Туризам
20. 08. 2023. 19:50 >> 06:43
БЛИЖИ СЕ КРАЈ ГЛАВНЕ СЕЗОНЕ
Инфлација узела данак овогодишњој сезони
Календарски се приближавамо крају главне туристичке сезоне. Угоститељи и хотелијери задовољни су досадашњим резултатима, док су у приватном смјештају они испод очекивања, а немају кажу ни добре најаве за постсезону. Ипак не размишљају о спуштању цијена.
Гужве у саобраћају на најпрометнијим путним правцима показују да је главна туристичка сезона на врхунцу али не и њени резултати. Упркос томе угоститељи и хотелијери задовољни су постигнутим.
"Имали смо јаку добру предсезону. Када је упитању овај главни дио сезоне, јул и август- ту смо имали одређених осцијалција, неконзистентност и јако чудно да смо два три дана имали лијепо посла, онда два три нема, тако да није било оног шпица као ранијих година који је почињао 15. јула и трајао до 25. августа", казао је Александар Јовановић из Удружења угоститеља.
"Хотелска група Будванска ривијера за првих седам мјесеци остварила је за 94 одсто већи приход у односу на прошлу годину односно 22 процента у односу на 2019. Када говоримо о износима то је 6,3 милиона више уодносу на прошлу односно око 2 милиона у односу на 2019.", казала је Јелена Калуђеровић из ХГ "Будванка ривијера".
Рачунице издавалаца приватног смјештаја, међутим, нешто су другачије.
"Можемо да кажемо да је попуњеност негдје на 80 одсто на цијелој црногорској обали и варира од града до града. Нама просто треба обезбиједити доступност да би ми могли да попунимо те капацитете", казала је Бранка Џогановић из Удружења приватног смјештаја.
Сви саговорници ТВЦГ сагласни су да је данак овогодишњој сезони узела инфлација која је, како тврде, један од главних криваца за раст цијена.
Тако су приватни смјештај, храна, пиће и плажни мобилијар у готово свим туристичким мјестима у односу на претходне године у просјеку скупљи до 30 одсто. Те цијене ипак нијесу високе за странце али јесу за домаће и госте из појединих земаља региона.
Управо то што свако наспрам свог џепа може љетовати у Црној Гори, наша је предност, поручују туристички посленици. Но, на цијене, поготово хране и пића, кажу да не могу да утичу, док је приватни смјештај код нас већ најповољнији на Јадрану.
"Нама неко спуштање цијена не може да да ефекат и колеге из Хрватске су били 100 еура по дану скупљи и односу на смјештај у Црној Гори. Код нас је студио био 50, а код њих до 150 еура, тако да колеге из Хрватске имају простора да спуштају цијене. Немамо неких најава када је у питању постсезона и мислим да је то онако доста поражавајуће", казала је Џогановић.
Ипак, најаве хотелијера и угоститеља су много боље. Хотели ће бити пуни до октобра, па се добрим пазарима надају и угоститељи. Све то, кажу, неће бити довољно да ова сезона буде рекордна, како се и најављивало.
"У коначном онај профит који ће се остварити ће сигурно бити мањи у неком бруто износу односно промету који ће се остваритибиће на нивоу 2019. или за нијансу јаче", казао је Јовановић.
"Шта је то рекорд данас у односу на јуче када имате ситуацију као што је била корона, када имате 2019. када није било инфлације као сада. Ја само могу да тврдим испред наше компаније, што показују подаци, да ће ово бити једна фантастична година за нас хотелијере и година у којој се туризам вратио на велика врата", kaзала је Калуђеровић.
А, колико ће нам се туриста вратити видјећемо сљедећег љета.
Коментари 0
остави коментар