- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
27. 07. 2025. 08:16
Čitaj mi:
Grčka podijeljena po pitanju Izraela
„Želim da se izvinim tim ljudima. Želim da Izraelu prenesem poruku duboke povezanosti i prijateljstva, i da kažem da su Izraelci dobrodošli u Grčku, i da antisemitizmu ovdje nema mjesta“, rekao je grčki ministar zdravlja Adonis Jeorgijadis, osvrćući se na proteste protiv izraelskih turista na ostrvu Siros 22. jula 2025.
U utorak je oko 300 demonstranata blokiralo izlaz na kopno dok je izraelski kruzer MS Crown Iris bio usidren. Demonstranti su nosili palestinske zastave i transparent sa natpisom „Zaustavite genocid", protestujući protiv izraelskih akcija u Pojasu Gaze.
Akciju su organizovali članovi lokalnih udruženja i sindikata sa ostrva Siros - da pokažu da nije prihvatljivo dočekivati turiste iz Izraela dok Palestinci u Gazi gladuju.
Na brodu je bilo 1.600 putnika. Nekoliko njih je ljutito reagovalo na proteste u luci – neki su mahali izraelskim zastavama, drugi su vrijeđali demonstrante i uzvikivali „Neka tvoje selo izgori“, slogan koji izraelski desničarski ekstremisti inače upućuju Palestincima.
Na kraju je brodarska kompanija odlučila da putnici ne silaze na Siros i kruzer je nastavio put ka Kipru.
Blokirade vojne robe za Izrael
Ovakvi incidenti su prilično rijetki u Grčkoj. Ovdje ima znatno manje propalestinskih protesta nego u drugim evropskim zemljama. Ipak, grčki sindikati povremeno izražavaju protivljenje ratu, naročito kada u luku Pirej stigne vojni teret namijenjen Izraelu.
Tako su 16. jula ove godine lučki radnici i građani pokušali da spriječe iskrcavanje vojne opreme za dalji transport ka Izraelu. Radilo se o brodu „Cosco Shipping Pisces“, koji je, prema izvještajima, prevozio kontejnere i sa materijalom za vojne svrhe.
Sindikat lučkih radnika naglasio je da neće dozvoliti da se luka pretvori u „ratnu bazu“. Slične akcije održane su i u oktobru 2024, a sindikat najavljuje da će ih biti još.
Rasprava o antisemitizmu
Povodom događaja na Sirosu, u grčkoj javnosti izbila je žustra rasprava. Mnogi Grci smatraju akciju rasističkom i demonstrante nazivaju „drskim fašistima“. Drugi staju na stranu demonstranata, tvrdeći da izraelski turisti koji posjećuju Grčku treba da budu svjesni masakara koje njihova vlada sprovodi u Gazi.
Propalestinski glasovi uglavnom dolaze sa ljevice, koja se oštro protivi optužbama za antisemitizam. Oni tvrde da upravo izraelski zločini nad civilima u Gazi podstiču antisemitizam.
Oni koji otvoreno podržavaju Izrael često optužuju protivnike za antisemitizam – iako su najveći saveznici izraelskog premijera Benjamina Netanjahua u Grčkoj upravo desničarske snage i bivši radikali, koji su tradicionalno bili antisemiti, ali sada izraelsku vojnu moć vide kao vrijednu divljenja.
Izrael sada vide kao snažnog saveznika, prvenstveno protiv Turske, ali i u borbi protiv muslimana, koje optužuju da dolaze u Evropu kako bi „potkopali našu civilizaciju“.
Od neutralnosti ka podršci Palestincima
Sve ankete pokazuju da većina Grka zauzima neutralan stav prema bliskoistočnom sukobu. Međutim, poslije 21 mjeseca rata u Gazi, podrška Izraelu opada.
Pristalice konzervativne vladajuće stranke Nova demokratija (ND) i desne stranke Foni Logikis su gotovo 50% pro-izraelski orijentisane. Socijaldemokrate iz PASOK-a su najneutralniji: 12% podržava Izrael, 34% Palestince, a ostali su neodlučni. Nasuprot tome, pristalice svih lijevih stranaka – od Komunističke partije do frakcija nastalih raspadom Sirize – u procentima od 74 do 86% podržavaju Palestince.
Premijer Kirijakos Micotakis jasno i bez rezerve podržava Izrael. Netanjahua naziva „svojim prijateljem“ i čak ga je posjetio u Izraelu nakon što je Međunarodni krivični sud izdao nalog za njegovo hapšenje.
Grčki ministar spoljnih poslova Jorgos Gerapetritis, s druge strane, dugo se zalagao za uravnoteženiji pristup. Često je kontaktirao palestinsko rukovodstvo i i dalje podržava rješenje o dvije države.
Strateško partnerstvo
Bliska saradnja s Izraelom počela je mnogo prije nego što je Micotakis postao premijer.
Čvrst savez između Grčke i Izraela sklopljen je 2008. istorijskom razmjenom posjeta tadašnjih premijera Jorgiosa Papandreua i Benjamina Netanjahua. Od tada su sve grčke vlade ulagale u stratešku saradnju s Izraelom.
Prije toga, odnosi između Grčke i Izraela bili su prilično hladni – Atina je tradicionalno bila blizak saveznik Arapa i Palestinaca. Grčka je bila jedina evropska zemlja koja je 1947. glasala protiv osnivanja države Izrael, zbog svojih tradicionalnih veza sa arapskim svijetom.
Iako je Grčka de fakto priznala Izrael u martu 1949, pune diplomatske odnose dvije zemlje uspostavile su tek 23. maja 1990. Tada je tadašnji premijer Konstantinos Micotakis, otac sadašnjeg premijera, de jure priznao Izrael i istovremeno uspostavio diplomatske odnose s PLO-om i Palestincima.
Danas su odnosi između dvije zemlje bliski na svim nivoima, naročito u oblasti ekonomije, energetike i vojne saradnje.
Izraelcima je Grčka, i zbog geografske blizine, atraktivna destinacija za odmor, a grčka hrana i muzika veoma su popularne u Izraelu. Mnogi grčki umjetnici redovno nastupaju u Izraelu. Nedavno je popularna pjevačica Glikerija naišla na oštre kritike u Grčkoj jer je, uprkos pozivima na bojkot, krenula na koncertnu turneju po Izraelu.