- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Crnom Gorom
27. 07. 2025.
07:17 >> 07:13
2
"Kraljevski put" zaslužuje bolje dane
Grupa građana Andrijevice pokrenula je inicijativu da se put preko Trešnjevika, kao zadužbina kralja Nikole, podigne na veći rang od onog koji mu je sada dodijeljen i koji mu ničim ne pripada kada se radi o njegovom značaju, kako u dalekoj prošlosti, tako i danas. Oni ukazuju da je ovaj put bio nekada prva veza centralnog dijela Crne Gore sa sjeverom države, dok u ovom trenutku, kada se već govori o početku izgradnje druge dionice autoputa koji će tunelom proći ispod ove planine i spojiti Mateševo i Andrijevicu, predstavlja alternativnu vezu koju treba sačuvati u slučaju zastoja na budućoj drugoj dionici autoputa.
To je, takođe, i jedini put kojim se iz pravca Andrijevice, Kolašina i Podgorice može doći do Komova, srca Parka prirode pod tim nazivom koji obuhvata teritoriju ova tri grada. Kada je pravio put preko Trešnjevika, kralj Nikola nije vjerovatno mislio da će stotinu dvadeset godina kasnije to biti jedna je od najsiromašnijih opština u državi, prema svim pokazateljima.
Ovaj gradić je u vrijeme kralja Nikole imao prvu državnu školu i prvu biblioteku, pa i najviše pismenih stanovnika.
"Kraljevskom putu“, kako ga i danas mještani krajeva kroz koje prolazi zovu, mnogi su ipak "okrenuli leđa“.
"Ovaj put je još prije više od stotinu dvadeset godina napravio kralj Nikola. To je tada bila najvažnija saobraćajnica prema sjeveru Crne Gore i dalje prema Peći. Nije slučajno ni što se andrijevički mjesni centar na trasi ovog puta i najveće selo zove Kralje, a sa druge strane Trešnjevika, prema Mateševu, selo se zove Bare Kraljske“, objašnjavaju u Mjesnoj zajednici Kralje.
Koliko je ovaj "kraljevski put“ zapostavljen, govori i podatak da od prevoja Trešnjevik, pa do Andrijevice, nema čak ni putara. A upravo tu dionicu nemilosrdno uništavaju koncesionari šuma sa teškom meghanizacijom i česta klizišta. Mještani najvisočijeg andrijevičkog sela Gnjili Potok, kao i susjednih sela, upravo to dovode u međusobnu vezu. Oni, naime, smatraju da je pojave klizišta uzrokuje nemilosrdna ekploatacija šume u ovim planinama koje se prostiru sve gore, do vrhova Komova.
"Da se regionalnom putu Andrijevica – Mateševo preko Bara Kraljskih poklanja malo pažnje govori podatak da je ta važna saobraćajnica tokom zimskih mjeseci uglavnom neprohodna. Na ovom području živi veliki broj stanovnika. Da stvar bude još teža, put se slabo održava i u ljetnjem periodu, o čemu govore i brojna oštećenja“, naglašavaju u MZ Kralje.
Mještani koji žive u selima duž puta Andrijevica, a to su Trešnjevik i Mateševo, kažu da je do sada država iskazivala nedovoljno pažnje ovom putu
"Sada imamo Park prirode Komovi, ali je put do njega u lošem stanju. Radujemo se ako bi se ostvarile najave o rekonstrukciji i asfaltiranju ovog puta, koji će ostati značajan i poslije probijanja tunela ispod Trešnjevika“, pričaju mještani andrijevičke MZ Kralje.
Da je put, koji na simboličan način predstavlja zadužbinu kralja Nikole, zaboravljen i prepušten propadanju, govori i činjenica da ga je, kada je održavanje u pitanju, neko svrstao u čak petu kategoriju. Stanovnici Andrijevice danas se nadaju da će druga trasa autoputa biti i nova trasa kojom bi mogli stići preduzetnici, da ožive makar nekoliko u tranziciji uništenih fabrika. Za to je, kako pričaju, neophodno da grad prestane da bude slijepo crijevo.
Ali, dok se čeka na drugu trasu autoputa, put preko Trešnjevika, treba izvući iz zapećka i otvoriti mogućnosti za valorizaciju Parka prirode Komovi i svih ljepota koje taj park nudi.„Od Andrijevice do početka prve dionice autoputa u Mateševu je svega 35 kilometara.
"Mi ga i sada ljeti koristimo kao najbližu vezu sa Podgoricom. Ovaj put treba da se sačuva ne samo zbog njegovog značaja kao alternative zastojima na drugoj dionici autoputa i vezi sa Parkom prirode Komovi, već i kao, na neki način, spomenik na davna vremena i kralja koji ga je izgradio“, kažu u Andrijevici.
O tome, dodaju, govore i stare fotografije o jednoj od prvih autoprevoznih linija sa velikim natpisom na, za tadašnje prilike, autobusu, na kome je velika ćirilična tabla "Podgorica – Kolašin – Andrijevica – Berane“.
Jasno je da Andrijevica, čak i uz pomoć čarobnog štapa, ne može brzo postati to što je bila, ali sa novom putnom infrastrukturom, rekonstrukcijom puta preko Trešnjevika i izgradnjom druge dionice autputa, ima šansu da se izvuče iz siromaštva i bijede u kojoj se sada nalazi.
Коментари2
Остави коментар