Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Hronika

04. 11. 2024. 06:36 >> 07:16
1
Čitaj mi:

UPOZORAVAJUĆE

Uređaji za prisluškivanje dostupni i na internetu

Pored velikih prislušnih sistema koje koriste obavještajne agencije, postoji i mnogo jednostavnija i jeftinija oprema za prisluškivanje, do koje svako može lako doći, čak i na legalan način, preko interneta.

Sagovornik Portala RTCG kaže da se u to možete uvjeriti u svakom trenutku ukucavanjem na pretraživaču „prislušni uređaji prodaja“.

"Vidjećete koliko sajtova će vam se ponuditi sa legalnom prodajom najsavremenije prislušne tehnike. Ta oprema se vrlo lako može nabaviti kod određenih ljudi na prostorima bivše Jugoslavije. Jednostavna oprema za prisluškivanje se, recimo, u Zagrebu može nabaviti za svega sto eura“, kazao je ovaj dobro obaviješteni sagovornik.

Jedan od takvih aparata koji istovremeno služi za otkrivanje takozvanih „bubica“ zove se detektor prislušnih uređaja, a na internetu se mogu naći čak i oglasi za njegovu prodaju.

"Ovaj uređaj detektuje prisluškivače na frekvenciji od nula do šest megaherca. Njemačke je proizvodnje. Znakove prisluškivanja ovaj detektor sa daljine od pet do deset metara pronalazi praktično u centimetar. To znači da pomoću ovog jeftinog uređaja svaki građanin može otkriti ’bubice’ koje su eventualno ugrađene u njegovom stanu, autu, ili bilo kom objektu“, objašnjava sagovornik našeg portala.

Detektor prisluškivača je vrlo mali uređaj. Može da se nosi u džepu. Ne zrači. Na prisustvo prislušnih uređaja reaguje svjetlošću, zvukom ili vibriranjem. Najpoznatiji detektor prisluškivača, pored onih njemačke proizvodnje, je engleski „šild 5000“ i „protektor 1309“.

"Mobilni telefoni se prisluškuju putem softvera, blututa ili centrale. Već je poznato da se mobilni telefoni mogu prisluškivati kako u vrijeme razgovora, tako i kada nijesu aktivni“, kaže ovaj sagovornik.

On objašnjava i da postoji uređaj koji se zove digitalni snimač glasa i telefonskih aparata. Ovaj snimač govora je jednostavan i ima funkciju uključenja na aktivaciju glasa i tajmer podešavanja željenog vremenskog snimanja glasa. Može snimiti šapat i do deset metara, sa čistom reprodukcijom snimka.

"Digitalni snimač glasa može biti tamo gdje najmanje razmišljate da bi vas neko mogao prisluškivati. Baterija mu traje čak trideset dana. To znači da vas neko može slušati i snimati šta pričate trideset dana od kada dođete u posjed olovke ili upaljača. Ili da se tim ’običnim’ upaljačem i olovkom, neprimjetno sa kafanskog stola, može slušati i snimati razgovor u čitavoj kafani“, objašnjava naš sagovornik.

Jedan od lako pristupačnih uređaja je „buba za uho“ oznake SE-12 CK. Riječ je o bežičnoj mikro slušalici za uho.

"Pomoću ovog uređaja mogu se hvatati nevidljive komunikacije radio uređaja i radio stanica. Skoro je neprimjetna, veličine tri do pet milimetara. Na ovaj način kriminalci, recimo, mogu kontrolisati policijsku radio komunikaciju. Ovaj mali uređaj je snage čak devedeset decibela“, kaže sagovornik našeg portala.

Postoje i uređaji koji se zovu „špijunski USB stikovi“, kao što je „napredni čitač SIM kartice“. I ovaj uređaj se može kupiti za svega sto eura. Sa njim može da se očita sva kartica sa nekog telefona, svi razgovori i SMS poruke, i to bez vađenja kartice iz telefona. Domet ovog uređaja je čak do 790 kilometara.

Među uređaje kojih se treba plašiti spada i stik za prikupljanje „on line“ razgovora na daljini do 696 kilometara, zatim mini diktafoni u obliku olovke SXD1001, težine svega jedan gram i trajanja osam sati snimka.

Tu je i diktafon u obliku ženskog sata 6X211, koji služi za prisluškivanje razgovora u dometu od 15 do dvadeset metara. Naš sagovornik objašnjava da se za mjesto koje je unaprijed određeno koriste skriveni mikrofoni koji imaju mikro radioodašiljač.

Kada se razgovor odvija na otvorenom, nepristupačnom mjestu, onda se za prisluškivanje koriste specijalni prijemnici u vidu usmjerenih mikrofona ili mikrofoni sa skupljačem zvučnih talasa.

"I u jednom i u drugom slučaju osoba usmjerava uređaj prema mjestu razgovora. Domet je pedeset do šezdeset metara. To znači da se sa ulice može prisluškivati bilo koji stan ili kuća“, kaže naš sagovornik.

On upozorava da postoje i magnetofoni u obliku cigareta, zatim kravate sa mikrofonom, sa kojim je moguće snimanje sa daljine od deset do dvadeset metara. „Sve ovo može da se nabavi u prodaji kod pojedinih ljudi, i to za vrlo male pare. To može nabaviti bilo ko“, priča izvor iz policije.

Ova „moćna“ sitna tehnika odavno je dostupna na tržištu, a u međuvremenu su tehnike prisluškivanja usavršene do razmjera koje su u zoni „vjerovali ili ne“, posebno one koje koriste velike svjetske obavještajne službe i na prostoru Balkana.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније