Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Kulturna galaksija

10. 08. 2021. 12:00 >> 12:05

ISPRED KARVERA

Projekcija filma “Antigone 2.0 Mediterranean” i promocija knjige

Projekcija dokumentarnog filma “Antigone 2.0 Mediterranean” rediteljke i scenaristkinje Esme Kučukalić biće održana u četvrtak, 12. avgusta 2021. godine u 20 sati na platou ispred knjižare “Karver” u Podgorici. Tom prilikom prisutnima će biti predstavljena petojezična knjiga (crnogorski, španski, engleski, francuski i arapski jezik) - medotološki vodič za rad na predstavi.

Direktorica fotografije je Amalia Yusta, koja potpisuje i postprodukciju i montažu filma, kameru Paco Sanchez, a produkciju filma je omogućila Fondacija Skupština građana i građanki Mediterana (FACM). Prevod je zasluga koordinatorke crnogorskog ogranka Skupštine građana i građanki Mediterana Zorke Kovačević.

Ovom prilikom prisutnima će biti predstavljena petojezična knjiga (crnogorski, španski, engleski, francuski i arapski jezik) - medotološki vodič za rad na predstavi čiji su autori profesor Gimnazije “Petar I Petrović Njegoš” Miroslav Minić i glumica i rediteljka iz Španije Maria Colomer Pache.

O filmu i knjizi govoriće profesorica Svetlana Jovetić Korpivica, glumica Varja Đukić, filmski kritičar Vuk Perović i Miroslav Minić. Putem video linka prisutnima će se obratiti Maria Colomer Pache, kao i ostali reditelji i koordinatori iz Maroka i Alžira.

U projektu je učestvovalo više od 70 učenika iz Crne Gore, Španije, Maroka, Alžira i Libana.
“Antigone 2.0 Mediterranean” je inicijativa Fondacije Skupštine građanki i građana Mediterana (FACM) i Fondacije Anna Lindh, a sprovodi se u saradnji sa Festivalom Mostra Viva del Mediterrani. Projekat je finansijski podržan od strane Evropske unije.

Zasnovan na ideji Miroslava Minića ovaj projekat uključuje učesnike iz pet mediteranskih zemalja i sedam (FACM) članica: Valensija (Španija), Podgorica (Crna Gora), Nador, Asilah i Rabat (Maroko), Oran (Alžir) i Bejrut (Liban). Projekat se sprovodi u saradnji sa: AMEL, Le Petit Lecteur, ASTICUDE, FOMEJE, Cafe Europa i MVM.

Kada projekat, koji je ponikao u idejnom okviru rada sa učenicima jednog profesora iz danilovgradske Gimnazije, pređe granice grada, centralnog dijela zemlje i uveliko granice države, onda s razlogom dobija moć da poveže više zemalja, više gradova, nastavnika, mladih ljudi. Ta povezanost u izazovnim, pandemijskim okolnostima rezultirala je teatarskim predstavama i performansima koji su u proteklim mjesecima odigrani u Velesiji, Rabatu, Nadoru, Asilahu, Oranu, Podgorici pod jedinstvenim nazivom “ANTGONE 2.0 MEDITERRANEAN”, a to je razlog da budemo ponosni na ono što je uradio profesor Miroslav Minić i njegovi učenici.

Ovaj film prati rad na projektu i na pravi način slavi inovativnost, posvećenost, mladost i njenu snagu, pedagošku posvećenost i radost stvaranja uprkos svemu što se dešava u posljednje dvije godine.

„Antigona 2.0 Mediteran“ je inovativan obrazovni projekat koji koristi pozorište i univerzalno klasično djelo za promišljanje i razmišljanje o raznim pojavama sa mladima i adolescentima, dajući im takođe prostor za razmišljanje o likovima u djelu i njihovo prevođenje u moderno društvo. Otvara prostor za zajednički narativ o društvu koje žele, o heroinama i herojima današnjeg doba i univerzalnim i mediteranskim vrijednostima.

U filmu su prikazane aktivnosti koordinatora i učesnika, nastavnika i mladih ljudi okupljenih oko ove plemenite ideje koja se bori protiv svega što je nepravda I što predstavlja ovovjekovnu tjeskobu mladih.

Autori teksta i protagonisti scena nastalih u Crnoj Gori su Filip Ćuković, Nikolina Dobre, Vasilije Marunović, Miloš Smolović, Anja Janković, Petar Drljević, Savo Šćepanović i Irena Kandić. Saradnici su glumci Jelena Đukić i Lazar Đurđević. Organizacionim dijelom projekta se bavio Marko Jusić, dok mu je vizuelni identitet darivala jedna od učesnica Irena Kandić.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније