Хроника
29. 08. 2023. 19:40 >> 13:27 2
СЛУЧАЈ "АБУ ДАБИ"
Због пропуста тужилаца искази свједока не вриједе
Због пропуста у раду, Специјално тужилаштво мораће поново да саслушава поједине свједоке у случају познатијем као Абу Даби фонд. Ту информацију потврдили су нам у СДТ-у, али и бранилац бившег директора Инвестиционо развојног фонда Зорана Вукчевића. Подсјећамо тужилаштво у овом случају, истражује поступање више особа, међу којима су и бивши министри пољопривреде и руралног развоја Петар Ивановић и Будимир Мугоша.
Истрага против Петра Ивановића, Будимира Мугоше, Зорана Вукчевића и осталих услучају Абу Даби фонд, мораће у рикверц. Разлог: искази 10 раније саслушаних свједока не вриједе ама баш ништа и то не због њиховог садржаја већ због пропуста тужиоца.
"Један број свједока саслушан је без присуства браниоца, односно прије него што су браниоци обавијештени о томе, а није пријетила опасност од одлагања саслушања тих свједока", казао је за ТВЦГ Здравко Беговић, адвокат Зорана Вукчевића.
Осим тога, пропуст је према ријечима Беговића, направљен и према особи која по закону и не мора да свједочи јер јој је отац један од окривљених.
"Јер у записнику није констатовано да се његов исказ као привилегованог свједока ако буде свједочио може касније користити као доказ", додаје Беговић.
У питању су, како нам је потврђено из СДТ-а, пропусти ранијих обрађивача предмета, а које је разматрајући списе, утврдио тужилац Вукас Радоњић. Због тога што су правно неваљани предложио је истражном судији да се издвоје записници о саслушањима свједока.
"Јавност је већ упозната да је кривични предмет истраге у вези додјеле кредита из средстава Абу Даби Фонда додијељен у рад другом државном тужиоцу, који је, разматрајући списе, утврдио да ранији обрађивачи нијесу, о времену и мјесту саслушања свједока у истрази, обавјештавали поједине или све окривљене и/или њихове браниоце, а није постојала опасност од одлагања, као и да један свједок, који је по закону ослобођен од дужности свједочења, а саслушаван је од стране сарадника, по овлашћењу ранијег обрађивача, није на одговарајући начин упозорен са својим правима, нити је његов одговор унијет у записник", саопштено је за ТВЦГ из Специјалног државног тужилаштва.
Стога су, додаје се, сви ти записници о саслушањима свједока, према Законику о кривичном поступку, правно неваљани и не могу се користити као доказ, па је садашњи обрађивач предмета предложио судији за истрагу њихово издвајање.
"Судија за истрагу Вишег суда у Подгорици је, 8. августа ове године, донио рјешење о издвајању 10 записника о саслушању свједока, који ће се, по његовој правоснажности, издвојити у посебан омот и чувати код судије за истрагу, одвојено од осталих списа и не могу се разгледати и користити у поступку. То такође значи да, по правоснажности рјешења о издвајању записника, Специјално државно тужилаштво има обавезу да у истрази поново саслуша свједоке, а након њиховог саслушања евентуално прикупи и друге неопходне доказе за којима се укаже потреба, ради провјеравања њихових исказа", одговорили су нам из СДТ-а.
А, то што Радоњић сада пегла туђе грешке, одбрани не представља проблем.
"Нама браниоцима суђтински одговара да ти поступци релативно дуже трају, а поготово због чињенице да чињенично стање треба утврдити на прави начин. Ради се о једном компликованом и чињенично правно обимном предмету. Наравно, не треба журити", поручује Беговић.
Случај Абу Даби фонд годинама држи пажњу јавности. А све је почело 2015. године када су тадашњи министар пољопривреде и руралног развоја Петар Ивановић и директор Инвестиционо развојног фонда Зоран Вукчевић, потписали са представницима “Абу Даби фонда за развој“ Споразум о дугорочном кредитирању црногорске пољопривреде у износу од 50 милиона долара. Неколико година касније, комплетна документација о додјели кредита из средстава Абу Даби фонда завршила је у Специјалном полицијском одјељењу. Покренута је истрага а у новембру 2021, Ивановићу је скинут посланички имунитет. Мада је још децембра 2022. главни специјални тужилац најавио да се до краја те године може очекивати доношење тужилачке одлуке, 31. марта, тај предмет додијељен је у рад Радоњићу, пред којим је по свему судећи још посла.
Коментари 2
остави коментар