- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
23. 07. 2025.
21:44 >> 21:44
Tramp za dominaciju američke vještačke inteligencije u svijetu
Bijela kuća je danas predstavila akcioni plan za unapređenje razvoja vještačke inteligencije u Sjedinjenim Američkim Državama, podsticanje izvoza američke AI tehnologije i eliminaciju „ideološke pristrasnosti“ kod četbotova.
„Predsjednik Donald Tramp je naglasio da je napredak, pa čak i dominacija SAD u oblasti obavještajne i tehnološke sfere – nacionalni prioritet“, izjavio je Dejvid Saks, viši savjetnik Bijele kuće za vještačku inteligenciju, tokom telefonskog brifinga za novinare.
„Uključeni smo u globalnu trku za lidersku poziciju u oblasti AI i želimo da Sjedinjene Države pobijede“, dodao je Saks.
Ovaj akcioni plan rezultat je opsežnih konsultacija sa stručnjacima, istraživačima i korisnicima koje su započete u februaru.
Američki predsjednik želi da se distancira od politike svog prethodnika Džozefa Bajdena, koji se zalagao za kontrolisani i oprezni razvoj sa naglaskom na bezbjednost i upravljanje rizicima.
Bijela kuća je navela da je identifikovala čak 90 mjera u tri ključne oblasti, koje će se sprovoditi „u narednim nedjeljama i mjesecima“.
Prva oblast odnosi se na olakšavanje izgradnje novih data-centara koji će podržavati rad AI sistema i realizaciju velikih projekata kako bi se zadovoljila ogromna potrošnja električne energije ovih centara.
Veliki broj takvih centara već je u izgradnji širom SAD, a Trampova administracija planira da pojednostavi procedure za dobijanje dozvola i odobrenja za nove projekte.
Druga oblast fokusira se na tzv. „AI diplomatiju“, kako je nazvao Saks.
To podrazumijeva angažovanje američkih finansijskih institucija kao što su Američka agencija za razvojno finansiranje (DFCA) i Izvozno-uvozna banka SAD, radi podsticanja izvoza američkih AI usluga.
„Da bismo pobijedili u ovoj trci, naši AI modeli moraju se koristiti širom svijeta“, izjavio je Majkl Kracios, direktor za nauku i tehnologiju u Bijeloj kući.
On je ocijenio da američka vještačka inteligencija treba da postane referentni globalni standard.
Tramp je globalno širenje američke tehnologije, a posebno vještačke inteligencije, postavio kao strateški prioritet.
Dio tih napora doveo je do toga da su Ujedinjeni Arapski Emirati u maju potpisali ugovore sa kompanijama OpenAI, Oracle i Nvidia za razvoj sopstvene AI infrastrukture.
Treća ključna oblast akcionog plana odnosi se na borbu protiv onoga što Tramp vidi kao prisustvo „ideološke pristrasnosti“ u generativnim AI sistemima.
Namjera je da se svim državnim službama zabrani upotreba softvera za generativnu vještačku inteligenciju koji pokazuje takvu „pristrasnost“.
Prema riječima Majkla Kraciosa, cilj je da se „osigura sloboda izražavanja“ kroz neutralnost AI sistema.
Kracios je dodao da se prema Bijeloj kući glavna ideološka pristrasnost odnosi na inicijative koje promovišu zastupljenost i inkluziju manjinskih zajednica.
Коментари0
Остави коментар