- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
11. 07. 2025.
11:05 >> 11:05
Za zeleni Zapadni Balkan, do 2030. milijardu i po eura
Njemačka u saradnji sa GIZ-om planira da do 2030. godine, uloži oko milijardu i po eura kako bi podržala “zelenu” tranziciju u zemljama Zapadnog Balkana.
Državama tog dijela Balkana zato je neophodan plan kojim će, za potrebe zelene ekonomije i obnovljivih izvora energije, podržati razvoj ljudskih kapaciteta i modernizaciju obrazovanja. Za evropski zeleni odgovor, prioritet je usaglasiti regionalni Akcioni plan koji će doprinijeti jačanju zelene infrastrukture, poručeno je, pored ostalog, na skupu koji je početkom jula održan u Skoplju, u organizaciji Inicijative za reformu obrazovanja Jugoistočne Evrope (ERI SEE) i Njemačke razvojne saradnje (GIZ).
Predstavljajući Regionalno klimatsko partnerstvo između Njemačke i Zapadnog Balkana Ilgin Warneke iz GIZ-a, istakla je da će akcenat biti na razvoju kapaciteta, obrazovanje i ulaganje u napredak vještina.
Da je “tajno oružje” za evropski zeleni odgovor upravo obrazovanje, ocijenio je i direktor kompanije Renergia iz Rumunije i predavač na Tehničkom univerzitetu u Klužu, Alexandar Mureșan. Zato poručuje da je najbitnije ulaganje, ali proporcionalno kako u obrazovanje i ljudske kapacitete, tako i u zelenu infrastrukturu.
Potražnja za kvalifikovanom radnom snagom u energetskom sektoru značajno je porasla, ocijeno je Viktor Dimitrievski, predstavnik kompanije EVN Makedonija. Saglasan je da ubrzano širenje kapaciteta obnovljivih izvora energije, zahtjeva optimizaciju zapošljavanja, unapređenje pristupa upravljanju ljudskim resursima, i razvoju programa stručne prakse za učenike kroz dualno obrazovanje. Tako bi se, kaže, stvorio kadar koji odgovara novim potrebama.
I direktorka ERI SEE, Tina Šarić istič da tranzicija ka obnovljivoj energiji stavlja sve veći teret na obrazovni i poslovni sektor. Uspješna energetska tranzicija zahtijeva obrazovanje koje je brzo, fleksibilno i dugoročno orijentisano, naglasila je Šarić, dodajući da su na putu održive budućnosi, nastavnici ključni nosioci promjena. Oni moraju širiti znanje iz oblasti obnovljivih izvora energije i održivog razvoja.
Eksterni ekspert Aleksandar Macura, predstavio je nacrt Regionalnog akcionog plana za obrazovanje i obuke u sektoru obnovljivih izvora energije. Dokument je zasnovan na analizi regionalnih politika i rezultatima ankete sprovedene među nastavnicima u zemljama Zapadnog Balkana, sa ciljem identifikovanja potreba u oblasti održivog razvoja i OIE obrazovanja. U okviru radionice koju je moderirao, Macura je zajedno sa učesnicima razmatrao nacrt i izradio konkretne predloge za njegovo unapređenje. Kako je zaključeno na skupu, koji je realizovan u okviru projekta RESET, završna verzija Akcionog plana biće objavljena na zvaničnom sajtu ERI SEE/RESET.
Коментари0
Остави коментар