Хроника

[ Р.Б. ]

05. 09. 2023. 12:48   >>  06:15

АП О ШВЕРЦУ ДРОГЕ

Кокаин, банане и сналажљивост балканских картела

Јужна Америка највећи је свјетски извозник банана, испоручујући око 6,5 милиона тона годишње преко мора. Такође се сврстава међу водеће свјетске произвођаче кокаина, а трговци дрогом су пронашли идеалан модел за кријумчарење у контејнерима са бананама. Агенција АП истиче да су се у Еквадору афирмисали картели са Балкана, из Мексика и Колумбије, користећи долар као валуту и ​​слабе законе и институције, као и мрежу етаблираних криминалних група.

Инфилтрација трговаца дрогом у индустрију која покрива око 30 одсто свјетских банана допринијела је талас насиља у некада мирном Еквадору. Пуцњаве, убиства, отмице и изнуде постали су дио свакодневног живота, посебно у лучком граду Гвајакилу, пацифичком чворишту за банане, пише у тексту АП-а.

"Свако има одговорност. Онај ко га превози, онај ко га купује, онај који га конзумира", рекла је Далија Чанг, 59-годишња становница еквадорског лучког града Гвајакила, мислећи на шверц кокаина. "Свако има своју улогу. Они су уништили нашу земљу", додаје она.

Земља, која није велики произвођач кокаина, била је посебно потресена када је предсједнички кандидат познат по свом оштром ставу против организованог криминала и корупције — Фернандо Виљависенцио — убијен након завршетка предизборног скупа 9. августа. Неколико дана прије убиства, Вилависенцио је оптужио еквадорску криминалну групу Лос Цхонерос, коју је повезивао са чувеним мексичким картелом Синалоа, да је пријетила њему и његовом предизборном тиму.

АП истиче да се банане, које се шаљу у Европу, пакују на плантажама, стављају у камионе који их одвозе у огромна складишта у области Гвајакила и пребацују у поморске контејнере у правцу лучког подручја. Затим брод креће на сјевероисток, према Панамском каналу, стиже до Карипског мора и даље прелази Атлантик.

Са или без њиховог знања, произвођачи, извозници, бродарске корпорације, лучки оператери, приватне компаније за обезбјеђење, царински агенти, пољопривредни службеници, полиција и купци нуде могућности које користе трговци дрогом.

Неки трговци људима су створили лажне компаније представљајући се као легитимни извозници банана, док су други стекли легитимне послове, укључујући плантаже. Пронашли су компаније спремне да буду саучесници у трансферу кокаина. Такође су подмићивали, пријетили или киднаповали пошиљаоце и друге раднике како би помогли да се кокаин убаци у пошиљке.

Други трговци људима су корумпирали или застрашивали полицију, царинске агенте, чуваре и лучке раднике да сарађују или игноришу руковање контејнерима у лукама.

Подаци полиције показују и да прошле године у пошиљкама са бананама нађено рекордних 47,5 тона кокаина.

Кокаин и банане: Црногорски случајеви

Црногорска полиција је почетком 2022. године пронашла око 400 килограма кокаина у магацину логистичког центра компаније "Воли".

Шпедитер Ђоко Дробњак пуштен је на слободу након што је Апелациони суд Црне Горе потврдио одлуку да се против њега обустави кривични поступак за шверц 500 килограма кокаина из Еквадора у Црну Гору, нађеног у магацину компаније "Воли". Дробњак је био једина особа која је била ухапшена након проналаска кокаина. Иако је тужилаштво покренуло кривични поступак против нјега, случај је завршен тако што су све оптужбе одбачене а судови су одлучили да је Дробњак невин.

У августу 2021. године у Подгорици су ухапшени Будимир и Марина Крстовић због сумње да су учествовали у шверцу 1.400 килограма кокаина такође заплијењеног у контингенту са бананама, у насељу Мојановићи у Зети крај Подгорице. Тужилаштво је подигло оптужницу против Крстовића, али су они ослобођени оптужби.

Европска комисија упозоравала је у извјештајима о Црној Гори да је шверц кокаина све већи проблем, као и да је све већи број црногорских држављана који су у иностранству укључени у криминалне операције кријумчарења наркотика.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније