Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Film i pozorište

S. Vulić [ ravnododna.com ]

21. 04. 2025. 15:34 >> 15:34

Palestinka Fatima Hasouna ubijena u izraleskom vazdušnom napadu dan nakon što je film o njoj izabran za prikazivanje u Kanu

Palestinska fotoreporterka Fatima Hasouna, koja je tragično izgubila život zajedno sa deset članova svoje porodice u izraelskom vazdušnom napadu na njihov dom u sjevernom dijelu Pojasa Gaze, centralna je figura dokumentarnog filma koji će biti prikazan na predstojećem Filmskom festivalu u Kanu.

 

Fatima Hasouna, diplomac Univerzitetske škole primijenjenih nauka u Gazi, nije bila samo fotografkinja – bila je vizualni svjedok stvarnosti sve okrutnijeg rata koji svakodnevno pogađa njen narod. Samo nekoliko sati prije smrti, podijelila je fotografiju zalaska sunca snimljenu sa balkona svog doma, uz riječi: “Ovo je prvi zalazak sunca nakon dugo vremena.”

U jednoj od svojih posljednjih objava, napisala je: „Što se tiče neizbježne smrti, ako umrem, želim glasnu smrt. Ne želim biti samo broj u vijestima, želim smrt koju će svijet čuti, trag koji će trajati zauvijek i slike koje ni vrijeme ni prostor neće moći izbrisati.“

Dan prije njene smrti, Udruženje nezavisne kinematografije za distribuciju (ACID) objavilo je da je dokumentarni film “Stavi svoju dušu na ruku i hodaj”, u režiji prognane iranske autorke Sedeiph Farsi, uvršten u program Cannes Film Festivala. Fatima je u ovom filmu imala glavnu ulogu – što je mogla biti prekretnica u njenoj karijeri i prilika da svijet vidi tragediju kroz njen objektiv.

Iranska rediteljka u intervjuu za Le Monde opisala je Fatimu kao „sunce“, navodeći da je svakodnevno dokumentarisala život pod opsadom, slala fotografije, poruke i glasovne poruke. „Svako jutro bih se probudila s pitanjem: da li je još živa?“ kazala je Farsi.

Od početka izraelske ofanzive na Gazu, prema podacima Međunarodne federacije novinara (IFJ), ubijeno je najmanje 157 novinara i medijskih radnika. Neki izvještaji navode da bi stvarni broj mogao premašiti 200.

Fatimina priča, kao i mnogih drugih koji su stradali dokumentirajući patnju svoga naroda, ostaje duboko uklesana u kolektivno sjećanje – kao simbol otpora, hrabrosti i težnje za istinom.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније