Хроника

[ М.Т./М.Л.Б. ]

20. 09. 2023. 17:23   >>  20:54

СУДСКИ САВЈЕТ

Савић: Недостаје оружје из пет активних предмета

Предсједник подгоричког Вишег суда Борис Савић казао је да је, након што је откривен тунел у депоу тог суда, утврђено да у пет текућих предмета недостаје оружје. Саопштио је новинарима и да би у тим предметима адвокати могли да траже поновна вјештачења. Каже и да попис депоа није завршен.

Судски савјет расправљао је данас о тунелу прокопаном испод Вишег суда, и евентуалној одговорности челника те институције Бориса Савића. Сједница је заказанана на иницијативу министра правде Марка Ковача, а саслушању тим поводом присуствовао и Савић.

Говорећи о случају “Тунел”, Савић је казао да су до сада утврдили да у пет предмета недостају докази, а након што је откривен тунел у депоу Вишег суда.

“Према садашњем стању ствари имамо пет текућих предмета у којима нам недостаје оружје. Ми тренутно радимо око 450 предмета, а у тих пет предмета се може поставити питање... Ја сам и раније рекао да су тим предмети већ вјештачени, али не можемо искључити могућност да странке траже неко ново вјештачењ”, казао је Савић, новинарима након сједнице.

Није хтио да каже о којим предметима је ријеч, али како додаје, није могуће рећи да се ради о циљаним предметима који се односе на исту криминалну групу.

Он је казао да преглед депоа још није завршен. “За сада не видимо да још нешто недостаје”, казао је Савић који је додао како не може искључити да још нешто недостаје.

Одговоран је каже само за то што је тунел пронађен и за то што кокаин није тамо гдје су можда починиоци мислили да јесте.

“Чини ми се, да будем циничан, да би било најбоље да нисмо ни пронашли тај тунел, сад би били мирни и не би причали о мојој оставци”, казао је Савић.

Савић је поновио да се пушка из које је убијен Душко Јовановић, лап-топ Док Квон, као и кокаин налазе на другом мјесту и да нијесу и ни у једном мјесту били угрожени нити компромитовани.

На сједници Судског савјета министар правде Марко Ковач каже да када је ријеч о случају “Тунел” нико не упућује да је “једина одговорност предсједника Вишег суда".

"Нити пребацује на Вас сву одговорност”, казао је Ковач.

Ковач каже да су заказале одређене институције, али је како каже, битно да се зна ко.

“Да у том смислу сви треба да будемо свјесни својих овлашћења и одговорности. Ово није позив ни на чију оставку или смјену. Указујем само на одређене чињенице који се дешавају”, казао је Ковач.

Савић каже да не прихвата и не сматра да има било какву одговорност за оно што се десило у депоу Вишег суда.

“Сматрам да је имају државни органи. Имам личну одговорност, субјективну што сам то открио”, казао је Савић.

Савић је казао да је Виши суд изузетно транспарентан у раду.

“Сигуран сам да би требало да институције бране судије у ситуацијама кад су најприземније увреде и мијешање у наш рад. Мислим да је ту изостала било каква реакција Судског савјета и удружења судија”, казао је Савић.

Члан Судског савјета Предраг Табаш сматра да су у случају “Тунел” неки други органи заказали. У том контексту сматра и да је Савићева одговорност, како каже, минорна.

“Ако би говорили о одговорности Вашој везано за архиву Вишег суда у Подгорици, та би се Ваша одговорност мјерила у промилима, а нечија би била огромна... Зна свако од нас ко је задужен за физичку безбједност”, казао је Табаш.

Фали судија у Специјалном одјељењу

Савић је изнио анализу према којој посљедњих годинама имају готово једнак број примљених предмета.

“Имамо 15.000 предмета на годишњем нивоу”, казао је Савић.

Каже и да се ове године не дешава ништа у смислу да је нагло скочио број одређених предмета.

Међутим, како каже у Специјалном одјељењу сваке године се повећава укупни заостатак у предметима, јер се не рјешавају у односу на прилив предмета.

“Заостатак у Специјалном одјељењу је 138 предмета. У том одјељењу је више судија него икад. Међутим, број судија не може да ријеши овај прилив”, казао је Савић.

Пуно је, наводи он, разлога због којих се поредмети не завршавају.

“Имамо ситуацију да имамо невјероватне опструкције у предметима јер имамо велики број окривљених, који су изузетно мотивисани на опструкције”, казао је Савић.

Он је казао да је потребно направити коријениту промјену ЗКП-а које би омогућиле ефикаснији поступак.

“Судије су ужашно заузете. Овај број предмета се не може ријешити са тренутним бројем судија. Морамо повећати или број извршилаца у Специјалном одјељењу или да размишлимо о институту упућивања судија”, казао је Савић.

Савић је казао и за би до краја године 14 особа, осумњичених у три предмета могло да изађе из притвора, због неподизања оптужница.

Министар правде Марко Ковач је од Савића тражио да понуди стратегију за рјешавање предмета нарочито организованог криминала.

О сједници...

Првобитно је сједница заказана због дуготрајних поступака и недоношења пресуда, па се дошло у ситуацију да скоро 1.000 оптужених за организовани криминал и друга тешка кривична дјела буду пуштени из притвора. 

Међутим, истражитељи су у међувремену открили тунел прокопан од приватног стана у Његошевој улици, до депоа Вишег суда. Тунел је откривен 11. септембра, а до данас је познато да је осумњичено шест људи. 

Наш саговорник из правосудних структура каже да Судски савјет нема велике надлежности када је овај случај у питању, али да се може отворити питање евентуалне одговорности неког од руководилаца у Вишем суду.

Форензичари су изузели трагове из стана, који ће бити предмет вјештачења, а истражитељима су одмах након откривања тунела достављени и снимци са зграда у Његошевој улици.

Вијеће за националну безбједност расправљало је у петак о тунелу, а притом још није завршен попис свих ствари које се налазе у депоу. Вјерује се да би то могло да буде урађено до уторка.

По нашим сазнањима, унутар тунела нађени су и меци током увиђаја.

Из Управе полиције потврђено је да је у сриједу вече у близини Подгорице пронађен комби, за који се вјерује да су га користили осумњичени за обијање депоа у Вишем суду.

 

 
 
 

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније