Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Film i pozorište

M.M.Lj.

14. 02. 2025. 11:12 >> 11:14

Vujović: Razvoj kulturnog turizma ključan za promociju identiteta

Kulturni turizam nije samo ekonomski potencijal, već i način da se kulturna baština učini dostupnom i razumljivom široj publici, a ovom cilju umnogome mogu doprinijeti muzeji, kao i sinergija različitih sektora, smatra ministarka kulture i medija Tamara Vujović.  

  

Otvarajući skup posvećen završnici IPA projekta "Evocation and Attraction of Cultural Heritage - Christian Antiquity and Turkish bath for Cultural Tourism" koji se bavi razvojem kulturnog turizma i očuvanju bogatog nasljeđa u Beranama, ministarka Vujović je istakla značaj regionalne i prekogranične saradnje.

Kako je naglasila, kulturna baština, posebno nematerijalna - običaji, tradicionalna muzika, gastronomija, ne poznaje granice i može doprinijeti jačanju i povezanosti regiona.

Ona je istakla da posebnu vrijednost ovog projekta čini arheološko nalazište Tumbarice u Beranama i obnova Turskog kupatila u Peći. Ovi lokaliteti, kroz savremene pristupe interpretaciji baštine i povezivanje sa kulturnim turizmom, mogu postati važni centri za istraživanje, edukaciju i promociju kulturne baštine.

„Drago mi je što će biti potpisan sporazum o saradnji između Muzeja Polimlja u Beranama i Muzeja u Peći. Ovakvi koraci su dokaz da kultura može biti most saradnje i razvoja, povezujući ljude i zajednice kroz zajedničku baštinu. Muzeji poput Polimskog pričaju priče koje inspirišu i povezuju ljude. Važnost muzeja i zaštite baštine za osjećaj povezanosti građana sa tradicijom i prošlošću, jačanje identiteta i socijalne kohezije predstavljaju važnu vezu između kulturne baštine i promocije kulturnog turizma“, poruka je Vujović.

Kroz saradnju sa lokalnom zajednicom, turističkim organizacijama i obrazovnim institucijama mogu se, kako smatra, stvoriti održivi modeli koji će doprinijeti ekonomskom razvoju i očuvanju identiteta našeg kraja.

„Ne smijemo zanemariti ni važnost zelene agende i održivog upravljanja, koji postaju ključni za razvoj kulturnog turizma“, rekla je Vujović.

Prema njenim riječima, Ministarstvo kulture i medija prepoznaje važnu ulogu Polimskog muzeja u očuvanju kulturne baštine i razvoju kulturnog turizma, a podrška resora omogućila je realizaciju brojnih aktivnosti, uključujući arheološka istraživanja, restauraciju i konzervaciju kulturnih dobara, kao i organizaciju izložbi i edukativnih programa.

„Vlada Crne Gore svake godine usvaja Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara kojim je u 2023. godina opredijeljeno 694.400 eura za 45 projekata iz oblasti arheoloških i konzervatorskih istraživanja, sprovođenja konzervatorskih mjera na kulturnim dobrima, edukacije i doedukacije kao i prezentacije i popularizacije kulturne baštine. Za 2024. godinu istim Programom zaštite i očuvanja kulturnih dobara Vlada je na predlog MKM za  57 projekata opredijelila  sredstva u iznosu od 878.000 eura.. U toku je i Javni poziv za dostavljanje predloga za Program za 2025.godinu, pa vas pozivam da se svi aktivno uključite“, kazala je Vujović.

Naglasila je da zaštita kulturne baštine nije samo pitanje očuvanja prošlosti, već i dugoročnog planiranja njenog uključivanja u savremene tokove, što zahtijeva multidisciplinarni pristup, saradnju različitih institucija i podršku zajednice.

„Jasno je da kulturni turizam ne može biti uspješan bez sinergije između različitih sektora“, sigurna je Vujović.

Evropska unija, kako je dodala, pruža značajnu podršku Crnoj Gori i Kosovu kroz različite programe i fondove usmjerene na unapređenje ekonomskog razvoja, infrastrukture, kulture, obrazovanja i drugih oblasti.

„Kroz dva IPA projekta, rekonstruisali smo zgradu starog zatvora u Kotoru i kreirali kreativni hab, a sada radimo na rekonstrukciji tvrđave Španjola takođe za potrebe haba. Ministarstvo kulture i medija će nastaviti da podržava ovakve inicijative, prepoznajući njihov značaj za cjelokupan razvoj Crne Gore“, poruka je Vujović.

“Nadamo se da će i u budućnosti, od lokalnih do nacionalnih ustanova kulture, stizati sve brojniji i značajniji projekti koji će dodatno povezivati regije, jačati saradnju i omogućiti adekvatnu promociju crnogorske kulture u zemlji i inostranstvu” - zaključila je ministarka Vujović.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније