- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kolumne
11. 04. 2025.
06:46 >> 06:45
Trampov carinski rat
Velika bura digla se širom planete povodom Trampove najave drastičnog povećanja carina zemljama čije proizvode uvoze Sjedinjene Države. Automatski su reagovale burze i izgubljeno je oko šesto milijardi dolara, i to je najdublji pad akcija nakon krize izazvane korona virusom. Svijet je bukvalno u panici, a Evropska unija i mnoge moćne države brzopleto posežu za kontramjerama. Ono što posebno treba istaći jeste činjenica da su Trampove carine zaobišle Rusiju. Da li je to projekcija susreta Trampa i Putina iz Helsinkija 2018?
Dva dana kasnije — peokret? Donald je odložio primjenu carina na devedeset dana svima osim Kini: na kinesku robu povećao je carinu na nevjerovatnih 125 odsto, i to je posljednja vijest do trenutka kada pišem ovaj komentar (srijeda veče).
Moguće da ovakvo ponašanje Trampa izvire iz logike biznismena u politici — možda namjerno pravi konfuziju i šok, kako bi kasnije pregovarao sa svakom državom pojedinačno, čak i sa istom Kinom, u cilju ekonomskih interesa Sjedinjenih Država. U ovakvoj situaciji postavlja se pitanje — da li ovom prevrtljivošću na velikoj šahovskoj tabli globalne i unutarameričke politike Tramp podriva svoju ozbiljnost i snagu Titana?
Velike sile nažalost ne moraju da vode računa o principijelnosti — uči nas povijest. Jedan od germanskih političara devetnaestog vijeka kazao je — da je u međunarodnoj politici bolje imati pregršt sile nego vreću pravde. Odstupanje od najavljenog puta i gaženje zadate riječi ne moraju nužno rezultirati negativnim posljedicama. Veoma cijenjeni poljski filozof i historičar Lešek Kolakovski napisao je esej Pohvala nedosljednosti, u kojem kroz ubjedljiv postupak dokazuje da je mnogo toga što je dobro i plemenito u svijetu opstalo zahvaljujući nedosljednosti,odustajanju od zadatog i započetog.
Međutim, šta ako se ispostavi da Tramp nije prijetio iz prazne puške, i šta ako carinski rat ovaploti novu međunarodnu konfiguraciju u kojoj će Sjedinjene Države biti same protiv svih (a to je začeto još od mučnog razgovora sa Zelenskim u Bijeloj kući)? Da li će Tramp imati snage za to, čak i uz Rusiju kao saveznika, dok se na preko hiljadu pozicija širom SAD odvijaju protesti protiv njegove politike?
Da li mi prisustvujemo kraju globalizacije, koju filozof Mišel Fuko naziv biopolitikom?Da li se nešto veliko valja — ne iz pozadine, nego na otvorenoj sceni, pred našim očima? Prema definiciji globalizam je proces kojim se u današnjem svijetu ukidaju ograničenja protoka roba, usluga, ljudi, ideja… A Tramp upravo trgovinskim ratom udara na arhitekturu globalizma, zaključavajući državu u prostor ograđen bodljikavom žicom carine.
S druge strane, jedan italijanski intelektualac nazvao je Kinu civilizacijom koja se pretvara da je država, a jasno je da je Kina glavni pik Trampovog 'magnus' poteza. Bajdenu su na Zapadu zamjerali da je neprijateljskim odnosom prema Putinu – Rusiju utjerao u zagrljaj Kini. Šta ako Tramp ovim carinskim atakom Kinu približi sve uticajnijoj i aktivnijoj Indiji, iako su ta dva privredna džina u napetim odnosima zbog granice? Kina i Indija jesu sila od skoro tri milijarde ljudi — tržište u ekspanziji i napretku. Nije ovo vrijeme opijumskih ratova, pa čak ni Vijetnamskog, koji je bio juče. Azija je 'probuđena', baš kao u krajnjem cilju budizma.
Коментари0
Остави коментар