Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

[ B92.net ]

23. 03. 2015. 20:43 >> 20:37
2

OPREČNA MIŠLJENJA

Da li je papa izveo čudo u Napulju?

Papa Franja izveo je čudo, ili barem "polu-čudo", nakon što je u njegovom prisustvu osušena krv svetog Đenara postala tečna.

Krv sveca koja se čuvala u Napulju u staklenoj ampuli zapravo je bila potpuno sasušena, ali kad je papa poljubio svetinju, ona je počela da se pretvara u tečnost.

“To je znak da sveti Đenaro voli papu Franju: polovina njegove krvi postala je tečna”, rekao je kardinal Kriskent Sepe, nadbiskup Napulja okupljenoj masi vjernika.

“Pošto se samo polovina krvi svetitelja pretvorila u tečnost, to znači da moramo biti bolji, imamo još posla”, rekao je papa. “Imamo samo polovinu ljubavi svetitelja”.

Kasnije je sva krv iz ampule postala tečna, što je nekim vjernicima nateralo suze na oči. Sveti Đenaro, poznat i kao sveti Januar, bio je biskup Napulja dok nije mučenički postradao 305. tokom vladavine cara Dioklecijana.

Tada je bilo uobičajeno među hrišćanima da prikupljaju krv svojih mučenika i čuvaju je u katakombama uz ostatke preminulih.

Prisustvo krvi u ampulama pored kostura dokaz je da je osoba umrla mučeničkom smrću. Vjernici vjeruju da krv svetog Đenara postaje tečna tri puta godišnje, ukoliko se dovoljno mole: na praznik ovog svetitelja 19. septembra, subota prije prve nedjelje maja i 16. decembra.

Pretvaranje krvi svetog Đenara u tečnost dokumentovano je posljednjih šest vjekova, a u nekim godinama događalo se čak i 18 puta.

U subotu je prvi put krv postala tečnost u prisustvu pape, još od 1848, kada se čudo dogodilo i u rukama pape Pija IX.

Skeptici smatraju da postoji drugo objašnjenje ovog fenomena. Jedna mogućnost je da se agregatno stanje krvi mijenja zbog promjene lokacije bočice.

Пратите нас на

Коментари2

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније