- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
07. 10. 2019.
21:58 >> 22:10
ODRŽANO VEČE SJEĆANJA
Cerović: Mihailo Lalić - čarolija stila
Nacionalna biblioteka Crne Gore "Đurđe Crnojević" obilježila je večeras 105 godina od rođenja Mihaila Lalića.
Besjedu o njegovom životu i djelu održao je publicista Rajko Cerović, a prikazana je i dokumentarna emisija Televizije Crne Gore posvećena Laliću iz serijala "Krugovi književnosti", autorke Nele Savković Vukčević.
Publicista Rajko Cerović istakao je da je Lalić jedinstevni književnik i jedan od najvećih crnogorskih.
"To je čarolija stila, to je bogatsvo koje me čeka i kad jednog dana budemo shvatili sve razmjere Lalićeve umjetnosti mi ćemo, vjerovatno, postati istinski narod", rekao je Cerović.
Pita se Cerović jesmo li svjesni dubokih mudrosti i pouka koje nam je Lalić ostavio, kao i svjedočenja o nacionalnoj individualnosti.
"Nema pisca u bivšoj Jugoslaviji koji je tu nacionalnu individualnost tako snažno izrazio kao što je Mihailo Lalić. On je govorio o naših herojstvima diveći se njima, a čitavo njegovo djelo je, pored ostalog, veliki traktat o izdaji. On nam je govorio kako smo često hitri bili da poturimo za drugog svoju krv, ne vodeći računa o sebi", naveo je Cerović.
Ovaj velikan crnogorske književnosti rođen je u Trepči, kod Andrijevice 1914. U svojim djelima bavi se tematikom Drugog svjetskog rata na prostoru Crne Gore, a u kasnijem stvaralaštvu u velikoj mjeri obuhvata i Prvi svjetski rat. Objavio je knjigu pjesama „Stazama slobode“ i veći broj pripovjedaka i romana, među kojima su najpoznatiji: „Svadba“, „Zlo proljeće“, „Lelejska gora“, „Hajka“, „Pramen tame“, „Dokle gora zazeleni“, i drugi.
Za roman "Lelejska gora" dobio je "Njegoševu nagradu" 1963. kao njen prvi dobitnik, kao i Nolitovu nagradu. Za roman "Ratna sreća" dobio je NIN-ovu nagradu 1973. godine, kao i prvu nagradu Narodne biblioteke Srbije za najčitaniju knjigu u Srbiji.
Umro je u Beogradu 30. decembra 1992.
M. Stanojević, RCG
Коментари0
Остави коментар