- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
10. 08. 2021.
12:00 >> 12:05
ISPRED KARVERA
Projekcija filma “Antigone 2.0 Mediterranean” i promocija knjige
Projekcija dokumentarnog filma “Antigone 2.0 Mediterranean” rediteljke i scenaristkinje Esme Kučukalić biće održana u četvrtak, 12. avgusta 2021. godine u 20 sati na platou ispred knjižare “Karver” u Podgorici. Tom prilikom prisutnima će biti predstavljena petojezična knjiga (crnogorski, španski, engleski, francuski i arapski jezik) - medotološki vodič za rad na predstavi.
Direktorica fotografije je Amalia Yusta, koja potpisuje i postprodukciju i montažu filma, kameru Paco Sanchez, a produkciju filma je omogućila Fondacija Skupština građana i građanki Mediterana (FACM). Prevod je zasluga koordinatorke crnogorskog ogranka Skupštine građana i građanki Mediterana Zorke Kovačević.
Ovom prilikom prisutnima će biti predstavljena petojezična knjiga (crnogorski, španski, engleski, francuski i arapski jezik) - medotološki vodič za rad na predstavi čiji su autori profesor Gimnazije “Petar I Petrović Njegoš” Miroslav Minić i glumica i rediteljka iz Španije Maria Colomer Pache.
O filmu i knjizi govoriće profesorica Svetlana Jovetić Korpivica, glumica Varja Đukić, filmski kritičar Vuk Perović i Miroslav Minić. Putem video linka prisutnima će se obratiti Maria Colomer Pache, kao i ostali reditelji i koordinatori iz Maroka i Alžira.
U projektu je učestvovalo više od 70 učenika iz Crne Gore, Španije, Maroka, Alžira i Libana.
“Antigone 2.0 Mediterranean” je inicijativa Fondacije Skupštine građanki i građana Mediterana (FACM) i Fondacije Anna Lindh, a sprovodi se u saradnji sa Festivalom Mostra Viva del Mediterrani. Projekat je finansijski podržan od strane Evropske unije.
Zasnovan na ideji Miroslava Minića ovaj projekat uključuje učesnike iz pet mediteranskih zemalja i sedam (FACM) članica: Valensija (Španija), Podgorica (Crna Gora), Nador, Asilah i Rabat (Maroko), Oran (Alžir) i Bejrut (Liban). Projekat se sprovodi u saradnji sa: AMEL, Le Petit Lecteur, ASTICUDE, FOMEJE, Cafe Europa i MVM.
Kada projekat, koji je ponikao u idejnom okviru rada sa učenicima jednog profesora iz danilovgradske Gimnazije, pređe granice grada, centralnog dijela zemlje i uveliko granice države, onda s razlogom dobija moć da poveže više zemalja, više gradova, nastavnika, mladih ljudi. Ta povezanost u izazovnim, pandemijskim okolnostima rezultirala je teatarskim predstavama i performansima koji su u proteklim mjesecima odigrani u Velesiji, Rabatu, Nadoru, Asilahu, Oranu, Podgorici pod jedinstvenim nazivom “ANTGONE 2.0 MEDITERRANEAN”, a to je razlog da budemo ponosni na ono što je uradio profesor Miroslav Minić i njegovi učenici.
Ovaj film prati rad na projektu i na pravi način slavi inovativnost, posvećenost, mladost i njenu snagu, pedagošku posvećenost i radost stvaranja uprkos svemu što se dešava u posljednje dvije godine.
„Antigona 2.0 Mediteran“ je inovativan obrazovni projekat koji koristi pozorište i univerzalno klasično djelo za promišljanje i razmišljanje o raznim pojavama sa mladima i adolescentima, dajući im takođe prostor za razmišljanje o likovima u djelu i njihovo prevođenje u moderno društvo. Otvara prostor za zajednički narativ o društvu koje žele, o heroinama i herojima današnjeg doba i univerzalnim i mediteranskim vrijednostima.
U filmu su prikazane aktivnosti koordinatora i učesnika, nastavnika i mladih ljudi okupljenih oko ove plemenite ideje koja se bori protiv svega što je nepravda I što predstavlja ovovjekovnu tjeskobu mladih.
Autori teksta i protagonisti scena nastalih u Crnoj Gori su Filip Ćuković, Nikolina Dobre, Vasilije Marunović, Miloš Smolović, Anja Janković, Petar Drljević, Savo Šćepanović i Irena Kandić. Saradnici su glumci Jelena Đukić i Lazar Đurđević. Organizacionim dijelom projekta se bavio Marko Jusić, dok mu je vizuelni identitet darivala jedna od učesnica Irena Kandić.
Коментари0
Остави коментар