 18 ресора. Зато снажно и посвећено улажем напоре да тамо гдје ја имам могућност одлучивања, женски глас буде заступљен и јак", рекла је Влаовић.
Панелисткиње Милена Јовићевић, Маја Богојевић и Ана Матић сагласне су да ангажована умјетност има највећи потенцијал у сузбијању родних стереотипа у култури, те да културни дјелатници и дјелатнице имају посебну одговорност у очувању људских права и демократије, будући да је култура област која најбрже долази до великог броја појединаца и генерише пријеко потребне промјене.
Коментари 0
остави коментар